Citat:
Ursprungligen postat av Zalaeal
Huur bra som helst. Mark Wahlberg är toppen i denna film (bättre än vanligt!)
Se härom:
http://www.imdb.com/title/tt0822854/
Alltså, hur tänkte du nu ? Vars kommer sci-fi-elementen in i denna film ?
Mina förslag:
*
Starship Troopers: Robert E. Heinleins fantastiska bok "Stjärnsoldat" tolkad av splattermästaren Paul Veerhoeven. Tonåringar gör lumpen och slåss mot elaka utomjordiska skalbaggar.
*
Total Recall: Baserad på ytterligare en novell av Philip K. Dick, ett namn som dyker upp rätt ofta i dessa kretsar, "We can remember it for you wholesale". En helt vanlig karl köper en slags dröm-resa till Mars men upptäcker att han är någon annan.. eller ?
*
Screamers: En desillusionerad underofficer på en utpost långt bort i galaxen får reda på att kriget han kämpar är slut för längesen. Tyvärr har de smarta vapen som fienden utvecklat blivit lite för smarta och bygger nu sina egna efterträdare.
*
Robocop 1 och 2: Suverän sci-fi av ovan nämnda Veerhoeven. En godhjärtad men alltför modig polis i det framtida Detroit får efter att ha i stort sett dödats en ny identitet och därmed en chans att hämnas. Han byggs in i en stålkropp och blir åttitalets coolaste cyborg !