Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 6
  • 7
2007-08-22, 20:02
  #73
Medlem
Snövits avatar
Posta gärna en fråga om det här med barnbidraget i juridik jag har för mig att det har ändrats rätt nyligen. Tänk även på att vi följer topic
Citera
2007-08-23, 01:37
  #74
Medlem
Rasputins peniss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Silly_me
Way, way OT känns det som nu.


Alla utom väldigt speciella fall, kan jag tänka mig.


Det måste ju ändå finnas en grundregel, så att tjänstemännen har något att utgå ifrån?
Har man andra förhållanden så får man anmäla det.
Och ja, i många fall leder det till eländes elände när människor som har barn ihop inte klarar av att se förbi sig själva och till barnens bästa. Men i de fallen ligger knappast det största problemet hos myndigheten utan hos den ena eller båda föräldrarna.

Men, idiot!? Vägrar du fatta?
Det är alltid upp till mamman att avgöra om hon vill dela med sig av barnbidraget oavsett vad pappan tycker.
Nå, vem har makten i detta fall? Vem är underordnad? Vem är förtryckt?

"Baby, baby why you cryin
It made me wonder what she said
Forget that book I told her then
Dont want to hear ´bout the book again
Dear heart, dear heart
How you doin´Vinnie?"
Citera
2007-08-24, 21:01
  #75
Medlem
Pitbull bitchs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Phenomena
Håller med TS. kvinnor görs till offer oftast av PK-folket. prostituerade är alltid tvingade till det och hatar det de gör. Invandrare är diskriminerade mm, skitsnack. Det där tramset gör kvinnor till offer som tydligen inte kan bestämma över sina liv. Jag vet inte varför vissa grupper ska skyddas till varje pris. Men det ironiska i det är att ingen gynnas av det. Det blir snarare en stor björntjänst. Kvinnor och invandrare ska tydligen ses som svaga stackare som inte kan påverka sina liv och ta beslut själva. de omyndigförklaras av PK-maffian. och vissa utnyttjar det såklart.

Vilken idioti, det finns flera undersökningar som visar att invandrare diskrimineras. Även om de är uppvuxna i Sverige och gått på svenska universitet. T o m adoptivbarn diskrimineras.

Avsikten är ju inte att de diskriminerade ska känna sej som hjälplösa offer. Det är de som rekryterar som ska bli medvetna om vad de gör och ändra sina rutiner.

Endast som som vill att diskrimineringen ska fortsätta vill att inga förändringar ska ske.
Citera
2007-08-24, 21:05
  #76
Medlem
Snövits avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Pitbull bitch
Vilken idioti, det finns flera undersökningar som visar att invandrare diskrimineras. Även om de är uppvuxna i Sverige och gått på svenska universitet. T o m adoptivbarn diskrimineras.

Avsikten är ju inte att de diskriminerade ska känna sej som hjälplösa offer. Det är de som rekryterar som ska bli medvetna om vad de gör och ändra sina rutiner.

Endast som som vill att diskrimineringen ska fortsätta vill att inga förändringar ska ske.

Jo visst diskrimineras invandrare, kvinnor, män, unga som gamla i flera olika situationer. Jag tror dock att om man offerstämplar den diskriminerade så gynnar det verkligen inte denne. Diskriminering är ett problem som man måste se till helheten och bearbeta på alla plan inte bara fokusera på ett ellet två områden.
Citera
2007-08-24, 21:11
  #77
Medlem
Pitbull bitchs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Empress
Apropå samma krav på på män och kvinnor..

Är det någon mer än jag som har noterat hur många kvinnor som lider av jantelags-syndromet?

Har man kunskaper som kvinna och inte är rädd att använda sina verkliga kunskaper i argument när man går upp och argumentera om kvinnor mot kvinnor över att man OFTAST stämplad direkt "du skall inte tro att du kan mer än mig.." Är det så fult av en kvinna att vara kunning och gilla att använda sina kunskaper av andra kvinnor och radikalfemnister, när man ser felen som kvinnorna gör i praktiken?

Männen däremot sätter gärna krav på sig själva och kvinnorna (Equal) på att har kvinnor kunskaper så skall h*n inte vara rädda för att använda dem så gott h*n kan och att agera och göra något åt sig själv och sin situation..

Många gånger så undra jag inte om kvinnorns själva motarbetar jämstälddhetsarbetet.. Med tanke på vilka attityder man kan mötas av som kvinna för att man inte ser sig själv som offer bara för att man är kvinna...

Jag tror du har missuppfattat Jantelagen. Att underkänna andras erfarenhet och åsikter som irrelevanta är inget bevis på att man är mot Jantelagen, snarare att följa Jantelagen och ett exempel på härskarteknik t ex "antyda att något de utsätts för är deras eget fel".

Påstår du att inte arbetsgivarna har största ansvaret och sista ordet för lönesättningen? Och kom inte dragande med strejkrätt, facket strejkar inte för att vissa inte får något individuellt lönepåslag.

Likaså är det arbetsgivaren som ensam bestämmer rekryteringen. Arbetsgivaren är den som diskriminerar, vare sej det gäller kvinnor, invandrare, funktionshindrade, äldre, yngre etc.

Den som har största makten har också största ansvaret. Och första steget till förändring är att påpeka förtryck och diskriminering.

Men för dej finns ingen diskriminering av kvinnor så du tycker att inget ska ändras.
Citera
2007-08-24, 22:15
  #78
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Rasputins penis
Men, idiot!? Vägrar du fatta?
Det är alltid upp till mamman att avgöra om hon vill dela med sig av barnbidraget oavsett vad pappan tycker.
Nå, vem har makten i detta fall? Vem är underordnad? Vem är förtryckt?

Jadå. Jag är idioten.
Du har stenkoll.
Citera
2007-08-27, 18:03
  #79
Medlem
Rasputins peniss avatar
Trots att vi är way OT här vill jag ha dig att förstå en sak:


"Jadå. Jag är idioten.
Du har stenkoll."

Anar ett stänk av ironi här

"- ha barnet hos er ungefär halva tiden var
- inte bo ihop
- ha gemensam rättslig vårdnad om barnet
- vara överens om att ni vill dela."

Sista punkten där blir ju ett litet hinder för den pappa som uppfyller de övriga punkterna.
Pappan har inte en sportmössa att få ut en enda spänn av barnbidraget oavsett vad han gör om mamman bara inte vill! OK?

"So you dont forget, call before midnight tonite
The boys in the crew are just waiting for you" F.Z.
Citera
2007-08-27, 19:18
  #80
Medlem
Snövits avatar
Starta en ny tråd om barnbidragsdebatten. OT inlägg kommer att bli raderade.

/Moderator
Citera
  • 6
  • 7

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback