Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2007-06-02, 12:44
  #1
Medlem
Nxaus avatar
"Eastone elgitarr med Kustom 16 watts förstärkare".

Är Eastone ett bra märke, och 16 watt.. Är det något att ha? Jag är helt ny inom detta område, så jag har ingen större koll. Är inte ute efter någon 15k-kronorsgitarr, men vill inte heller ha något skit. Paketet kan fås för tusenlappen.
Citera
2007-06-02, 12:55
  #2
Medlem
Eastone är inget vidare tyvärr har bara haft dåliga erfarenheter! köpte därför en Gibson lite senare...
Den skorrade på 2 strängar, dålig support, låter väldigt platt, billiga skitmickar osv...
Citera
2007-06-02, 12:59
  #3
Medlem
Vappas avatar
16watt duger gott att ha när man sitter hemma och övar. Gitarren däremot. Jag är skeptiskt mot riktigt billiga gitarrer, oftast är de inte särskillt sköna att spela på. Säger som de flesta gör, köp hellre en lite dyrare gitarr men begagnad.
Undvik billiga märken, satsa hellre på de mer välkända tillverkarnas budgetmodeller. Äger själv en Ibanez grx70 som tillhör budgetmodellerna, men den känns lite lika billig som andra gitarrer i samma prisklass. epiphone är också några du kan titta på. Trevliga gitarrer.

En finare/dyrare/bättre gitarr gör dig knappast till en Jimi hendrix, men du kommer att ha roligare i längden om den känns bra. vassa band, taskig elektronik som krånglar och obekväma halsar kan förstöra spelglädjen för vem som helst.
Citera
2007-06-02, 13:11
  #4
Medlem
Nxaus avatar
Tack, sparade just in en tusenlapp.. Musikbörsen brukar i och för sig sälja gitarrpaket ganska billigt.. Då får det bli till att vänta någon månad till istället.
Citera
2007-06-02, 18:20
  #5
Medlem
Nxaus avatar
Gitarrköp

Kunde inte ändra topic, och det känns lite onödigt att skapa en ny, snarlik tråd - så.

Dessa gitarrer ligger i min prisklass. Vilken av dessa är att föredra?

SQUIER guitarpak Strat Pack-Black 1.495 Kr

Peavey & Cort Elgitarrpaket - Svart! ME30 1.995 Kr

Elgitarrpaket SQUIER Frontman Pack Sunburst 1.995 Kr
Squier By Fender Frontman Pack.

BEHRINGER GUITAR PACK EL TORO 1.795 Kr

Alla tagna från Musikbörsen.
Citera
2007-06-02, 19:09
  #6
Medlem
Vappas avatar
Jag tycker att du ska åka till en musikaffär och pilla på de gitarrerna du funderar över. Be även att få känna på en riktig gura, exempelvis en Fender telecaster/strata eller en Gibson Les Paul. Då får du en uppfattning om varför de billiga gitarrerna är just billiga.

Här är en billig gura jag kan rekomendera, dock behöver du köpa till en förstärkare

http://www.4sound.se/ProductDetails....ticleId=413728
Citera
2007-06-03, 02:39
  #7
Medlem
Sedan gäller förstås regeln om att aldrig köpa en gitarr ny även nu.

Kolla in ibanezer runt 3-4k om du ska börja spela, schyssta gitarrer i den prisklassen. Epiphone funkar också men jag har inte så mycket erfarenhet om dom. Schekter kan du kika på i någon musikaffär aswell.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback