Citat:
Ursprungligen postat av StormWrath
2. Marin utbildning.
Vad innebär detta? Läsa radar eller avfyra missiler? Vad krävs av mig psykist och fysiskt?
Marin utbildning i flottan består av dels en rekrytutbildning som liknar den i arméns GSU i bemärkelsen att du lär dig marschera, annan exercis, skjutövningar, NBC-skydd med mera. Genomfördes i mitt fall i m/90 och varade i en dryg månad. Sedan tar yrkeskurs vid ungefär i 1.5 månader då du specialiseras till det du skall vara på ditt fartygsförband. Det kan vara signalmatros där du lär dig morse, kryptering, navigering. Finns även ubåtsjakt då man lär sig lyssna med hydrofon och identifiera ljudsignaturer, maskinist, radiosignalist, systemtekniker, artillerimatros med mera.
En viktig del av tjänsten vid fartygsförband är skyddstjänsten där du förmodligen får genomgå en veckas rökdykarutbildning som du sedan övar kontinuerligt under din värnplikt. Vidare övas du i tätning av läckor i skrovet i en övningstank som simulerar ett havererat fartyg.
Ute på fartyget varierar verksamheten mycket beroende på vad för typ av fartyg du är på, gemensamt för de flesta matroser är att det sker en hel del utkikstjänst, rorgängning, underhållstjänst och skyddsövningar. Du bör försöka hamna på ett förband med mycket gångtid till sjöss, att ligga i hamn blir rätt tradigt.
Till sjöss är tiden uppdelad i vakter där en del av besättningen är aktiv med framförandet av fartyget, t.ex. på bryggan, i maskin eller i byssan. Efter 4 eller 6 timmar (vanligen) skiftar vakten och en ny grupp tar över. Detta schema roterar dygnet runt. Frivakten är antingen ledig och sover eller utför olika rutinarbeten ombord som inte har direkt med framförandet av fartyget att göra.
Skjuta missiler, fälla sjunkbomber, artilleriskjutning beror ju på vilket förband du tjänstgör vid. Även om du självklart är en del av den enhet som ditt fartyg utgör är det inte så troligt att du sitter och väljer mål och avfyrar vapnen. Även radarnavigering sköts till största delen av befäl även om det kan vara du som ytterst utför ordern.
Fysiskt krävande kan man inte direkt säga att flottan är, rökdykarutbildning är dock ganska fysiskt påfrestande och man måste genomföra EKG-tester innan för att se att hjärtat klarar belastning. Psykiskt bör du kunna tillbringa mycket tid isolerat med ett begränsat antal människor så social kompetens är viktigt. Att inte behöva mycket sömn är även det en fördel. Detta är dock förmodligen gemensamt för hela värnplikten.
Själv tyckte jag det var grymt kul att vara till sjöss och arbeta som en enhet. Uppdelningen mellan befäl och vpl var inte så tydlig utan alla var delaktiga i utförandet av uppgiften. En intressant tid.