Citat:
Ursprungligen postat av Nattfjäriln
Samma med Iranier men talar arabiska, vilka är då araber, i länderna nära arabien?
Jag är inte så hemma på Mellanösterns historia men innan islam var araberna bara i det som nu är Saudi-Arabien. Med islams utbredning tog de över länderna som de nu kontrollerar. Den stora experten här är en syrian som kallar sej GayMan och om han läser det här har han nu ett tillfälle att leverera sin vanliga föreläsning om farorna med islam.
De flesta iranier är perser men utsatta för arabisk imperalism. Anledningen till att de kan arabiska är att muslimer ska läsa koranen på originalspråket. Irakierna i söder tror jag är araber men delar trosinriktning med iranierna och får vapen därifrån.
Citat:
Ursprungligen postat av Nattfjäriln
De åker till valfritt land på asylshopping, blir det sämre här eller nej finns många andra och muslimerna bör ha muslimska länder att välja på, något av dem som tar in gästarbetare?
Det har blivit svårare att utvandra till ett västland från Mellanöstern bortsett från Sverige. Det är fel att ge asyl åt muslimerna bland annat eftersom det är dom som ligger bakom våldet i Irak.