Citat:
Ursprungligen postat av Frankie_Hustle
Läste lite nu om dels Försäkringsscammen mot Försäkringskassan men kanske framförallt ( och roligast ) om de båda tvillingarna som scammade till sig en förmögenhet på att hustla rika människor på ett riktigt fräckt vis.
Ptja, Leif GW har ju en favorithistoria som han kört några gånger i Efterlyst.
En man går in på banken med två falska id-handlingar, ett körkort, ett id-kort.
Han begär att få flytta, tror det var 20 millar, från en persons privatkonto till Boliden Mineral. I vanliga fall ska bankens varningsklockor ringa och extrakontroller ska göras, men Boliden Mineral är ett gammalt anrikt statligt bolag så ingen fattar misstankar. Pengarna förs över till Boliden Mineral och mannen tackar och går därifrån. Kort därpå kliver samma man in på Boliden Mineral och säger "jag har just fört över 20 miljoner till er, jag önskar få ut det i guld". Han får ut guldet och tackar för det.
Det enda polisen hade att gå efter var en ditkraffsad namnteckning och signalementet på mannen. Inget annat och brottet är fortfarande ouppklarat.
Rent generellt är det inget svårt att flytta andra människors pengar genom falska id-handlingar. Det svåra är att få ut pengarna. Om mannen hade velat flytta pengarna till Cayman Islands eller liknande hade han fått problem. Här reagerade banken på ungefär samma sätt som om han ville föra över pengarna till skattemyndigheten.