2007-05-17, 10:39
#1
Drog: Svamp, Copelandia Cyanescens
Dos: 0.6-0.7g
Tidigare Erfarenhet: Provat svamp 1 gång innan, innan dess endast cannabis och alkohol.
Set & Setting: Minimal, satt hemma i mitt eget rum på natten.
Sällskap: Datorn och sängen.
0-30min
Så, det hela börjar med att jag sitter vid datorn och läser på flashback, främst i Politik - Inrikes där jag börjat intressera mig lite på senaste tiden. Sitter och surplar upp mitt té då jag förra gången åt den rå, vilket jag knappast gör om igen. Detta smakar faktiskt inte alls dumt, tillskillnad mot förra gången då, har även spetsat detta té med någon vanlig té påse, inte ens svampresterna smakar äckligt. Bestämmer mig för att dra igång lite psytrance, tillskillnad från förra gången då jag lyssnade på enya lite smått, men tröttnade ganska fort så verkade detta vara den ultimata trippmusiken, den var helt enkelt perfekt.
Téet är väldigt varmt (hade kört det i vattenkokarn) så det tar en bra stund innan jag kan riktigt dricka upp allt. Innan jag ens har druckit upp allt, det har altså gått max 5-10min så börjar jag känna av det hela lite. Jag sveper detta och hoppas på en ännu starkare tripp än förra gången, då jag knappt hade särskilt mycket OEVs. Jag börjar även få en lite konstigt känsla i magen, lite illamående, men jag vet att det kommer försvinna efter ett tag eftersom det gjorde det förra gången.
Medans jag då sitter på flashback och läser så känner jag direkt hur texten börjar bete sig ovanligt (vilket den även gjorde förra gången). Men jag vill så gärna läsa klart tråden så jag försöker igen och verkligen koncentrerar mig, helt plötsligt så försvinner all text bakom och den raden som jag läser just då är den enda som syns. Efter ett tag så börjar det dyka upp lite OEVs även utanför skärmen som tyvär försvinner så fort jag vänder bort blicken från skärmen och försöker titta på det. Jag sätter mig därför och försöker läsa igen för att få tillbaka dessa. Efter ett tag så börjar det bli väldigt intensivt, allt omkring mig ser ut som om jag vore på ett kafé i något land kring medelhavet, spanien alt grekland, trots att jag aldrig har varit i något av dessa länder så känns det som det direkt. Efter ett tag så orkar jag inte mer, min hjärna går på högvarv och jag känner bara för att lägga mig ner i sängen.
30-60min
När jag har lagt mig ner i sängen slår jag snabbt igång tvn, men efter ett tag tröttnar jag på den också, vilket får mig att bara ligga och titta runt omkring mig, tankarna svävar omkring vilket även allt runtomkring mig verkar göra. Detta kommer helt klart bli en spännande tripp tänker jag för mig själv samtidigt som jag fäster blicken på en Newcastle halsduk som jag har hängandes på väggen, den ser precis ut som något taget från masten på ett piratskepp.
Efter ett tag så orkar jag inte titta på allt som brusar omkring mig så jag blundar och reser till lite olika platser, har väldigt svårt att minnas exakta platser här men det jag kommer ihåg är att jag kan gå vart jag vill där jag tidigare varit och det känns precis som vanligt, till slut hamnar jag i mitt eget rum och allt ser precis likadant ut vilket får mig att tro att jag har ögonen öppna. Jag öppnar ögonen ibland bara för att kolla om dom verkligen är det eller inte, vilket dom varje gång inte är.
Hursomhelst så fortsätter jag med detta ett bra tag tills jag inte orkar mer, jag spärrar då upp ögonen och tittar mig omkring, nu är hela rummet i snurrning och jag känner mig väldigt konstig inombords, vilket både magen och hjärnan känner sig. Hjärnan snurrar på högvarv och är inte säker om detta händer eller inte vilket får mig att bli lite orolig. Efter ett tag bestämmer jag mig för att gå ut ur rummet och gå in på toaletten, jag möts då av en väldigt konstig syn, allt ser ut precis som om det skulle vara målat i pastellfärg eller liknande, men det starka ljuset gör att jag inte riktigt trivs där inne, jag stannar dock där ett tag och tittar mig i spegeln och försöker avgöra vad som är verkligt eller inte, men jag kommer inte fram till någon lösning.
Jag går då tillbaka till sängen för att lägga mig ner lite, blunda och vila hjärnan ett tag. Det går inte så bra då hjärnan stretar emot och vägrar släppa ner på varvet. Magen känns fortfarande väldigt konstigt och under någon sekund känns det som spyan hänger i luften. Jag försöker frenetiskt att slappna av men det vill sig inte riktigt. Så fort jag tänker på min morsa eller mina vänner så blir jag dock lite lugnare och kommer till insikt om att detta är nyckeln till framgång, bra vänner och jag ångrar att jag valde att trippa ensam, det hade varit bra med en vän som hade kunnat hjälpt en berätta vad som är verkligt och inte.
60-120min
Men i vart fall så fortsätter jag att slumra vidare, jag börjar må sämre och sämre och det blir inte bättre vare sig jag har ögonen öppna eller stängda. Så jag pendlar lite mellan stängda och öppna ögon samtidigt som jag känner mig väldigt trött och försöker sova, då jag hoppas att detta ska gå över, detta är dock omöjligt och det känns som att hjärnan har zoomat in på varje minut och gjort den 10 gånger större. Det är nu bara ungefär 1½h sen jag intog svampen men det känns som en halv dag.
Efter att ha legat där i ungefär 20min och försökt att somna så väljer jag, eftersom jag har läst att detta ska ta död på trippen, att inta en brustablett med c-vitamin med ett glas vatten. På väg ut till köket så känns det som att jag fortfarande är i en dröm och jag börjar komma in i tankarna att detta kommer vara såhär i all framtid, jag överväger att rusa in i morsans rum och be henne köra mig till akuten, men som tur är har jag ett alldeles för starkt psyke för det. Jag sätter mig i datorstolen och intar detta glas. Försöker även att läsa lite grann på FB men förgäves, svampen vill tydligen inte det.
120-180min
Jag hoppas nu att denna tripp ska försvinna fort, så jag lägger mig ner i sängen men den vägrar fortfarande att släppa taget om mig, jag ligger någonstans mellan vaket och dröm och minna drömmar är väldigt verklighetstrogna, ofta är det om något som har hänt mig eller om platser där jag vistas väldigt ofta, inga andra personer ingår dock i drömmarna. Jag ligger dock där och plågas och tiden går väldigt sakta, efter ca 1h så börjar det dock avta och jag kan nu kontrollera mig själv, jag känns väldigt nära ett uppvaknande och trippen känns precis som att den ska ta slut men jag sugs snart in där igen. Jag förbannar mig själv och tänker att jag skulle ha valt ett bättre tillfälle att inta denna svamp.
180-240min
Efter ännu ett tag så börjar dock det hela avta, jag går in och pissar ännu en gång och den där pastelliknande känslan sitter fortfarande kvar och det är väldigt brusigt runtomkring, jag är nu väldigt trött i huvudet men det vägrar snurra, det känns lite som att kroppen vill sova men inte hjärnan, jag är totalt utmattad. Ligger kvar i säkert 20min innan jag bestämmer mig för att gå och pissa en gång till, denna gången pissar jag dock väldigt mycket tillskillnad från dom små skvättarna alla tidigare gånger, när jag kommer tillbaka in i mitt rum så känner jag mig väldigt pigg igen, så jag tänder lampan och upptäcker att trippen är som bortblåst, jag sätter mig på sängen och funderar lite grann, kommer fram till denna tripp endast stärkte mitt psyke och fick mig att inse vilken stark drog hallucinogener kan vara, om det inte brukas med tillräckligt mycket respekt. Jag ser till att bädda till min säng, stänger av datorn och går och lägger mig ner, trots att jag inte alls känner mig trött så somnar jag. Sover dock väldigt lite och vaknar några timmar senare. Somnar om och vaknar pigg och kry efter ett tag, känner ingenting dagen efter.
Slutsummering: Vet inte riktigt om jag vill klassa denna tripp som någon snetripp, jag tror att dosen var alldeles för låg för att jag skulle försvinna helt, fick aldrig riktig panik eller något sådant. Det känns även som att jag kom till insikt om en massa saker, jag anser att det endast är nyttigt att ta en sån här tripp då och då, då den gav mycket mer än förra gången när jag bara fick uppleva de positiva sidorna. Jag längtar redan tills nästa tripp, men då blir det nog med någon nära vän.
Dos: 0.6-0.7g
Tidigare Erfarenhet: Provat svamp 1 gång innan, innan dess endast cannabis och alkohol.
Set & Setting: Minimal, satt hemma i mitt eget rum på natten.
Sällskap: Datorn och sängen.
0-30min
Så, det hela börjar med att jag sitter vid datorn och läser på flashback, främst i Politik - Inrikes där jag börjat intressera mig lite på senaste tiden. Sitter och surplar upp mitt té då jag förra gången åt den rå, vilket jag knappast gör om igen. Detta smakar faktiskt inte alls dumt, tillskillnad mot förra gången då, har även spetsat detta té med någon vanlig té påse, inte ens svampresterna smakar äckligt. Bestämmer mig för att dra igång lite psytrance, tillskillnad från förra gången då jag lyssnade på enya lite smått, men tröttnade ganska fort så verkade detta vara den ultimata trippmusiken, den var helt enkelt perfekt.
Téet är väldigt varmt (hade kört det i vattenkokarn) så det tar en bra stund innan jag kan riktigt dricka upp allt. Innan jag ens har druckit upp allt, det har altså gått max 5-10min så börjar jag känna av det hela lite. Jag sveper detta och hoppas på en ännu starkare tripp än förra gången, då jag knappt hade särskilt mycket OEVs. Jag börjar även få en lite konstigt känsla i magen, lite illamående, men jag vet att det kommer försvinna efter ett tag eftersom det gjorde det förra gången.
Medans jag då sitter på flashback och läser så känner jag direkt hur texten börjar bete sig ovanligt (vilket den även gjorde förra gången). Men jag vill så gärna läsa klart tråden så jag försöker igen och verkligen koncentrerar mig, helt plötsligt så försvinner all text bakom och den raden som jag läser just då är den enda som syns. Efter ett tag så börjar det dyka upp lite OEVs även utanför skärmen som tyvär försvinner så fort jag vänder bort blicken från skärmen och försöker titta på det. Jag sätter mig därför och försöker läsa igen för att få tillbaka dessa. Efter ett tag så börjar det bli väldigt intensivt, allt omkring mig ser ut som om jag vore på ett kafé i något land kring medelhavet, spanien alt grekland, trots att jag aldrig har varit i något av dessa länder så känns det som det direkt. Efter ett tag så orkar jag inte mer, min hjärna går på högvarv och jag känner bara för att lägga mig ner i sängen.
30-60min
När jag har lagt mig ner i sängen slår jag snabbt igång tvn, men efter ett tag tröttnar jag på den också, vilket får mig att bara ligga och titta runt omkring mig, tankarna svävar omkring vilket även allt runtomkring mig verkar göra. Detta kommer helt klart bli en spännande tripp tänker jag för mig själv samtidigt som jag fäster blicken på en Newcastle halsduk som jag har hängandes på väggen, den ser precis ut som något taget från masten på ett piratskepp.
Efter ett tag så orkar jag inte titta på allt som brusar omkring mig så jag blundar och reser till lite olika platser, har väldigt svårt att minnas exakta platser här men det jag kommer ihåg är att jag kan gå vart jag vill där jag tidigare varit och det känns precis som vanligt, till slut hamnar jag i mitt eget rum och allt ser precis likadant ut vilket får mig att tro att jag har ögonen öppna. Jag öppnar ögonen ibland bara för att kolla om dom verkligen är det eller inte, vilket dom varje gång inte är.
Hursomhelst så fortsätter jag med detta ett bra tag tills jag inte orkar mer, jag spärrar då upp ögonen och tittar mig omkring, nu är hela rummet i snurrning och jag känner mig väldigt konstig inombords, vilket både magen och hjärnan känner sig. Hjärnan snurrar på högvarv och är inte säker om detta händer eller inte vilket får mig att bli lite orolig. Efter ett tag bestämmer jag mig för att gå ut ur rummet och gå in på toaletten, jag möts då av en väldigt konstig syn, allt ser ut precis som om det skulle vara målat i pastellfärg eller liknande, men det starka ljuset gör att jag inte riktigt trivs där inne, jag stannar dock där ett tag och tittar mig i spegeln och försöker avgöra vad som är verkligt eller inte, men jag kommer inte fram till någon lösning.
Jag går då tillbaka till sängen för att lägga mig ner lite, blunda och vila hjärnan ett tag. Det går inte så bra då hjärnan stretar emot och vägrar släppa ner på varvet. Magen känns fortfarande väldigt konstigt och under någon sekund känns det som spyan hänger i luften. Jag försöker frenetiskt att slappna av men det vill sig inte riktigt. Så fort jag tänker på min morsa eller mina vänner så blir jag dock lite lugnare och kommer till insikt om att detta är nyckeln till framgång, bra vänner och jag ångrar att jag valde att trippa ensam, det hade varit bra med en vän som hade kunnat hjälpt en berätta vad som är verkligt och inte.
60-120min
Men i vart fall så fortsätter jag att slumra vidare, jag börjar må sämre och sämre och det blir inte bättre vare sig jag har ögonen öppna eller stängda. Så jag pendlar lite mellan stängda och öppna ögon samtidigt som jag känner mig väldigt trött och försöker sova, då jag hoppas att detta ska gå över, detta är dock omöjligt och det känns som att hjärnan har zoomat in på varje minut och gjort den 10 gånger större. Det är nu bara ungefär 1½h sen jag intog svampen men det känns som en halv dag.
Efter att ha legat där i ungefär 20min och försökt att somna så väljer jag, eftersom jag har läst att detta ska ta död på trippen, att inta en brustablett med c-vitamin med ett glas vatten. På väg ut till köket så känns det som att jag fortfarande är i en dröm och jag börjar komma in i tankarna att detta kommer vara såhär i all framtid, jag överväger att rusa in i morsans rum och be henne köra mig till akuten, men som tur är har jag ett alldeles för starkt psyke för det. Jag sätter mig i datorstolen och intar detta glas. Försöker även att läsa lite grann på FB men förgäves, svampen vill tydligen inte det.
120-180min
Jag hoppas nu att denna tripp ska försvinna fort, så jag lägger mig ner i sängen men den vägrar fortfarande att släppa taget om mig, jag ligger någonstans mellan vaket och dröm och minna drömmar är väldigt verklighetstrogna, ofta är det om något som har hänt mig eller om platser där jag vistas väldigt ofta, inga andra personer ingår dock i drömmarna. Jag ligger dock där och plågas och tiden går väldigt sakta, efter ca 1h så börjar det dock avta och jag kan nu kontrollera mig själv, jag känns väldigt nära ett uppvaknande och trippen känns precis som att den ska ta slut men jag sugs snart in där igen. Jag förbannar mig själv och tänker att jag skulle ha valt ett bättre tillfälle att inta denna svamp.
180-240min
Efter ännu ett tag så börjar dock det hela avta, jag går in och pissar ännu en gång och den där pastelliknande känslan sitter fortfarande kvar och det är väldigt brusigt runtomkring, jag är nu väldigt trött i huvudet men det vägrar snurra, det känns lite som att kroppen vill sova men inte hjärnan, jag är totalt utmattad. Ligger kvar i säkert 20min innan jag bestämmer mig för att gå och pissa en gång till, denna gången pissar jag dock väldigt mycket tillskillnad från dom små skvättarna alla tidigare gånger, när jag kommer tillbaka in i mitt rum så känner jag mig väldigt pigg igen, så jag tänder lampan och upptäcker att trippen är som bortblåst, jag sätter mig på sängen och funderar lite grann, kommer fram till denna tripp endast stärkte mitt psyke och fick mig att inse vilken stark drog hallucinogener kan vara, om det inte brukas med tillräckligt mycket respekt. Jag ser till att bädda till min säng, stänger av datorn och går och lägger mig ner, trots att jag inte alls känner mig trött så somnar jag. Sover dock väldigt lite och vaknar några timmar senare. Somnar om och vaknar pigg och kry efter ett tag, känner ingenting dagen efter.
Slutsummering: Vet inte riktigt om jag vill klassa denna tripp som någon snetripp, jag tror att dosen var alldeles för låg för att jag skulle försvinna helt, fick aldrig riktig panik eller något sådant. Det känns även som att jag kom till insikt om en massa saker, jag anser att det endast är nyttigt att ta en sån här tripp då och då, då den gav mycket mer än förra gången när jag bara fick uppleva de positiva sidorna. Jag längtar redan tills nästa tripp, men då blir det nog med någon nära vän.
Skulle nojja sönder om jag trippade hemma på mitt rum.