"Eastone elgitarr med Kustom 16 watts förstärkare".
Är Eastone ett bra märke, och 16 watt.. Är det något att ha? Jag är helt ny inom detta område, så jag har ingen större koll. Är inte ute efter någon 15k-kronorsgitarr, men vill inte heller ha något skit. Paketet kan fås för tusenlappen.
Eastone är inget vidare tyvärr har bara haft dåliga erfarenheter! köpte därför en Gibson lite senare...
Den skorrade på 2 strängar, dålig support, låter väldigt platt, billiga skitmickar osv...
16watt duger gott att ha när man sitter hemma och övar. Gitarren däremot. Jag är skeptiskt mot riktigt billiga gitarrer, oftast är de inte särskillt sköna att spela på. Säger som de flesta gör, köp hellre en lite dyrare gitarr men begagnad.
Undvik billiga märken, satsa hellre på de mer välkända tillverkarnas budgetmodeller. Äger själv en Ibanez grx70 som tillhör budgetmodellerna, men den känns lite lika billig som andra gitarrer i samma prisklass. epiphone är också några du kan titta på. Trevliga gitarrer.
En finare/dyrare/bättre gitarr gör dig knappast till en Jimi hendrix, men du kommer att ha roligare i längden om den känns bra. vassa band, taskig elektronik som krånglar och obekväma halsar kan förstöra spelglädjen för vem som helst.
Tack, sparade just in en tusenlapp.. Musikbörsen brukar i och för sig sälja gitarrpaket ganska billigt.. Då får det bli till att vänta någon månad till istället.
Kunde inte ändra topic, och det känns lite onödigt att skapa en ny, snarlik tråd - så.
Dessa gitarrer ligger i min prisklass. Vilken av dessa är att föredra?
SQUIER guitarpak Strat Pack-Black 1.495 Kr
"Squier By Fender paket. Här får du ett körklart paket med allt du behöver för att börja spela. Paketet innehåller 1 st Squier By Fender Startocaster elgitarr av "klassiskt" snitt med 3 singlecoil, svaj mm. 1 st Squier 10 watts gitarrförstärkare, 1 st stämmapparat, plektrum, axelband och dessutom en lärobok ( på engelska ) där du lär dig grunderna i gitarrspel.
Bra paket!!
PS: Gitarren är svart!"
Nytt Elgitarrpaket. av mycket god kvalitet. Paketet innehåller 1 st Cort Stat2 Elgitarr, en gitarr av mycket god kvalitet. Cort är en av världens största tillverkare av gitarrer och anses som en av de absolut bästa i sitt segment. Dessutom får du i paketet en Peavey Rage gitarrförstärkare. En riktigt vass förstärkare på 15 watt som räcker för hemmabruk, i replokalen etc. Overdrive/Gain ( ett måste för rock ) ingång för CD/Kassett ( jamma med favoritlåtarna ) utgång för hörlurar ( förstärkaren tystnar, bara du hör ) mm. I paketet ingår gitarr, förstärkare och sladd.
Svårslaget nybörjarpaket!!
Perfekt som startpaket. Här får du en allt du behöver för att börja spela och ta dig en bit på vägen till världgitarrist!!
Innehåller 1 st Squier By Fender Stratocaster med 3 single coil mikrofoner, svaj mm. 1 st Fender Frontman 15G gitarrförstärkare av god klass med en skön ton och lagom styrka för spelande hemma etc. Dessutom hittar du en DVD som ger dig grundkurserna i hur du stämmer, teknik och grundläggande ackord. Axelband, extra strängar, plektrum och sladd ingår.
BEHRINGER GUITAR PACK EL TORO 1.795 Kr
El Toro gitarrpaket.
Allt du behöver för att börja spela.
Elgitarr, förstärkare, sladd, gigbag, plektrum mm. och dessutom stämapparat.
Kanonpaket!
Jag tycker att du ska åka till en musikaffär och pilla på de gitarrerna du funderar över. Be även att få känna på en riktig gura, exempelvis en Fender telecaster/strata eller en Gibson Les Paul. Då får du en uppfattning om varför de billiga gitarrerna är just billiga.
Här är en billig gura jag kan rekomendera, dock behöver du köpa till en förstärkare
Sedan gäller förstås regeln om att aldrig köpa en gitarr ny även nu.
Kolla in ibanezer runt 3-4k om du ska börja spela, schyssta gitarrer i den prisklassen. Epiphone funkar också men jag har inte så mycket erfarenhet om dom. Schekter kan du kika på i någon musikaffär aswell.
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!
Stöd Flashback
Swish: 123 536 99 96Bankgiro: 211-4106
Stöd Flashback
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!