Året var
1968
Filmen var
The Thomas Crown Affair
https://www.imdb.com/title/tt0063688...nm_flmg_act_12
En Steve McQueen film från samma år som den ännu mer kända Bullitt. Bullitt är kanske den primära actionfilmen i mångas ögon gällande McQueen. Den här filmen är något helt annat.
Det handlar om en rik och framgångsrik man som gör saker mest för att han tycker det är kul/spännande. Vid en aktion får polisen upp spåren för honom. Vad händer sen?
Likt O Brother, Where Art Thou? som jag såg tidigare idag är det en snygg film estetiskt. Mer 60-tal än så här kan det inte bli på ett positivt sätt och filmen leker med olika kameratricks. Det mesta har åldrats bra, men det kanske blir väl mycket tricks istället för att fokusera på handling eller skådespeleri i detta fall.
Steve McQueen är en sådan stjärna som en del påstår inte kan agera, men då han är cool och en linslus så kom han undan med mycket. I denna film märks kritiken till viss del. Det är lite action, men mycket annat. Hade Paul Newman, Marlon Brando eller Jack Nicholson passat bättre i huvudrollen? Förmodligen, men McQueen fungerar bra i många scener ändå.
Fokuset ligger inte lika mycket på McQueen som man skulle kunna tro utan Faye Dunaway är bra i sin större roll och andra mindre roller gör vad de ska. Man förstår vad som sker även om skådespelet inte direkt är i fokus för det mesta.
För mig blir filmens starka sida även den svaga. Filmen är inte förutsägbar. Den innehåller flera olika genrer. Flera olika miljöer. Baserad på en välskriven handling. Men.. Men vadå? Allt går inte riktigt ihop. För att visa McQueens karaktär och hans livsstil så ser man slumpmässiga scener på honom när han gör massa rikemansgrejer. Det förmedlar vad för karaktär det är, men underhållningsvärdet är ofta minimalt. Hoppen mellan vissa händelser skulle kunna gjorts på betydligt smidigare sätt också. Lägg till att vissa scener kunde mått bra av mer "riktigt" skådespeleri. I det positiva framkommer negativa saker.
Musiken är inget jag kommer vända mig till igen, men filmen är relativt långsam på sitt sätt så den högljudda musiken gör att man vaknar till lite. Det fungerar.
I slutet av dagen en udda och intressant film. Jag gillar den. Vet någon om Pierce Brosnan filmen med samma namn (The Thomas Crown Affair) ifrån 1999 är en snarlik remake eller det två olika filmer?
Betyg på IMDB? 7,0 / 10
Mitt omdöme: Av de filmer jag sett med McQueen hamnar denna på den positiva sidan. Inte direkt en film man slänger fram en fredagskväll med polarna, men sevärd för den som är mer åt filmnördshållet.