2007-05-18, 00:01
#1
Nu är det så att jag planerat att sluta med droger helt och hållet, i alla fall ta ett långt uppehåll tills jag blivit äldre och en aning klokare, men eftersom jag fått hem ett paket svamp och jag sedan tidigare hade två gram tjack kvar tänkte jag avsluta med ett par destruktiva dagar och bli av med allt knark på en gång. Det kommer nog bli en ganska lång rapport, då har jag ändå inte tagit med allt. Måste lägga till att mitt minne är väldigt diffust när det kommer till svampdelen av rapporten. Skrev som jag upplevde det och som jag fått höra efteråt.
Det hela började på måndagen, vid femtiden stoppade jag ner ett avklippt sugrör i påsen med pulver, andades in försiktigt i varsin näsborre och kände mig genast som en bättre människa. Jag planerade att sova den här natten, därför blev inte dosen särskilt stor utan jag tog den för att se om det var lika potent som tjacket jag köpt tidigare. Efter ett tag började håret i nacken och på mina armar resa sig, när jag började med tjack gillade jag rysningarna, men numera tyckte jag bara det kändes obehagligt och hoppades att det snart skulle gå över.
Till min planerade svamptrippen behövde jag musik, för vad skulle en tripp utan musik vara, därför frågade jag en vän på msn om jag fick låna hans iPod. Förklarade för honom att jag tänkt trippa på svamp och bad honom hitta några passande låtar, fick svaret att han kunde ladda upp en låt på 49 minuter med konstiga ljud som nog skulle passa mig. Tyckte det lät mycket bra eftersom att jag då skulle slippa byta låt under trippen. Begav mig sedan mot hans hus för att hämta upp iPoden. Knackade på och han bad mig att stiga in för att visa vilken typ av svamp jag inhandlat. Berättade lite om svampens effekter sedan frågade han om jag ville följa honom ut och gå med hunden, speedad som jag var hade jag självklart inga invänindgar utan tyckte det skulle bli trevligt att promenera, ack vad fel jag hade. Visst var sällskapet och konversationerna underhållande, men eftersom jag annars inte rör mig allt för mycket blev jag trött i mitt högra knä. Tänkte inte allt för mycket på det och bagav mig hemåt för att sova.
Sälvklart trodde jag sömn inte skulle vara några problem efter en sådan blyg dos som jag intagit tidigare under dagen, ännu en gång hade jag fel. Efter att ha legat still och blundat i flera timmar, började det gå upp för mig att det skulle bli mycket svårt att sova. När jag sedan upptäckte att jag höll på att slå ihop mina käkar till en melodi som ständigt repeterades i mitt huvud, förstod jag att sömn var en omöjlighet. Låg istället och blundade hela natten för att inte verka allt för sliten följande dag, vilket inte lyckades.
När jag steg upp var min första tanke; "Mat, du behöver mat för att klara dig igenom dagen...". Ställde mig upp och kände att mitt högra knä vek sig, allt på grund av springet igår och brist på föda. Nåja, vad var nu lätt att trycka i sig? Mina tankar drogs till flashback och jag kom att tänka på någon som skrivit att bananer skulle sjunka ner relativt lätt. Perfekt, tänkte jag, det har jag massvis av hemma. Innan skulle dock en ny dos tjack intas för att jag skulle klara även denna dag galant, den här gången ökade jag också dosen. Nu behövde jag bara hitta en större påse att lägga pulvret i, var rädd att den lilla påsen jag hade skulle "läcka". Öppnade min plånbok och drog fram en påse jag förvarat cannabis i, hittade till min förvåning en haschkaka på 1-2 gramm. Tjacket stoppade jag ner i påsen, rullade ihop påsen och stoppade in den i min högra strumpa.
Gick in på toaletten för att borsta tänderna, det resulterade i en noggrann städning av hela badrummet. När det sedan var kliniskt rent gav jag upp, vid det här laget hade jag glömt bort allt som hade med mat att göra. Kom att tänka på iPoden jag aldrig tog med mig dagen innan, ringde därför min vän och sade att jag skulle möta honom och hämta upp den. Sagt och gjort, begav jag mig nu ner mot stan. Känslan av att gå bland andra människor var inte särskilt trevlig, känner hur jag svettas av tjacket, hur människor tittar snett på mig och ser mig som en pundare, i alla fall inbillar jag mig det. Försöker lugna ner mig en aning, kommer fram till att det bästa att göra är att äta min haschkaka, vilket jag också gör. Tuggar i mig den långsamt, smula för smula.
Känner att jag måste börja tänka positivt, måste snabbt bort från den här negativa miljön, vill inte råka ut för en snetripp senare när det är första och kanske sista gången jag prövar svamp. Möter upp min vän som ger mig iPoden, samtidigt hör jag någon skrika mitt namn och när jag vänder mig om ser jag att det är två goda vänner till mig, vi kan kalla dem Stefan och Börje. Stefan bad mig följa med och spela tv-spel hemma hos honom, jag hade självklart inga invändningar. Vi tog hans bil och åkte omkring lite medan vi snackade skit, berättade att jag skulle trippa på svamp idag tillsammans med Kornelius (hans användarnamn på flashback). Eftersom båda Stefan och Börje är stoners, frågade Stefan om de fick närvara och se vilken effekt svampen skulle ha på oss, inget mig emot svarade jag, nu hade vi några som kunde se efter oss vid en eventuell snetripp.
Efter någon timmes tv-spelande anlände Kornelius till lägenheten, han var sugen på att trippa utomhus och jag kunde inte klandra honom, vädret uppmuntrade verkligen en utomhustripp. Jag och Kornelius satte oss i hans bil medan Stefan och Börje tog sällskap i den andra bilen, vi begav oss nu hem till Kornelius för att inleda trippen inomhus och sedan bege oss ut på äventyr. När vi väl är framme plockar jag fram påsen ur min jackficka, den innehåller 4 gram psilocybe cubensis amazonian.
Jag sliter upp påsen och skickar omkring svampen så alla får en chans att lukta på den, verkade inte vara allt för farligt att tugga i sig. Kornelius hämtar sin våg för att fördela svampen lika mellan oss, jag häller ut allt på vågen och vi mäter upp två gram var, vilket ska räcka till en mild tripp. Jag har knappt ätit något på två dygn och slänger därför i mig svampen snabbt, Kornelius tar det en aning lugnare. Tuggar långsamt och länge, smakar inte alls dumt i början men efter 10 minuter börjar smaken tappa sin tjusning. Sväljer svampen tillsammans med ett glas vatten, vi spelar uno för att fördriva tiden. Jag går igenom vad Stefan och Börje ska göra om vi håller på att snetrippa, samt ber dem att vad som än händer inte ringa ambulans eller polis eftersom effekten avtar med tiden.
Det har gått 30 minuter nu kanske, jag börjar få en tryckande känsla i bakhuvudet samtidigt som jag oroar mig för vad som egentligen händer när man blandad amfetamin och svamp. Antar att det inte är någon fara eftersom det var ett bra tag sen jag tog tjacket, frågar Kornelius om han känner av någontin och beskriver den tryckande, ganska underliga, men endå sköna känslan jag upplever. Jag är helt säker på att det inte är placebo, det bekräftas också när jag tittade ner på mina händer som nu började bukta ut. Tycker det ser ganska lustigt ut, mönster börjar nu också skapas i min handflata och jag blir en aning illamående av att titta på dem.
Det är helt omöjligt att koncentrera sig på uno nu, i alla fall för mig, dessutom känner jag mig åksjuk av någon konstig anledning. Tar en titt på Kornelius och frågar om han känner av någonting, han är tyst som en mus men svarar till slut ja. Säger till våra sitters att hålla koll på oss nu, då saker börjar bli skeva. Vill veta vad klockan är men eftersom att båda visarna rör sig åt motsatt håll väldigt fort, uppfattar jag absolut ingenting och struntar då i tiden. Stefan frågar om det är skönt, jag försöker känna efter och visst fan är det skönt, känner mig hyfsat glad och känslan av åksjuka har avtagit. När mina vänner rörde på sina händer såg det ut som att det gick i slow motion, vilket jag också talade om för dem, då började alla skaka sina händer i luften och det var en riktigt häftig upplevelse.
Nu bestämmer vi att det är dags att gå ut och utforska omvärlden. När vi kommer ut ur huset ser allting helt fantastiskt ut, gräset är grönt och världen verkar otroligt spännande. Vi börjar gå bort mot en lekpark men jag är helt enkelt tvungen att stanna upp och känna på gräset, det är häpnadsväckande. Går omkring och upprepar "wow", jag förstår inte hur allt kan vara så vackert. Tittar upp och ser att två människor är på väg mot oss, alla ställer sig helt stilla och Stefan ber oss att uppträda normalt, lättare sagt en gjort. Jag försöker lirka fram en cigarette ur min jackficka, under tiden hinner de andra gå flera meter och till slut blir de tvungna att vänta in mig. Jag tänder min cigarette och tar en titt på människorna, de är säkert en 50 meter bort. Börjar vingla fram mot lekparken och kollar upp för att se hur långt bort de befinner sig nu, det visade sig att de redan gått förbi oss.
Vi sätter oss i lekparken och tänder varsin cigg, jag känner mig verkligen euforisk och tar en titt på Kornelius, han ser inte alls lika trippad ut som jag känner mig. Vänder mig om för att se hur långt bort huset vi kom ifrån ligger, jag antog att vi hade gått en lång sträcka, men det visade sig vara precis bakom hörnet. Jag fattar ingenting och reser mig upp och vill gå igen, vinden blåser ganska hårt och träden börjar se en aning mer hotfulla ut, samtidigt blir hela världen mörkare. Vi går över en bro och på en sekund har välrden förvandlats till en mycket trevligare plats, känns som vi kommit till den goda delen av världen igen.
Fortsättning följer....
Förberedelser innan trippen (Dag 1)
Det hela började på måndagen, vid femtiden stoppade jag ner ett avklippt sugrör i påsen med pulver, andades in försiktigt i varsin näsborre och kände mig genast som en bättre människa. Jag planerade att sova den här natten, därför blev inte dosen särskilt stor utan jag tog den för att se om det var lika potent som tjacket jag köpt tidigare. Efter ett tag började håret i nacken och på mina armar resa sig, när jag började med tjack gillade jag rysningarna, men numera tyckte jag bara det kändes obehagligt och hoppades att det snart skulle gå över.
Till min planerade svamptrippen behövde jag musik, för vad skulle en tripp utan musik vara, därför frågade jag en vän på msn om jag fick låna hans iPod. Förklarade för honom att jag tänkt trippa på svamp och bad honom hitta några passande låtar, fick svaret att han kunde ladda upp en låt på 49 minuter med konstiga ljud som nog skulle passa mig. Tyckte det lät mycket bra eftersom att jag då skulle slippa byta låt under trippen. Begav mig sedan mot hans hus för att hämta upp iPoden. Knackade på och han bad mig att stiga in för att visa vilken typ av svamp jag inhandlat. Berättade lite om svampens effekter sedan frågade han om jag ville följa honom ut och gå med hunden, speedad som jag var hade jag självklart inga invänindgar utan tyckte det skulle bli trevligt att promenera, ack vad fel jag hade. Visst var sällskapet och konversationerna underhållande, men eftersom jag annars inte rör mig allt för mycket blev jag trött i mitt högra knä. Tänkte inte allt för mycket på det och bagav mig hemåt för att sova.
Sälvklart trodde jag sömn inte skulle vara några problem efter en sådan blyg dos som jag intagit tidigare under dagen, ännu en gång hade jag fel. Efter att ha legat still och blundat i flera timmar, började det gå upp för mig att det skulle bli mycket svårt att sova. När jag sedan upptäckte att jag höll på att slå ihop mina käkar till en melodi som ständigt repeterades i mitt huvud, förstod jag att sömn var en omöjlighet. Låg istället och blundade hela natten för att inte verka allt för sliten följande dag, vilket inte lyckades.
Tugga hasch, städa och glida omkring (Dag 2)
När jag steg upp var min första tanke; "Mat, du behöver mat för att klara dig igenom dagen...". Ställde mig upp och kände att mitt högra knä vek sig, allt på grund av springet igår och brist på föda. Nåja, vad var nu lätt att trycka i sig? Mina tankar drogs till flashback och jag kom att tänka på någon som skrivit att bananer skulle sjunka ner relativt lätt. Perfekt, tänkte jag, det har jag massvis av hemma. Innan skulle dock en ny dos tjack intas för att jag skulle klara även denna dag galant, den här gången ökade jag också dosen. Nu behövde jag bara hitta en större påse att lägga pulvret i, var rädd att den lilla påsen jag hade skulle "läcka". Öppnade min plånbok och drog fram en påse jag förvarat cannabis i, hittade till min förvåning en haschkaka på 1-2 gramm. Tjacket stoppade jag ner i påsen, rullade ihop påsen och stoppade in den i min högra strumpa.
Gick in på toaletten för att borsta tänderna, det resulterade i en noggrann städning av hela badrummet. När det sedan var kliniskt rent gav jag upp, vid det här laget hade jag glömt bort allt som hade med mat att göra. Kom att tänka på iPoden jag aldrig tog med mig dagen innan, ringde därför min vän och sade att jag skulle möta honom och hämta upp den. Sagt och gjort, begav jag mig nu ner mot stan. Känslan av att gå bland andra människor var inte särskilt trevlig, känner hur jag svettas av tjacket, hur människor tittar snett på mig och ser mig som en pundare, i alla fall inbillar jag mig det. Försöker lugna ner mig en aning, kommer fram till att det bästa att göra är att äta min haschkaka, vilket jag också gör. Tuggar i mig den långsamt, smula för smula.
Känner att jag måste börja tänka positivt, måste snabbt bort från den här negativa miljön, vill inte råka ut för en snetripp senare när det är första och kanske sista gången jag prövar svamp. Möter upp min vän som ger mig iPoden, samtidigt hör jag någon skrika mitt namn och när jag vänder mig om ser jag att det är två goda vänner till mig, vi kan kalla dem Stefan och Börje. Stefan bad mig följa med och spela tv-spel hemma hos honom, jag hade självklart inga invändningar. Vi tog hans bil och åkte omkring lite medan vi snackade skit, berättade att jag skulle trippa på svamp idag tillsammans med Kornelius (hans användarnamn på flashback). Eftersom båda Stefan och Börje är stoners, frågade Stefan om de fick närvara och se vilken effekt svampen skulle ha på oss, inget mig emot svarade jag, nu hade vi några som kunde se efter oss vid en eventuell snetripp.
Efter någon timmes tv-spelande anlände Kornelius till lägenheten, han var sugen på att trippa utomhus och jag kunde inte klandra honom, vädret uppmuntrade verkligen en utomhustripp. Jag och Kornelius satte oss i hans bil medan Stefan och Börje tog sällskap i den andra bilen, vi begav oss nu hem till Kornelius för att inleda trippen inomhus och sedan bege oss ut på äventyr. När vi väl är framme plockar jag fram påsen ur min jackficka, den innehåller 4 gram psilocybe cubensis amazonian.
Trippen - Psilocybe cubensis Amazonian
Jag sliter upp påsen och skickar omkring svampen så alla får en chans att lukta på den, verkade inte vara allt för farligt att tugga i sig. Kornelius hämtar sin våg för att fördela svampen lika mellan oss, jag häller ut allt på vågen och vi mäter upp två gram var, vilket ska räcka till en mild tripp. Jag har knappt ätit något på två dygn och slänger därför i mig svampen snabbt, Kornelius tar det en aning lugnare. Tuggar långsamt och länge, smakar inte alls dumt i början men efter 10 minuter börjar smaken tappa sin tjusning. Sväljer svampen tillsammans med ett glas vatten, vi spelar uno för att fördriva tiden. Jag går igenom vad Stefan och Börje ska göra om vi håller på att snetrippa, samt ber dem att vad som än händer inte ringa ambulans eller polis eftersom effekten avtar med tiden.
Det har gått 30 minuter nu kanske, jag börjar få en tryckande känsla i bakhuvudet samtidigt som jag oroar mig för vad som egentligen händer när man blandad amfetamin och svamp. Antar att det inte är någon fara eftersom det var ett bra tag sen jag tog tjacket, frågar Kornelius om han känner av någontin och beskriver den tryckande, ganska underliga, men endå sköna känslan jag upplever. Jag är helt säker på att det inte är placebo, det bekräftas också när jag tittade ner på mina händer som nu började bukta ut. Tycker det ser ganska lustigt ut, mönster börjar nu också skapas i min handflata och jag blir en aning illamående av att titta på dem.
Det är helt omöjligt att koncentrera sig på uno nu, i alla fall för mig, dessutom känner jag mig åksjuk av någon konstig anledning. Tar en titt på Kornelius och frågar om han känner av någonting, han är tyst som en mus men svarar till slut ja. Säger till våra sitters att hålla koll på oss nu, då saker börjar bli skeva. Vill veta vad klockan är men eftersom att båda visarna rör sig åt motsatt håll väldigt fort, uppfattar jag absolut ingenting och struntar då i tiden. Stefan frågar om det är skönt, jag försöker känna efter och visst fan är det skönt, känner mig hyfsat glad och känslan av åksjuka har avtagit. När mina vänner rörde på sina händer såg det ut som att det gick i slow motion, vilket jag också talade om för dem, då började alla skaka sina händer i luften och det var en riktigt häftig upplevelse.
Nu bestämmer vi att det är dags att gå ut och utforska omvärlden. När vi kommer ut ur huset ser allting helt fantastiskt ut, gräset är grönt och världen verkar otroligt spännande. Vi börjar gå bort mot en lekpark men jag är helt enkelt tvungen att stanna upp och känna på gräset, det är häpnadsväckande. Går omkring och upprepar "wow", jag förstår inte hur allt kan vara så vackert. Tittar upp och ser att två människor är på väg mot oss, alla ställer sig helt stilla och Stefan ber oss att uppträda normalt, lättare sagt en gjort. Jag försöker lirka fram en cigarette ur min jackficka, under tiden hinner de andra gå flera meter och till slut blir de tvungna att vänta in mig. Jag tänder min cigarette och tar en titt på människorna, de är säkert en 50 meter bort. Börjar vingla fram mot lekparken och kollar upp för att se hur långt bort de befinner sig nu, det visade sig att de redan gått förbi oss.
Vi sätter oss i lekparken och tänder varsin cigg, jag känner mig verkligen euforisk och tar en titt på Kornelius, han ser inte alls lika trippad ut som jag känner mig. Vänder mig om för att se hur långt bort huset vi kom ifrån ligger, jag antog att vi hade gått en lång sträcka, men det visade sig vara precis bakom hörnet. Jag fattar ingenting och reser mig upp och vill gå igen, vinden blåser ganska hårt och träden börjar se en aning mer hotfulla ut, samtidigt blir hela världen mörkare. Vi går över en bro och på en sekund har välrden förvandlats till en mycket trevligare plats, känns som vi kommit till den goda delen av världen igen.
Fortsättning följer....
Men vill först och främst önska dig all lycka till med att sluta med drogerna!!!! Jag menar det verkligen! Droger kan vara något positivt i sitt liv men det är så lätt att det blir ren skit... Ja, droger kan vara skit!

