Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2007-07-09, 01:13
  #1
Medlem
Djuren har ju lärt sig att människan luktar farligt, men med bilen då. kommer inte djuren att lära sig att bilar också luktar farligt, i och med att många djur har varit nära att smälla med bilar.
Hur lång tid kommer det att ta eller kommer det inte att hända?

när kommer man kunna återvinna alla viltstängsel?
Citera
2007-07-09, 08:17
  #2
Medlem
miklons avatar
Det tar många, många generationer för en genetisk förändring att slå igenom.

Men redan idag inser ju de flesta djur att bilar är farliga, eftersom de är stora och låter mycket, men problemet är väl att bilarna rör sig så snabbt att djuren inte hinner uppfatta dem förrän det är försent.
Citera
2007-07-13, 14:41
  #3
Medlem
wellermans avatar
Det är nog inte så att dom lärt sig att just människor är farliga. Jag skulle gissa att dom flesta djur undviker alla andra arter från grunden men lär sig att vissa arter går att äta utan risk att själv bli äten. Bilar skiljer sig eftersom att dom inte avger någon kroppsodör. Avgaser är något väldigt främmande som djuren inte vet hur dom ska tolka.

Djur som befinner sig i människors närhet utan att bli jagade av oss lär sig med tiden att vi inte är farliga för dem. En social grejj mao, inte en evolutionär. Jämför stadsduvor med skogsduvor.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback