Citat:
Ursprungligen postat av Breitling.
hade önskat ett seriöst svar men
Det var ett seriöst svar. Flera tusen procent över ett års tid förekommer ju.
Och med svårare menar han väl mest att om man tar som vana att utnyttja sådan där skit och får betala massa ränta gång efter gång så lär man bli fattigare på sikt och få mindre och mindre möjlighet att betala tillbaka. Och tillslut kanske man inte ens får ta sådana eftersom man är så skuldsatt redan.
Förstår inte hur någon kan ta sådan där skit.
Jag har ingen koll på marknaden, kollade mobillån, lånade man 1000 kr i 30 dagar kostar lånet 295 kr, dvs du betalar tillbaka 1295 kr. Nu kan du ju inte låna 1295 kr men säg att du skulle låna 1295 kr till samma avgift / kr även den månaden, och hålla på så i ett år. Dvs 29.5% ränta / månad.
1.29500^12 = 22.2452464
Det är 2124.5% ränta på ett år!
Bara en idiot skulle låna till en sådan ränta. Men det finns uppenbarligen förjävla gott om idioter.
Bara för att än en gång visa hur jävla dumt det är. Säg att du lånade 1000 kr först och aldrig kunde betala tillbaka utan deras motsvarande ränta lades på i 5 års tid, du är då skyldig:
(1.29500^(12 * 5)) * 1 000 = 5.44736035 × 10^9
5.45 miljarder kronor!
Jävlar vilket bra lån va? ...
"Men jag kommer ju betala tillbaka!", ja, antagligen. En del misslyckas ju med det dock, och det är ju inte konstigt att de hamnar på pottkanten med sådant där.