Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2008-02-05, 14:53
  #1201
Medlem
RonPaul2008s avatar
Ron Pauls nya bok...

Ron Pauls nya bok är #1 av politiska bestsellers på Amazon:
http://www.amazon.com/gp/bestsellers...rsr_b_1_4_last

The Revolution: A Manifesto

"Book Description"
This much is true: you have been lied to, robbed and used by your own government-the people you elected into office and the people you should be able to trust...
In a nation thirsty for change, THE REVOLUTION is Ron Paul's call to arms. Moving from topic to topic at a quick pace, whittling everything down to its bare essentials, Paul tackles everything facing us today: the false choices in American politics, foreign policy as it was laid out by the founding fathers, how we can achieve economic freedom, how we should view abortion, civil liberties and personal responsibility, and what role the government is supposed to play in our lives. As Barry Goldwater defined conservatism in the 60s, Ron Paul redefines it for the 21st century with THE REVOLUTION.



About the Author
Ron Paul, a ten-term congressman from Texas, is the leading advocate of freedom in our nation's capital. He has devoted his political career to the defense of individual liberty, sound money, and a non-interventionist foreign policy. Judge Andrew Napolitano calls him "the Thomas Jefferson of our day."

After serving the United States as a flight surgeon in the U.S. Air Force in the 1960s, Dr. Paul moved to Texas to begin a medical practice, delivering over 4,000 babies in his career as an obstetrician. He served in Congress from 1976 to 1984, and again from 1996 to the present. He and Carol Paul, his wife of 51 years, have five children, eighteen grandchildren, and one great-grandchild.

Ron Paul, the New York Post once wrote, is a politician who "cannot be bought by special interests.""There are few people in public life who, through thick and thin, rain or shine, stick to their principles," added a congressional colleague. "Ron Paul is one of those few."

Jag förbeställde ett exemplar personligen, kostade ca 27 dollar inkl frakt.



Boken släpps 30:e April!
Citera
2008-02-05, 16:10
  #1202
Medlem
Realizts avatar
P J Anders Linder på Svenska Dagbladet gör bort sig:
http://www.svd.se/opinion/ledarsidan/artikel_841325.svd
Citat:
En duell McCain-Obama blir förstås också hård. Men istället för kamp mellan två tvärsäkra läger har den chans att åtminstone delvis bli en produktiv historia om hur två outsiders försöker att lugna ner sina partier och hitta fram till de oberoende väljarna.
Är Obama och McCain "outsiders"? McCain har väl kandiderat tre val i rad nu.

Svenska media kopierar ingressen till artiklar i amerikansk press. Och sen ska de på ledarsidorna försöka sig på en improviserad spekulation utan att informera sig eller tänka efter. Deras mål är att lura de 80% som är mindre kunniga än journalisten i varje given fråga. Libertarianernas taktik borde vara att tala till de övriga 20%:en.
Citat:
Ursprungligen postat av ubersanta
[En massa text baserat på det odefinierade begreppet "seriös".]
När annonserade du att t.ex. Rudy Giuliani inte var en seriös kandidat? Det är han, inte Ron Paul, som är politiskt död.

Och varför konstaterade du inte före svenska valet 2006 att det inte är någon ide för någon alls att rösta på sossarna, eftersom du ju på förhand så klart visste att de inte var ett "seriöst" parti, eftersom de förlorade?
Citera
2008-02-05, 16:16
  #1203
Medlem
BushwickBills avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ubersanta
jag har svårt att se hur mer än någon enstaka person här kan slå mig på fingrarna vad gäller hur systemet fungerar i USA, men Ron Paul är död vad gäller att bli en seriös presidentkandidat. Han kommer inte att bli republikanernas kandidat på konventet trots att 90% av delegaterna inte är officiellt bundna åt någon kandidat ännu - dock är dessa delegater ändå inofficiellt bundna för sina kandidater och det finns ingen chans i helvetet att de skulle rösta på Ron Paul (om nu inte Ron Paulare lyckats med att massivt infiltrera sig som delegater). LA primärvalet visade ju detta rätt tydligt med tanke på att alla fem kandiderade som en och visar att de med all sannolikhet kommer rösta på någon av de tre snarare än Paul om de blir (även inofficiellt) obundna ifall deras kandidat t.ex. hoppar av.

Äntligen någon med riktig kritik!

Det finns två huvudmål med Ron Pauls kandidatur:

1. Bli President. Hans chanser att lyckas med ettan är såklart ganska slimma. Den förhoppningen som finns är väl att RP börjar visa upp riktigt fina resultat snart och knycker tillräckligt många delegater att det blir ett brokered convention. Det spelar också ganska stor roll vem det är han hamnar mot, man måste komma ihåg att McCain verkligen är hatad i vissa konservativa kretsar och att delegaterna faktiskt inte är lika benägna att köra politiska rävspel som kandidaterna själva. Tom FOX News har "inofficiellt" sagt att Hillary är mer konservativ än McCain och jag tycker det är lite risky att hävda delegaternas absoluta lojalitet mot någon annan än "deras" kandidat. Ron Paul är trots allt ganska respekterad av de andra kandidaternas fanbase då han medan de andra kandidaterna kastat skit på varandra varit bannlyst i media.

Detta valet är också ganska speciellt, vi har tex fått bevittna en sällan skådad surge hos Huckabee i Iowa, internets ökade betydelse, en mormons framfart och en "frontrunner":s totala kollaps. Just internet kommer nog ändra framtida val mycket mer än det har påverkat detta. Han kan också komma att överraska en del då han har en ganska stark stomme i en del stater, tror tom att han kan komma att överraska lite i CA ikväll då de nyss gjort om sitt valsystem. Alaska är också, för att ta ett exempel, en RP-stark stat.

Faktum är också att vi inte kommer veta vem som tagit nomininering efter Super Tuesday. Mirakel har skett förr.

Men visst ser det mörkt ut om man ser till traditionen, det har du helt rätt i. "Bandwagon" effekten är trots allt en bitch att knäcka.

2. Utbilda folk. Detta gjorde RP redan 88 då han hade en kampanj som enbart gick ut på att åka runt och predika, inte någon i hela världen hade någon som helst förhoppning att det skulle leda till att han blev president den gången. Jag är också tämligen säker på att detta var anledningen till hans kandidatur även den här gången tills han började få in cash i enorma mängder, då började han även snegla lite på första alternativet. Hans stora förhoppning att verkligen "shed some light" på hans idéer ligger i att han får prata på konventet. Att göra det har visat sig mycket lyckat tidigare med de senaste exemplet Obama, som pratade förra D-konventet, men även Reagan, som överglänste sin huvudkonkurrents(Ford) tal 1976 och som även lade grunden till 1980. Jag tror helt ärligt att RP kan ha startat något som inte kommer gå att stoppa och jag måste medge att jag ser ljust på framtiden. Att Paul skulle bestämma sig att för att gå in i racet en till gång är dock icke på fråga utan det handlar snarare om att exposa R-basen för konstitutionen. Det finns redan nu en rad olika projekt, mer eller mindre seriösa, som syftar på att få in Ron Paul gelikar i kongressen och senaten, eller på annat vis promota freedom. Rand Paul har även han varit med mycket i farsans kampanj, det brukar vara ett gott tecken, och även om han saknar politisk erfarenhet så går det att få. Det största ansvaret ligger dock på gräsrötterna, det är de som kan ändra Republikanerna innifrån. Reagan förlorade också sin första revolution.

Jag är dock född optimist så innan jag har svart på vitt att "vi" förlorat kommer jag hävda att RP har chans att vinna
Gillar inte när man garanterar utgången av något.

Citat:
Ursprungligen postat av ubersanta
Chanserna för Ron Paul är så små att det är lustigt att se hur aggressivt vissa här försvarar hans chanser.

Nu kan jag bara svara för mig själv men personligen är jag trött på att höra idioter säga att RP inte har någon chans utan några som helst argument bakom. Kom med argument eller insikter, som du gjorde, annars visar det bara att de dragit sin gissning ur röven och därifrån kommer det sällan något vettigt. Någon som inte ens kan svara på de enkla frågorna jag ställde till Aristoteles borde fan inte ha någon åsikt enligt min mening.

Citat:
Ursprungligen postat av ubersanta
Den som varit med om ett par primaries tidigare vet hur det fungerar. McCain är huvudkandidat, och om inget enormt dramatiskt händer idag så kommer han att bli republikanernas nominering. (sedan 64 har det bara hänt en gång att Republikanernas kandidat INTE var den som ledde primärvalen fram till New Hampshire. Lustigt nog var det just McCain 2000). det har ALDRIG hänt att någon med så dåliga resultat som Ron Paul fått partiets nominering.

Sant. Alla förändringar i traditioner måste dock börja någonstanns.

Citat:
Ursprungligen postat av ubersanta
Visst, hoppas ni på mirakel - men det är allt ni kan hoppas på.

Klart man hoppas, vore idiotiskt annars.

Citat:
Ursprungligen postat av ubersanta
Däremot kan Ron Paul avgöra presidentvalet på egen hand genom att kandidera som third party. Då är jag 100% säker på en demokratisk president.

Ja det har varit smärtsammt uppenbart att independents och demokrater "svikit" så skulle han gå third party vore det republikaner han skulle sno. Vore dock förödande för RP att gå third party då det kan förstöra all momentum han byggt upp för sina idéer i det republikanska partiet. Det skulle göra honom till en hatad man i R.

Som slutord vill jag bara påpeka att det börjar bli riktigt tröttsamt att behöva höra om RP:s minimala chanser hela tiden kan ni inte gå och tracka några Huckabee supporters istället, där har vi nämligen en kandidat men mindre chanser än RP att vinna. Jag förstår inte varför det är så viktigt att skjuta ner våra chanser hela tiden? Obs! Detta var inte riktat mot dig ubersanta, det var faktiskt roligt att höra dina åsikter .
Citera
2008-02-05, 16:22
  #1204
Medlem
BushwickBills avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Realizt
När annonserade du att t.ex. Rudy Giuliani inte var en seriös kandidat? Det är han, inte Ron Paul, som är politiskt död.

Och varför konstaterade du inte före svenska valet 2006 att det inte är någon ide för någon alls att rösta på sossarna, eftersom du ju på förhand så klart visste att de inte var ett "seriöst" parti, eftersom de förlorade?

Exakt, det blir bara pinsamt att höra dessa spåkärringars prediktioner när 6%, eller vad det nu är, har röstat.

Att det ser mindre bra ut än för tex McCain går väl dock inte att förneka.

Edit: Tycker nästan du var lite väl hård på Ubersanta, jämför hans inlägg med Aristoteles, crispykreem eller de andra självutnämnda experterna som skjuter ner RP:s chanser. Finns faktiskt en del substans i det han säger.

Okunskaphetens brunn är djup och som libertarian får man ibland vara glad för vad man får

Citat:
Ursprungligen postat av RonPaul2008
Jag förbeställde ett exemplar personligen, kostade ca 27 dollar inkl frakt.

Ska också beställa mig en kopia av detta förväntade mästerverk.
__________________
Senast redigerad av BushwickBill 2008-02-05 kl. 16:29.
Citera
2008-02-05, 16:45
  #1205
Medlem
ubersantas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Realizt

När annonserade du att t.ex. Rudy Giuliani inte var en seriös kandidat? Det är han, inte Ron Paul, som är politiskt död.

Och varför konstaterade du inte före svenska valet 2006 att det inte är någon ide för någon alls att rösta på sossarna, eftersom du ju på förhand så klart visste att de inte var ett "seriöst" parti, eftersom de förlorade?

Detta är ännu ett nytt lågvattensmärke för dig Realizt - du svamlar likt McCain när han blev utfrågad av Paul.

Riktigt pinsamt inlägg från din sida, men återkom gärna när du har någon saklig kritik på mitt inlägg istället för att gå offtopic med ditt semi-quasi körsbärsplockande.
Citera
2008-02-05, 16:54
  #1206
Medlem
ubersantas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BushwickBill
förkortat till min mening

Jag hoppas liksom du att Ron Paul nu öppnat dörrar dels för libertariansk folklig utbildning och opinionsbildning och dels att han bäddar för en libertariansk presidentkandidat nästa val.

Vi håller båda med om att han skulle förstöra för R om man han ställde upp som 3rd party - och därmed förstöra för sig själv och för framtida libertarianer.


Fokus borde nu faktiskt ligga på att inte låta gräsrotsrörelsen tappa luften när ("om" - så tillmötesgår jag er som hoppas på mirakel) Ron Paul inte får nomineringen. Det finns en stor risk för detta, vilket vore lika förödande för den libertarianska rörelsen i USA. Nu har ju momentum byggts upp och fler och fler har fått upp ögonen för denna, den amerikanska ursprungliga ideologin.
Citera
2008-02-05, 17:38
  #1207
Medlem
MeatAbstracts avatar
När kommer resultaten från Maine?
Fortfarande bara 68% räknade.
Citera
2008-02-05, 17:56
  #1208
Medlem
Veyrons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MeatAbstract
När kommer resultaten från Maine?
Fortfarande bara 68% räknade.

Jävligt sent, precis som i Louisiana där RP väntas ha stora framgångar (t.o.m. vinna). Av någon anledning blir rösträkningen alltid "försenad" i flera veckor i de stater där RP gör en stark insats (när det tar några timmar i övriga stater), så att när rösträkningen väl är klar är det "old news" som media inte bryr sig mycket om.
__________________
Senast redigerad av Veyron 2008-02-05 kl. 17:58.
Citera
2008-02-05, 18:20
  #1209
Medlem
BushwickBills avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Veyron
Jävligt sent, precis som i Louisiana där RP väntas ha stora framgångar (t.o.m. vinna). Av någon anledning blir rösträkningen alltid "försenad" i flera veckor i de stater där RP gör en stark insats (när det tar några timmar i övriga stater), så att när rösträkningen väl är klar är det "old news" som media inte bryr sig mycket om.

Kom nått rykte för ett par dagar sedan att LA skulle vara klar för McCain men det visade sig vara samma gamla skit man gick ut med. Maine har HQ gått ut och sagt att man hamnade 2:a i, vet inte riktigt hur man kom fram till det. Annars har det varit oroväckande tyst om de två staterna.

Nu är jag ingen konspirationsteoretiker men man börjar fan undra vad som händer. Det var som Glenn Beck sade, alla bevis tyder på att vi varit påväg mot en one world government ända sedan "världens sämsta president genom tiderna Woodrow Wilsons" intåg i vita huset och ändå känns det som en så fantastiskt genomförd plan att det är svårt att tro. Jag tror många som fastnar i CFR, Fed mm träsket verkligen tror att de gör vad de gör för mänsklighetens bästa. Det tydligaste exemplet är väl Alan Greenspan, som var en hängiven guldstandard supporter, men senare helt tappat bort sig i sina tankar. Han TRODDE verkligen att han kunde sköta fiatvalutan som en riktig valuta. Finns väl oändliga exempel på saker i den här kampanjen som låter lite för osannolika för att vara oplanerade. Ta tex i ett av valdistrikten i NH där ett par Diebold maskiner helt plötsligt sackade ihop och det var "tvugna" att köra in nya maskiner MITT I VALET!

Jag menar vad i helvete är det som händer?
Citera
2008-02-05, 18:53
  #1210
Medlem
http://www.ronpaulforums.com/showthread.php?t=112175
Citera
2008-02-05, 19:14
  #1211
Medlem
sten.bs avatar
Det är värt att så här inför natten upprepa vad David L. Dill skriver:

Citat:
"Why am I always being asked to prove these systems aren't secure? The burden of proof ought to be on the vendor.

You ask them about the hardware (made in Israel*). "Secret."

The software? "Secret."

What's the cryptography?
"Can't tell you because that'll compromise the secrecy of the machines."

Federal testing procedures? "Secret"

Results of the tests? "Secret"

Basically, we are required to have blind faith."

- Dr. David L. Dill
Professor, Computer Sciences
Stanford University
*min kommentar
Citera
2008-02-05, 19:43
  #1212
Medlem
RonPaul2008s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av sten.b
Det är värt att så här inför natten upprepa vad David L. Dill skriver

Och inte ett ord från media i Sverige, inte ett DYFT!
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback