Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2007-06-10, 18:56
  #1
Medlem
Kjell.Svenssons avatar
Hej

Har sen sommaren 2005 haft en LTD Explorer, svart, lite Hetfield känsla.

Guran kostade runt 3900 kr, dock var den nedsatt p.g.a rea.

Men men, jag är inte lika sugen längre på att spela på denna, då den har en dålig intonering samt att det i princip bara går att lira hårdrock på den.

Funderar på att köpa en Epiphone Les Paul, inte de allra billigaste som finns för 2.300-2900 utan de för kanske de dubbla, som på bilden:http://www.woodbrass.com/images/woodbrass/ENS-WRCH1.JPG

Nu till frågan, är det någon som har en sådan och kan rekommendera den?
Har hört att det är dålig diskant upptagning och att kvalitéen inte är den bästa, men den är så jävla snygg och jag är trött på min hårdrocksgitarr.

Synpunkter och kommentarer om denna gitarr skulle uppskattas!


Tack på förhand
mvh
Kjell
Citera
2007-06-21, 00:09
  #2
Medlem
Nattkreaturs avatar
Tjennahejsan! Jag har hört så mycket skitsnack om epiphone så jag varken vet ut eller inte. Vi brukade själv ha en epiphone i replokalen som hängde på ena väggen. En såndär lånelokal där all utrustning redan fanns för band med ont om pengar. Och jag föredrag alltid att spela på epi lp'n. För den var så jävla snygg helt enkelt. Visst den hade kanske inte världens bästa distmöjligheter jämfört med en stratta i samma prisklass. Men vem bryr sig? Dist låter förvisso coolt men döljer misstag. Att spela bra utan dist. Ja då jävlar är man bra helt enkelt. Men det tog inte lång tid för mig innan jag gick in och köpte mig en Les Paul Special II av märket Epiphone. En gitarr på dryga 2.500 spänn för det mesta. http://www.musikborsen.se/itm_img/big_105016.jpg en sådan här då. Bra pris bra gitarr är det enda jag kan säga. Jag är 110% nöjd. Men det kan också vara så att jag hade tur. För den här gitarren har perfekt stränghöjd. perfekt mickhöjd och perfekt intonering. Allting är sjukt bra med den på alla sätt och hållbar utav själve fan. Men jag är medveten om att folk inte brukar tycka detta om Epiphones. Jag har själv spelat på många andra och aldrig upplevt någon så skön som min. Har även jämfört den med polares gibson och min vann definitivt i skönhet och spelbarhet. Även om gibsonguran i sig lät bättre. Så jag vet inte om jag är den enda i världen som har en bra epiphone eller om folk bara klankar ner på dem för att de är billiga. Jag vet faktiskt inte. Men billigt kan också vara bra. Var bara noggran med att testa och spela på olika epiphones i affären innan du köper den. Som jag gjorde så fick jag den som kändes bäst till slut. Gör INTE som min bror som bara tog den som var snyggast och gick och gick back satan vad gällde spelbarhet!
Citera
2007-06-21, 00:26
  #3
Medlem
Fargoths avatar
Nattkreatur: En sådna gitarr har vi i vår replokal, och jag har själv en Epiphone Sg Special. Båda är grymt sköna. Kan knappt spela med någon annan gitarr
Citera
2007-06-21, 11:56
  #4
Medlem
Forums_hornys avatar
Helt okej faktiskt. Hade en sån innan jag köpte en riktigt Les Paul och den är helt klart riktigt bra för det billiga priset. Tycker du ska satsa på den!
Citera
2007-06-21, 14:44
  #5
Medlem
Don Fadäsos avatar
Epiphone är en bra nybörjargitarr.
Citera
2007-06-21, 16:50
  #6
Medlem
Slabbefusks avatar
Epiphone är hit or miss. Du kan hitta en som spelar som smör eller en som bara får dig att skära tänder. Det gäller även riktiga Gibsons nu för tiden och även andra större tillverkare.

Om man tycker att diskanten är tam så kan man alltid ta bort mikrofonkåporna, de kan sno lite av diskanten. Funkar inte det vrid upp diskanten på din stärk.

Mitt råd är att testa så många Epis du kan och se om du kan hitta någon som spelar bra. Köp aldrig något bara för att den är snygg. Det är korkat. Är den dock snygg och har jävligt bra spelbarhet go for it!

EDIT: Det finns även andra märken såsom Tokai, Burny och Greco som gjorde utmärkta LP-kopior. Tokai håller fortfarande på idag.
Citera
2007-06-22, 00:25
  #7
Medlem
dom funkar helt OK faktiskt, bättre än förväntat, mickarna kan kännas ganska o-feta, men annars.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback