Klippt från NE:
"Parallellt riktade Irländska republikanska armén (IRA) våld och terroraktioner mot poliser och myndighetspersoner. Den irländska polisen, som britterna förstärkte med soldater som hade deltagit i första världskriget (s.k. black and tans), svarade med samma mynt"
Har pratat med andra som är tycker om och är intresserade av IRA och har fått det här intrycket:
När delar av den protestantiska befolkningen försökte bränna ner och plundra dessa distrikt, visade sig polisen vara ovillig att hjälpa den katolska befolkningen. Att poliskåren (Royal Ulster Constabulary) nästan bara bestod av protestanter var inget okänt faktum, så det var inga konstigheter med att de faktiskt hjälpte till att bränna, plundra och misshandla. Den brittiska regeringer satte in armén för att ”skydda” katolikerna genom isolering, nattliga räder i katolska distrikt, massarresteringar, misshandel och en del dödskjutningar på den katolska civilbefolkningen. När IRA försökte hjälpa sin befolkning, splittrades organisationen i två delar – en officell, som bestod av veteraner från tidigare krigen som bestämde sig för att kämpa med fredligare medel, och en provisorisk, som bestod av en yngre generation, som var villiga att dö och att döda för att uppnå sina mål.
Alltså att skapades de genom att den yngre generationen inte tyckte att fredligare demostrationen fungerade och såg den enda utvägen som är våldsaktioner.
Har jag rätt eller fel? Som sagt, är färsk
Min uppfattning är att NE (eller källan NE har fått den ifrån) menar att IRA började med sina våldsaktioner innan RUC, där jag har hört att RUC började med sina våldsaktioner mot oskyldiga katoliker innan och att organisationen tog fart av dessa incidenter.