Citat:
Ursprungligen postat av Denom
Efter att ha kollat på vagnarna och kamerornas placering så har jag (tror jag) hittat en "blind spot". Om man står exakt vid dörrarna på det dörrparet som är i mitten av mellan vagnen så ser kamerorna inte en. (Kan du kolla om det verkligen är så?)
Jag har sällan så mycket tid över att jag kan gå runt och kolla men kamerorna överlappar varandra och enligt vad jag sett är det mycket svårt att inte bli filmad - du måste ju in till din "blind spot" också.
Citat:
Ursprungligen postat av Zaza
Tjena... Jag har några frågor som det kanske finns svar på.
1. Var inte dom andra tunneltågen bättre (Dom som var blåa & gröna) i dom kunde man stå upp och slippa fara upp och ned i en stol vid varje station.
2. Om man nu bor mer än 30 mil från Sthlm och vill köra antingen buss eller Tunnelbana... Bruka SL eller entrepenörena underlätta med boende... typ längst ut på linjenätet.
3. Vad är det för slags tester... har hört att man får ta på sig ett par hörlura där det är någon som prata på samtidigt ska du lösa skriftliga uppgifter.
4. På polisens order så stanna inte tunnelbanan på t.ex Gullmarsplan... kör ni bara förbi då... likaså ifall polisen stoppa tåget pga alvarlig händelse uppe på gatunivå... söker dom igenom tåget då.
5. Kan förbindelsen tåg/tåg ske eller är det bara tåg/tlx som gäller.

Svar finnes
1. Det går bra att stå i de nya vagnarna också om än lite krångligare, för varje sak som de gamla tågen vara "bra" på så fanns det tio saker som gjorde att de sög.
2. Nej, något boende fixar de inte men däremot brukar de placera dig på närmsta ställe, alltså om du bor norr om stan så kommer du inte bli placerad söder om stan och tvärtom.
3. Alla möjliga tester, psykologiska och ens förmåga för simultankapacitet brukar det fokuseras på - testerna är olika för varje "kull" så det är svårt att veta hur testerna kommer vara för nästa gäng.
4. Ja, polisens order gäller över TLC:s order och tågen måste rulla, vi kan inte stå still på perrongen med risk för att folk nödöppnar dörrar och tar sig ut och därmed försvårar för polisen. Om de jagar någon ner till tågen men inte lyckats stoppa trafiken så söker de igenom tågen ja.
5. Endast Tåg <-> TLC funkar så vitt jag vet.
Citat:
Ursprungligen postat av SallySimpson
Nu under ombyggnaden av farstagrenen (%&#!) har jag gått och funderat på männen i gula västar som går och skräpar runt spärrarna.
Främst på skogskyrkogården där jag passerar två gånger om dagen, men även på andra stationer.
De är alltid två-tre stycken och verkar aldrig ha några arbetsuppgifter?
Jag har aldrig sett dem göra nånting annat än att stå helt stilla med hängande armar och titta på en när man går förbi.
Har dom inget bättre för sig?
Någon som vet?
De är där delvis för att kolla biljetter men även informera folk om de undrar något - det brukar uppstå enorm förvirring bland befolkningen vid sådana här saker, precis som om allting bara slog ner från klar himmel och inte alls informerats om konstant i 6 månader innan i tidningar, TV och på stationerna.