Citat:
Ursprungligen postat av Ful Fisk
Jag vill fråga.
Vem är du som är den enda som lyckats tolka Bibeln perfekt?
Har du läst grundtexten för att uppnå denna perfektion?
Hur gammal är du och hur länge har du satsat på att förstå hela biblen perfekt?
Om man inte tolkar Bibeln som den skall tolkas så blir det bara fel. Mycket av det jag säger står klart och tydligt utan att man behöver göra sig några större besvär med att förstå vad som menas egentligen.
Jag blev intresserad när jag läste något som stämde med vad jag "alltid själv vetat". Det blev som en bekräftelse helt enkelt. Sen dess har jag försökt att fördjupa mig och tyda boken, så att det blir rätt. En del saker är för mig obegripligt hur man kunnat att missa eftersom Bibeln gör det ganska klart, till och med vid en flyktigare läsning.
Vem jag är och hur gammal jag är, får förbli en hemlighet, speciellt i ett forum med över 140.000 medlemmar.
Citat:
Ursprungligen postat av Flarn
Det är precis det resonemanget jag föreslog att du skulle använda, med undantag för det tramsiga "Gud har inte dödat någon". Om du läser det du skrev en gång till så inser du förhoppningsvis att du motsäger dig själv, och helt i onödan dessutom. Du använder olika definitioner av "död" i fallet Gud jämfört med fallet Quick. Om man inte är död när Gud slagit ihjäl en så är man det inte heller när Quick har gjort det, och då har inte heller Quick dödat någon. Därav min sarkastiska parallell.
Bibeln säger dessutom uttryckligen att Gud dödar. "Vid midnatt skall jag gå fram genom Egypten, och allt förstfött i Egypten skall dö". Deras öde ska alltså bli detsamma som om Quick gått runt och stuckit kniven i dem.
Du kan skriva hur många spaltmeter som helst om den andra döden, den riktiga döden, eller om Guds moraliska rätt att ta tillbaka livsanden, men det förändrar inte faktumet att du snärjt in dig i ett ohållbart resonemang som direkt motsäger bibeln.
Att dö är "att återvända", det gjorde till och med Job klart. När Bibeln pratar om att "döda" så är det precis detsamma som "att återvända" dvs energin av dig återvänder till den som gav dig den. Har du någonsin hört uttrycket att man "kommer hem till Gud?". Det är vad den första döden handlar om. Så ditt sätt att se döden är inte riktigt samma sak som Bibeln ser döden.
Den "andra döden", är den permanenta döden, alltså den utan återvändo. Först då är du helt och hållet död eftersom inget finns kvar av dig. Tänk på det när folk dör, så är det inte permanent i alla fall. Inte om du accepterar vad Bibeln säger.
Nu har jag i alla fall svarat på allt, så respektera det och adressera inte mig mer nu. Och ha en bra helg allihop.