2007-05-27, 15:43
#13
Citat:
Nja... det är nog vare sig J eller R, utan nå't slags lätt sväljningsljud ungefär som om någon hade kört ner ett fingrar i halsen. Det är som om svalget går i baklås varje gång det dyker upp ett R.
Ursprungligen postat av Frantic
Fst Emma Grey skorrar inte, hon säjjer j istället för r, det blir ofelbart bebisspjåk näj hon pjataj om filmejna, med sin poplugg övej ena ögat.
Citat:
Samma här. De kan ju inte rå för sina talfel, men det är lite märkligt att varenda käft med dessa handikapp insisterar på att prata i radio och TV. De kanske gör det på ren trots, ungefär som rullstolsbundna som bestiger Mount Everest? Jag ryser av obehag när hon pratar, de där svalda R:en hör till samma motbjudande ljudkategori som t.ex. när nå'n extremt muntorr person pratar i radio och allt man hör är slemmiga smackningar och klibbiga klickljud, det låter ungefär om om någon lagt på ett bakgrundsljud av en hund som slafsar i sig brosk.
Ursprungligen postat av Lacerda, the photographer
Den där bruden gör mig riktigt förbannad, antar att jag har ett psykologiskt avvikande beteende men när jag sitter och lyssnar på henne i mer än fem minuter så börjar jag fantisera om att ge henne ordentligt med stryk
Citat:
Problemet för kineser är att de inte har något R-ljud i sitt språk, och japaner har inget L-ljud. De blir därför maximalt förvirrade av amerikansk engelska med sitt slappa R-ljud som ligger närmare L än vårt rullande R-ljud gör. Många svenskar lider i och för sig av ett liknande syndrom pga bokstäverna J och W. "Can you pass me the yar of yuice please, thank you wery much" är inte speciellt mycket bättre än "fyla små lättel och flitead kyckring".
Kinseser för övrigt säger väl L i stället för R?