Jag har inte läst kursen, men pratat med sökande till en sådan utbildning. Vad du bör betona är naturligvis att du trivs med att arbeta med funktionshindrade personer, att du tycker det är stimulerande att se dem utvecklas. Självklart kan du tänka dig att jobba både nätter och helger, och inte bara med barn i skolan, utan även vuxna.
Du vet om att utbildningen kräver självdisciplin och mycket självstudier och du är bra på att söka kunskaper och reflekterar mycket över din kommande yrkesroll. Du vet också att en personlig assistent inte bör vårda (även om det förekommer) utan bara vara en förlängd arm. Att brukaren måste stå i centrum är självklart för dig.
Du ser fram emot att hitta på roliga saker med din brukare - gå på teater, fotboll, laga mat tillsammans, gå till biblioteket osv. Att sitta stilla hemma och kolla på TV är inte din grej.
Framförallt har du humor och är flexibel och löser problem efterhand som de kommer, men du kan naturligtvis planera så att livet blir så problemfritt som möjligt för din brukare.
Ungefär så...