Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2006-04-28, 11:27
  #13
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av drulovic
Spelen äger rättigheterna till pengarna som du tjänar i spelet. Så visst kan du bli anmäld. Blizzard skrev så när dom lanserade world of warcraft.

Vad är brottet då?
Kontraktsbrott?

Det blir väll på sin höjd ett civilrättsligtmål om någon orkar.
Citera
2006-04-28, 19:47
  #14
Medlem
souloskars avatar
Att sälja till underårig medför vissa risker för ogiltighet eftersom omyndiga i princip saknar rättshandlingsförmåga. Detaljerna lämnas därhän, men oavsett vilket är detta ingen polissak, rättsföljden är ogiltighet och det värsta som händer är att pengarna går tllbaka.
Citera
2006-05-01, 11:20
  #15
Medlem
Det är jag som säljer pengarna. Skickade iväg ett mail till polisen och frågade och det här var svaret:

Citat:
Hej!

Jag kan inte se att det är brottsligt det du gjort. Om du bjuder ut en vara som personer är intresserade att köpa och du har förklarat väl vad det rör sig om så kan det inte vara brottsligt.

Hör gärna av dig om du har fler frågor.

Edit: Skickade förresten ett mail om detta till personen som anmält annonsen och har inte fått något svar sedan dess.
Citera
2006-05-01, 12:50
  #16
Banned
drulovics avatar
Citat:
Ursprungligen postat av EyEr0n
Vad är brottet då?
Kontraktsbrott?

Det blir väll på sin höjd ett civilrättsligtmål om någon orkar.

Jag har ingen aning, tror inte Blizzard är att leka med. Förövrigt har jag aldrig hört ngn bli fälld för ngt, varnad ev bannad från deras servers etc.
Citera
2006-05-01, 15:22
  #17
Medlem
slipZens avatar
Som sagt, det enda det skulle kunna bryta mot är ju eventuella avtal man har med speltillverkaren. Så länge det framgår att det är just ett (tex) virtuellt svärd och inte ett riktigt dito så ser jag inte hur det skulle kunna bryta mot svensk lag.

Flummiga förbannade anmälare. Konstigt att en sådan övht skulle kunna gå igenom (eller måste polisen ta emot alla anmälningar, även om anmälaren bara inbillat sig att handlingen han vill anmäla är brottslig?)
Citera
2006-05-01, 19:37
  #18
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av drulovic
Jag har ingen aning, tror inte Blizzard är att leka med. Förövrigt har jag aldrig hört ngn bli fälld för ngt, varnad ev bannad från deras servers etc.

Som amatör spelare i world of warcraft, är det underförstått att ditt konto kan stängas av eller liknande om du säljer tjänster/virituella varor eller kontot i fråga.
Citera
2006-05-01, 20:47
  #19
Medlem
Allt beror på hur din kompis förmulerar sin "annons". Om det verkar som han säljer de fysiska data som tillhör t.ex. en karaktär i Wow så begår han ju ett brott genom att sälja något som inte tillhör honom. Om han däremot t.ex. säljer sitt användarnamn/lösenord eller "tillgången till kontot" så bryter han fortfarande mot blizzards regler men inte någon direkt lag (möjligtvis kontraktsbrott, men det som står i kontraktet är att han blir bannad om han gör det, så det är inget regelrätt kontraktsbrott)
Citera
2006-05-01, 21:57
  #20
Medlem
Nasonexs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av drulovic
Jag har ingen aning, tror inte Blizzard är att leka med. Förövrigt har jag aldrig hört ngn bli fälld för ngt, varnad ev bannad från deras servers etc.


det går att komma runt det problemet. Blizzard förbjuder att du säljer items, characters och sådant, dock kan man komma runt det om man istället säljer "tiden" man har lagt ner på kontot.

Har iaf läst på flera WoWboards om folk som kommit runt det faktum att blizzard tvingar ebay och dylikt att ta bort annonser på characters genom att lägga till en disclaimer att det man säljer är tiden och inte characters.

Hur sant det är vet jag ej, men den uppfattning jag har fått är att det blir lagligt då.
Citera
2006-05-01, 23:28
  #21
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Nasonex
Hur sant det är vet jag ej, men den uppfattning jag har fått är att det blir lagligt då.

Det var det jag syftade på, då blir det lagligt, men det är fortfarande ett brott mot Blizzards regler om man t.ex. ger sitt konto till någon annan eftersom man, enligt reglerna man accepterat, inte får dela med sig till -någon- av sitt lösenord.

När det gäller items ska man inte köra "tid-grejjen" eftersom den är osannolik och diffus, man kan inte sälja "tid". Det man ska göra att är erbjuda en "transport"-firma. D.vs. det man tar betalt för är att FLYTTA data på Blizzards server diskar (t.ex. så ett item hamnar på din gubbe istället för i magen på ett monster). Det är samma princip som "tids"-grejjen men den förklarar det i rent fysiska termer som vilken domstol som helst skulle förstå, om det skulle gå så långt.
Citera
2006-05-03, 00:39
  #22
Medlem
Curiks avatar
Har inte läst tidigare posts (trött), men jag jobbar i kontakt med branschen, dock för ett företag som inte har detta krav i deras licensavtal.

Vad du kan göra för att få tyst på ynglingen är att tala om för honom att:

1. Din kamrat säljer ej några virtuella föremål eller pengar, utan att han tar betalt för den tid det tog för honom att hitta grejerna.

2. Du får inte auktionera eller köpa via Ebay om du inte är fyllda 18 år. Så att säga att några ungar skulle se annonsen är skitsnack. Det finns heller ingen lag som säger att när man säljer saker till ett "barnspel" så är det en olaglig handling, det är i så fall via Blizzards licensavtal.

Den där fåntratten vet inte vad han snackar om och försöker förmodligen bara skrämma dej. Hälsa från mej!
Citera
2006-09-30, 22:22
  #23
Medlem
menvafans avatar
Är det här olagligt? Hjälp mig ni bildade.

Hej

Först vill jag säga att det här är inte nått jag har tänkt att göra själv men är intresserad att veta om det är okay eller inte.

Vi säger att jag köper spelet World of warcraft för 400 kr. Jag aktiverar ett online account så jag kan spela för 100 kr/månad. Jag skapar en karaktär och tar honom till högsta nivån och ger han bra *gear. Sen så lägger lägger jag ut accountet på blocket.se för 900kr. (Det här är emot spelets regler). En dag senare så kontaktar en köpare mig via msn och han sätter in 900 kr på mitt konto och jag ger han accountuppgifterna. En vecka senare märker jag att jag har glömt att ge honom "secret question frågan och svaret". Så teoretiskt sett så skulle jag kunna ta tillbaka mitt account ifall jag fick lust. Ifall jag skulle göra det här vore det olagligt? Jag menar det "borde" ju vara hans eget problem att hålla reda på lösenord och dyl.
Som sagt, det här är inte något jag skulle göra. Bara i teorins lilla värld.

Ursäktar för stavfel och kass meningsbygnad. Tacksam för svar!
/mvh Menvafan
Citera
2006-09-30, 22:31
  #24
Medlem
dirtydroolers avatar
Utan att kunna ett skit om sånt här så måste jag ändå skriva det första jag tänkte när jag läste ditt inlägg:

Det måste kunna jämställas med att sälja en bil och behålla en nyckel. Tror du då att det är lagligt att gå och hämta bilen en mörk natt?
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback