Citat:
Ursprungligen postat av FuckmeJesus
Nej svenskarna har som du säger ingen heder att stoltsera med. Det ser man resultatet utav varje dag. Dock tror jag inte totaluppknullade exempel som dessa nånsin hade lagts fram om vi hade dagens svenskar minus (-) pketablissemanget. Dessa förslag skulle aldrig få fäste bland folket, oavsett om dom hade heder eller ej. sverige är ju begåvat med en så ovanlig sak som en självhatande regering. Säg ett enda land där man ens skulle orkat andas i dessa termer. Men sverige ska såklart sticka ut som vanligt.
Jag tycker att det är väldigt hederslöst att bygga en muhammedansk gravplats på ens förfäders gravar. Vi snackar om att besudla sina förfäders arv, vilket är otroligt hederslöst i mina ögon. Dessutom är detta ren skam mot mänsklig historia. Ovärderliga historiska fynd kan hittas där i framtiden, och nu förstörs dessa fynd genom allah akbar. Tycker hela situationen verkar lite absurd, minst sagt. Jag skulle om jag styrde, aldrig tillåta islam på mina förfäders gravar.
Det är liksom ren princip.
Citat:
Ursprungligen postat av ikh
Det här har ju varit en taktik sedan kristendomen kom till Sverige. Att sätta upp kyrkor på gamla offerplatser, eller i direkt anslutning. Att anlägga gravplatser på gravhögsområden. Så det är inget nytt fenomen, dock så har vi precis som Snapcase säger en lag idag som styr vad man får göra.
Vad har kristendomen med det här att göra? Tycker du att det är lika illa med svenska kristna gravplatser, och kyrkor, som muhammedanska gravar och moskéer?