Det är väl inte så svårt att räkna ut.
Mina föräldrar hoppade av hit 1967. Efter 1989 är det helt riskfritt för dem att åka till Rumänien igen. JAG har dock ingen lust att flytta dit, jag har knappt sett landet och jag kan knappt språket längre. Mina BARN har bara sina namn som visar deras ursprung. Nu i september har det gått 40 år sedan de flyttade hit, så de har levt nästan 2/3 av sina liv här. Ju längre man varit i Sverige desto svårare är det att flytta tillbaka. I mitt fall har jag levt 91% av mitt liv i Sverige.
Förra året utvandrade 45.000 personer från Sverige, varav drygt 20.000 inte var svenska medborgare. Så många utvandrade inte ens under de värsta Amerika-åren. Så visst flyttar folk tillbaka. Sen kan man spekulera i VILKA utlänningar som flyttar tillbaka eller flyttar härifrån. Är det smartskallarna som det är lite ballar på, eller är det lättingarna och slöhögarna?
Erbil i Irak styrs inte längre av Saddam Hussein, utan har en rätt hög grad självstyre och räknas som den mest stabila regionen i Irak. Därför kan irakiska kurder åka tillbaka, temporärt eller permanent.
Turkiet har varit tvungna att hålla sig på mattan vad gäller kurder, annars får de smisk av EU. Därför kan turkiska kurder åka till Turkiet, i alla fall om de inte varit alltför politiskt aktiva. En och annan har dock turkiska polisen klippt..
Turkiska kurder har dock varit här länge, många kom under juntatiden i början på 80-talet.
Iran har inte samma politiska förföljelse nu som 1980, även om landet styrs av idioter. Det går att åka tillbaka om man inte varit alltför politiskt aktiv.
Iranierna kom på 80-talet, i två vågor, först medelklassen som hatade skäggmullorna, sedan desertörerna.
Chilenarna kom på 70-talet, det är 35 år sedan. Pinochet åkte åt pipan i slutet på 80-talet. Dåtidens 20-åriga vänsteraktivister är 55 idag, och har barn och barnbarn i Sverige.