Citat:
Ursprungligen postat av Meanii
Men det är en liten skrämmande tanke...
Och det är därför folk tror på Gud. Rädslan för ickevetandet frambringar religioner. Jag frågar mig själv varför man måste ha svar på allt. Varför måste man "veta" vad som sker efter döden? Det får man ju veta då, det är ju bara att vänta och se. Att försöka förklaringar för att man är rädd för ovissheten är kanske rationellt, men knappast intelligent.
Själv är jag agnostiker. "Det enda jag med säkerhet vet är att jag inget med säkerhet vet". Jag kan omöjligen veta om Gud finns eller ej, och jag finner ingen mening med att söka efter något jag inte kan finna. Att inbilla sig att Gud finns är inte samma sak som att Gud finns, men det känns antagligen så, vilket är en tröst för den osäkre. Alltså finns det en
mening med begreppet Gud, även om Gud bara är påhittad.
Jag har smädat Gud utan att få något straff. Jag har bett till Gud utan att min bön blivit hörd. Varför ska jag då tro på Gud? Varför ska jag INTE tro på Gud?
Så länge man inser att man bara
tror så respekterar jag den religiöse, men tyvärr anser sig många religiösa VETA att Gud finns, och jag anser dessa människor grundlurade. De kan förstås ha rätt, men de kan aldrig veta att de har rätt.
Använd huvudet till vettigare saker är mitt förslag. Att gå och bry sig om vad som händer efter döden verkar onödigt, eftersom
livet är det som pågår nu. Efter döden är man död, och vad som händer då får man se sen. Ägna livet åt livet och döden åt döden.