Citat:
Ursprungligen postat av
martinator
Eftersom vi nu haft systemet med hemförsäkring i en jävla massa år i Sverige så är man idiot om man inte tar reda på sådant. Tror du alla svenskar som flyttar till Spanien knatar runt utan försäkring och kommer undan med att "jag visste inte...". Det är bara i sverige vi är så jävla korkad så vi tror på alla lögner om att folk inte viste. Hade de lärt sig svenska och tagit reda på vad som gäller hade de haft sitt på det torra. Men nej - de ska ha allt gratis och inte ett jävla ord svenska ska de lära sig. staten ska servera allt på silverfat. Hyra, bidrag, bil, körkort, försäkring bla bla bla.
Men artikeln visar vem massmedia arbetar åt. I vanliga fall stöder massmedia invandrarna och säger att de måste få god information på ett språk de förstår. Men här ställs invandrarna mot hyresvärd och försäkringsbolag. Då väljer massmedia att sätta en rubrik som förlöjligar invandrarna.
Citat:
Branddrabbade paret: ”Vi trodde att hemförsäkringen ingick i hyresavtalet”
I vanliga fall stöder massmedia invandrarna. Men nu skall vi skratta åt dem. "De är inte lika smarta som vi svenskar. Vi svenskar "förstår" att man måste betala för försäkring även om någon annan vållat skadan på ens ägodelar." Även om branden skulle ha orsakats av att värden inte haft bra elinstallationer så måste de boende använda sina hemförsäkringar. De oförsäkrade får inget.
Det här visar hur "NWO" fungerar. Massmedia stöder numera företagen mot individen. Men det är bara oss själva vi blåser om vi tycker att paret bara kan "skylla sig självt".