Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
Svara
  • 6
  • 7
2008-03-25, 19:49
  #73
Medlem
cecels avatar
Skön läsning Nu längtar man ännu mer till Torsdag! jag har aldrig rökt 7 dagar i rad. Röker väl i snitt 7-8 gånger i månaden men tror nästan det är bäst, och ger bäst effekt om man röker så pass sällan.

Enda jag inte gillade i rapporten var WoW-referenserna eftersom jag inte spelar det spelet. Därför får den en 4/5 av mig. Skriv gärna fler rapporter! Välskrivet
Citera
2008-03-25, 21:13
  #74
Medlem
makastones avatar
klockrent
känner igen mig i mycket av det du beskriver.. 5/5
Citera
2008-03-25, 21:44
  #75
Medlem
MacsterMacs avatar
Den var tråkigt. Hände inget kul. 2/5
Citera
2008-03-27, 00:55
  #76
Medlem
grymt bra rapport, du fick med bra detaljer men ändå in så mycket onödigt.

5/5
Citera
2013-03-30, 02:56
  #77
Avstängd
wruhs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Dralnur
Jag skrev rapporten eftersom det var min första riktiga upplevelse av cannabis.

Tack allihopa!
Hur gåre med rökandet då?:Lol:
Citera
2013-04-27, 22:27
  #78
Medlem
Dralnurs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av wruh
Hur gåre med rökandet då?:Lol:

Skum bump av en hundra år gammal tråd, men ok. Efter den där sommaren flyttade jag till Uppsala, tog tag i komvux, började gyma, och blev totalt uttråkad av hela skiten. Skola har aldrig varit kul för mig, jag har saknat motivation i de flesta ämnena, medan de ämnen jag funnit intressanta har stegvis urholkats tack vare omotiverade lärare och en (på den tiden) otålighet med andra människor överlag.

Den här veckan på cannabis gav mig en fot i röven. Större ögon, typ. Jag såg vad jag missade.

Bestämde mig för att flytta till Oslo och jobba, ta en paus från svensk kyla och tristess. Jag var där i två år. På dagarna jobbade jag i kök för människor som tjänade tre gånger mer än mig, och på nätterna levde jag.
Jag experimenterade med psykadeliska droger, försökte ta reda på vad som finns innerst inne.
Jag blev expert på DMT, LSD, Extasy och meditation, både i samband med psykofarma och rent sinne.
Allt detta fördunklad i ett moln av cannabis. Varje dag röka röka röka.

Efter ett tag fick jag nog. Flög hem till Sverige igen, och bor nu hos min far. Det tog ett par månader att stabiliseras igen, men nu mår jag bättre än någonsin.
Det jag fick ut av min psykadeliska tid kommer jag ha med mig för alltid, med stor glädje. Jag är mycket lugnare inombords.
Citera
2013-04-27, 23:33
  #79
Medlem
Footstepss avatar
Oj vad det här påminde om en härlig sommarvecka där det röktes konstant, mycket chips, cola, godis mm gick åt den veckan!

Härlig läsning, 5 av 5!
Citera
2015-01-17, 05:55
  #80
Medlem
Buffedbygods avatar
Sitter här bäng och läser detta, och dras tillbaka till dom där varma sommarveckorna för många år sen. När man var kanske 15 år och fortfarande umgicks med sina kompisar på det sättet TS beskriver. Det var härliga tider, även om jag inte rökte holk då såklart. Hade velat läsa en likadan rapport av samma författare fast "5 år senare", så grabbarna var lite äldre.
Citera
  • 6
  • 7

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback