Citat:
Ursprungligen postat av von Hindenburg
Är du dummare än tåget? Ja, åklagaren antyder att brottet begåtts i Stockholm som "råkar" vara arbetsplats för samtliga 349 ledamöter. Samtliga 349 bor där med jämna mellanrum. Det finns alltså i nuläget ingenting som tyder på att det är en stockholmare.
I uppdraget som riksdagman har man inte direkt ansvar för pengar, och man har heller ingen direkt arbetsgivare man kan lura. Således är det rimligt att anta, att när Aftonbladet skriver "En riksdagsman är misstänkt för att ha lurat sin arbetsgivare på stora summor." att det gäller en före detta arbetsgivare och att det hela hänt innan valet 2006 (såvida det inte är en omvald ledamot det handlar om).
Alltså: personen har lurat sin förra arbetsgivare på pengar, brottet är begått i stockholm. Trolig slutsats1 = personen arbetade i Stockholm
Trolig slutsats2 = personen bodde i Stockholm
Trolig slutsats3 = personen är vald för Stockholm valkrets.
Det
kan givetvis vara så att politikern suttit på en internetbank och fört över massa pengar från sin arbetsgivares konto i Luleå. Jag säger inte att det är omöjligt, bara att Stockholms-spåret är mer troligt.
Sen finns det också några få ledamöter som arbetar professionellt vid sidan av uppdraget som riksdagsledamot, de bortser jag från.