Citat:
Ursprungligen postat av Hundtorget
Vad hette Lill - Tuff egentligen? Jag minns inte och jag tror att han nog mest gick under det namnet. Stötte på honom under ett par år ute på Sollentuna, på Tyran och ett par gånger på "lägenhetsfester". Ni som känner någon som är född i första halvan av 50-talet och bodde i Sollentuna: Ta och fråga. Han var väl inte så speciell utan bara det att om han blev det minsta störd av någon så hängde smockan i luften och innan dess behövdes inget skitprat. Han var ingen jätte utan liten till växten.
Min avsikt var att locka ut någon "gammal räv" som känner till Lill-Tuff bättre. Alltid någon tror jag, men som sagt är det inte osannolikt att många minns honom som "Den där djävla totalidioten", inte jag.
Tyran låg alldeles väster om järnvägsövergången i Tureberg i den fd brandstationen (för det var det väl?) Senare flyttades den bort på andra sidan järnvägen i ett stort herrgårdsliknande hus.
Haha jag känner en del gamla Sollentuna-rävar ska höra mig för om det finns några roliga historien och återkomma sedan.
Tycker att det är riktigt skoj att höra skrönor och historier om 60-70-tals busar även om jag inte ens gjort entré i världen på den tiden.