CRX är en mycket rolig bil. Och har därför används på ett "hårt" sätt. Men det tål den. Motorn är det inga problem med. Det som du får lyssna efter är synkringarna i lådan. Varva upp den högt och växla snabbt. Skrapar det så är synkringarna slut. Brukar ofta vara på 2an eller 3ans växel.
Och rost så klart. Det är en tidig Honda. Välbevarade exemplar kostar därefter. Som sagt innan är det roliga hållbara bilar och det gör att andrahandsvärdet ligger oftast högt. Och även kopplingen är ju en slitsak som alltid bör kollas.
Sen beror det ju på vilken motor du hade tänkt dig också.
Du har ju "värstingen" med B16 motorn i, CRX VT, med 150hk. Den rör på sig väldigt bra och är otroligt kul.
Sen finns det andra alternativ, 125hk och 105hk (tror jag, kanske var 90hk).
125hk motorn är också en mycket trevlig maskin. Den rör på sig bra, men den saknar det roliga med VTEC som B16 motorn har.
Vill du ha svar av folk som kan detta bra mycket bättre än mig så gör gärna ett besök på
www.hondaklubben.com/forum och gör lite sökningar. Denna frågan har garanterat varit uppe förut. Det forumet har stor kunskap angående Honda. Det är absolut det bästa stället att vända sig till.