Citat:
Ursprungligen postat av Ignatius I
Men samtliga av de där rapporterna är ju inaktuella i en situation som ständigt förändras. Visst finns det belägg för migrationsdomstolens bedömning, men enhetschefen som utfärdat de här nya reglerna säger ju själv att de valt att inte vänta in nya direktiv från UNHCR. Det är med andra ord en ganska betydande risk att det snart kommer helt nya direktiv från Migrationsverket, i takt med att situationen i Irak förändras. Det är ju naturligt att rapporteringen s.a.s ligger efter verkligheten, men skall man försöka komma åt problematiken med att just Sverige är överrepresenterat som mottagarland så kanske man bör välja en metod som är lite mer hållbar än såhär.
Håller delvis med dig här. Det du föreslog i ditt förra inlägg var bra:
Citat:
Ursprungligen postat av Ignatius1
Det hade naturligtvis varit bättre om man istället fått ett politiskt beslut i frågan om att Sverige t.ex helt enkelt tagit emot sin kvot av antalet irakier just nu, och att det är dags för andra länder att visa lite ansvarstagande.
Tyvärr tror jag aldrig att det kommer att ske, eftersom politikerna då själva måste stå för det och inte kan gömma sig bakom "rättssäkerhet" och domstolar.
De dokument som ligger till grund för beslutet är till största delen från dec 06-feb 07, men migrationsverket har även en rapport från juni:
"En delegation från Migrationsverket har besökt Amman i Jordanien
den 25-27 juni 2007 och där träffat företrädare för olika organisationer och ambassader. Syftet med resan var att på plats i närområdet få bredare och djupare kunskap om förhållandena i Irak samt att få särskild information om sådana omständigheter som kan vara av betydelse i irakiska asylärenden. En rapport har upprättats efter resan"
Till viss del så förkastas även UNHCR:s rapporter eftersom de tydligen är väldigt generellt skrivna, medan migrationsverket måste fatta ett väldigt individuellt beslut.
Till saken hör också att en som söker asyl själv måste bevisa att han behöver asyl. Det är inte migrationsverkets sak att hålla reda på skyddsskäl, utan de har att ta ställning till- och kontrollera sanningshalten i de bevis den sökande själv lägger fram.
Jag känner mig ganska trygg i att migrationsverket fattat ett riktigt beslut här. De är ju också medvetna om att alla deras beslut går vidare till rättslig prövning och högre säkerhet än svensk rättssäkerhet kan vi inte gärna ställa på migrationsverket eftersom vi inte har något bättre att tillhandahålla.