Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
Svara
2007-05-13, 11:52
  #1
Medlem
Min första tripprapport och jag är fullt medveten om mitt dåliga språk, så var överseende.

Man: 25år
Vikt: 82 kg
Intag: 50 mg N-Ethyl 2C-b Oralt
Tidagare drog erfarenheter: Extacy, Kola, Tjack, Benzo, Cannabis.
Skrivsvårigheter: Skriver inte bra och har en ful ovana med särskrivningar men denna upplevelse vill jag dela med mig så folk får stå ut

Prolog: Fick för flera månader sedan några 2C-b 100mg tabletter som bara legat i min byrå och väntat på att testas. Har aldrig kört någon psykadelisk drog innan och såg fram emot denna upplevelse men det har inte varit tillfälle helt enkelt. Droger är för mig någon som ibland förgyller min tillvaro och inget som fyller min tillvaro, d.v.s. endast några av mina vänner känner till att jag testar grejor ibland och så skall det förbli.

Setting: Har precis kommit ut ur duschen och går i funderingar om jag skall kila över till en polare och ta en öl eller om kvällen skall tillbringas hemma framför en film. En god vän (vi kallar honom Anders) kommer ut på msn. Hemma hos Anders sitter hans flickvän (får namnet Frida) och hennes kompis (kallas idag Malin), Tjejerna har redan påbörjat ett tjack race och är i full flärd att göra sig i ordning för krogen. Anders undrar snällt om jag har tänkt göra något särskillt ikväll, diskussion slutar till slut i att detta vore en ypperlig dag att testa 2C-b och ta en promenad i den härliga vårluften (Anders har testat tidigare).

Intaget:Sitter och väntar på Anders och lyssnar på lite musik. Lite otålig som jag är bestämmer jag mig för att köra igång så det inte blir så sent. Klockan är nu 21.00 och jag delar en 100mg tablett. Har på många håll fått höra att 25 mg är fullt tillräckligt för en första gång, men då jag läst här på flashback om flera som kört 100mg så tänkte jag att 50mg får bli ett minimum så jag är säker på att känna något.

Precis när jag svalt halvan och sköljt ner med lite energidryck (burken återkommer senare) så plingar det på min dörr och jag springer glatt och öppnar då jag givetvis förväntar mig tripp sällskap. Döm om min förvåning när två andra kompisar står i dörren som ej håller på med droger. Jag blir väldigt förundrar och står i dörren en bra stund tills de frågar om de helt enkelt får komma in. De slår sig ner på var sin sida om mig i soffan och lyssnar på lite musik. Stämningen är tryck och jag försöker vara så tråkig jag kan för att de skall ge upp och gå. Jag tänker mig att jag kanske kan dölja mitt rus (oj va fel man kan ha) så jag avvaktar för att se vad som skall hända. Får sms från Anders att han är påväg och jag svara hastigt att jag börjat men fått besök, sms:et avslutas "RÄDDA MIG" :-)

Jag böjar bli lite pratig och jag ser i ögon vrån att en gardin svajjar, är det ruset eller blåser det i min lägenhet? Men den store knark guden beslutade sig för att ge mig en utväg idag, en av polarna får ett samtal om att vara fylle taxi och jag övertalar den andre att följa med då jag ändå tänkte gå och lägga mig. Äntligen själv i lägenheten börjar jag nu flumma runt och kommer på att jag inte ätit något ordentligt idag. Börjar blanda en proteindrink men har en enormt speedad och förvirrad känsla i kroppen och finner mig hela tiden försöka uträtta flera saker samtidigt, jag blandar min proteindrink samtidigt som jag försöker dricka klart min energidryck och bestämma vilken låt jag skall lyssna på samtidigt som jag undrar om jag verkligen tagit en bra tröja att trippa i? Tanken slår mig, är jag så här förvirrad eller finns det en annan anledning?

Det börjar ta fart: Anders anländer och möter mig i dörren med ett stort flin, är du förvirrad säger han? Jag är givetvis inte förvirrad, jag har ju full koll på allt jag håller på med tänker jag. Anders frågar om det är okey att åka tillbaka till honom, Frida och Malin vet om att jag tagit och vill gärna att jag kommer dit en stund. Jag tycker det är en strålande idee och tar på mig skor.

Påväg ner för trappen tilltar förvirringen och jag kan inte bestämma mig om jag är hög eller om jag bara är på bra humör, bestämmer mig för att jag bara är på bra humör när jag hör hur Anders fnissar åt mitt väg val ner för trappen, sladdar fram och tillbaka och väljer vägen ner för trappen med största noggranhet. När jag kommer ut i vårluften stannar jag till och tittar på molnen, de rör sig ovanligt fort, mellanrummen mellan molnen formar konstiga figurer och jag känner en varm känsla igenom kroppen. Vi sätter oss i bilen och jag tittar förundrans full på molnen medans Anders skrattande kör iväg.

När bilenstereon kör igång sköljer lycka över min kropp och jag inser att vi måste köra i 200 km/h då alla gatlyktorna bildar en lång tunnel när vi susar fram. En snabb titt på hastighetsmätaren bekräftar dock att Anders kör förfärliga 40 km/h genom mitt bostads område. Vi anländer ganska kvickt till Anders lägenhet och jag kliver ur den underbara musik bilen.
Citera
2007-05-13, 11:52
  #2
Medlem
Kickstart: Klockan är nu 22.00 när jag ställer mig på Anders gata där jag blir stående och inser att jag ser molnen rusa fram över mitt huvud och ett träd upplever de fyra årstiderna framför mina ögon. Det går från att vara ett kalt träd till att stå i full grönska för att återigen bli kalt. Jag försöker förklara för Anders vilken underbar syn jag ser, vinden blåser skönt i mitt ansikte och jag känner i hela kroppen ett lyckorus, en blandning av lycka över vad jag ser men även en lycka över att grejorna jag petat i mig fungerar. Uppe i lägenheten smyger jag in och ställer mig i ett hörn i hallen. Jag är lite rädd för att gå in då golven svajjar och diverse mönster rullar runt i takt med förfest musiken.
Anders flickvän Frida kommer ut och jag slås av hur svart hon är i ansiktet, men när hon säger något snällt till mig byter snabbt färgen till grönt och jag inser att inte kan en tjej som är grön i ansiktet vara farlig för mig heller. Jag blir på strålande humör och lallar in i lägenheten.

Jag inser snabbt att jag behöver gå på toa och sätter mig fokuserat för att skita. På dörren börjar nu ådringen och kvistarna dansa runt en ventilationstrumma, Jag känner mig ensam och skyndar mig upp från WC-stolen för att inse att jag inte utfört något behov, men jag är inte längre skitnödig och beslutar mig för att jag kan lämna toan. Ute i lägenheten igen vill jag dansa men känner mig inte bekväm i mina jeans, Fridas kompis Malin börjar hjälpa mig knäppa upp jeansen, jag ryggar tillbaka lite då jag inte känner Malin så bra och hon skrattar och säger att hon inte skall ta på min snopp, jag lugnar ner mig och inser att hon faktiskt bara ville hjälpa mig med jeansen. Till slut kommer jag ur mina jeans när min telefon börjar ringa. Det är en god vän, vi kallar honom Henrik. Henrik och jag har haft några sköna vändor ihop och jag vet att han borde uppskatta en psykadelisk resa som denna, när jag tittar på telefonen och lyssnar på den underbara signalen frågar Frida mig vem det är och jag säger att det är Henrik. Hon tar telefonen och svara; jag blir bekymrad och vill prata med honnom. Jag hör att Frida säger till Henrik att jag inte kan prata just nu för att jag sätter på mig mjukisbyxor. Malin beordrar mig att sätta på mig mjukis byxorna så skall jag få prata med Henrik. Jag accepterar detta då det ju nu är helt självklart att jag bara kan svara i telefon utan att sätta på mig byxorna. Med mjukis byxor på, som för övrigt känns som stora mjuka och luddiga inuti får jag telefonen av Frida, hon avslutar samtalet med Henrik genom att säga "tänk på att vara snäll nu, säg snälla saker". Jag uppskattar Fridas påpekande och förstår att det är för att hålla mig på ett bra humör som hon sa så till Henrik. Mitt samtal med Henrik spårar snabbt ut och avslutas med att jag måste gå då jag hittat ett nytt universum under kniven på diskbänken (är idag osäker på om det ens låg någon kniv på diskbänken).

Peak: Klockan är nu 23:00 och jag är återigen inne i vardagsrummet. Malin har omsorgsfullt vikt mina byxor och lagt dem på soffan och säger till mig att hon gjort det för att jag skall veta vart jag har mina saker. Jag sköljs över en fantastisk känsla av hur snäll Malin är, jag förundras över hur killar har kunnat varit så elaka mot henne, jag spekulerar lite i hur det kan komma sig att så snälla tjejer söker sig till killar av denna sorten. Har lite svårt att få fram något resonemang kring detta då jag nu har svårt att stå upp och måste krypa runt i lägenheten då allting flyttar sig hela tiden och jag är rädd för att gå in i något, men när man kryper på golvet så lungar det ned sig lite, men man får inte ligga still för länge för då börjar möblerna krypa efter mig där med. Jag lyckas komma ut på balkongen och sitter och pratar med Malin en stund. Det är nu väldigt svårt att fokusera mina tankar, jag överväldigas över hur vakra alla andra lägenhetsfönster är, en bil som åker förbi är ett skådespel och jag får här lov att påminna mig själv om en kommentar jag läst här på flashback, "Man dör aldrig man landar alltid". För nu börjar ruset bli lite för kraftigt jag känner lite oro inom mig att jag inte har psyket för en sån här grej, men jag beslutar mig snabbt för att värre saker har man överlevt och börjar krypa in i lägenheten igen. Väl inne inser jag att Anders och Frida gått in och knullat lite, jag smyger efter in i sovrummet för att berätta att det är helt okey med mig att de knullar. När de är klara kommer de ut i sovrummet, Anders har fortfarande stånd och hans penis ringlar fram framförhonom som en orm, jag blir väldigt fnissig av hela grejen och smyger ut i vardagsrummet igen.

Nu börjar tjejerna göra sig i ordningen och byter om, jag studerar dem och kan genom någon form av tunnel se hur de tänker och jag förstår varför de är osäkra i sig själva och jag utbrister att det där är ju jätte fin Malin. Hon frågar uppgivet Frida om det verkligen är fint, Frida skrattar och säger du hör väl att killarna tycker du är fin. Malin blir irriterar och är tydligen inte nöjd och fräser något om att man inte kan ta smakråd från en kille på syratripp heller! Tjejerna är nu klara och Anders pussar sig tjej hejdå och önskar dem så roligt på krogen. Jag själv inser att Malin säkert skulle bli glad av att ha en kille så jag ger henne en kram och vi konstaterar att jag skall vara hennes lossas kille ikväll. Hon ler och tjejerna avlägsnar sig.

Universum kommer: Jag drar mig till minnes att jag vill ha hyffsad koll på tiden för att veta hur långe ruset varar. Jag får krypa upp till datorn och kan inte se siffrorna förrens näsan är tryckt mot skärmen. 23.45 och jag faller tillbaka i soffan och Anders tar en lina Tjack och slår på lite ny musik. Dj Tiesto tror jag det var, jag inser nu varför människor kan gilla sån här musik, jag ser hur rummet rör sig till musiken, musiken får flera bottnar. Denna del av min tripp är helt omöjlig att förklara sånt här måste upplevas. Jag står och danser och känner hur musiken byter riktningen tillsammans med mig, jag är ett med låten rummet är ett med mig och när jag öppnar mina armar är alla mina sinnen mottagliga och jag kan ta in världen i min famn. Jag dansar och pratar med Anders och i en halv timme, jag blir alldelens till mig när han berättar att Dj Tiesto tydligen haft en spelning på Berns, jag berättar i all iver att jag brukar gå på Berns när jag är i stockholm. Jag inser också att deras bar i källaren måste vara alldelens ypperlig att trippa i då den är full av TV skärmar med sköna mönster på. Jag finner enorm klarhet i allt jag tänker och anser att jag på en syra tripp faktiskt förstår hela universum varför människor gör som dom gör varför jag är som jag är osv. osv.

Ned gången Framåt 00.30 har de visuella effekterna lugnat ner sig och jag kan återigen tyda mig till vart jag befinner mig, Möblerna står stilla och jag klara av att sätta på mig mina egna kläder igen. Anders får ett samtal från en kille som vill ha lite flödder så vi går ner för att möta honom. Jag sätter mig på en bänk och lyssnar på lite musik i min telefon medans killarna gör affärer. När jag sitter på bänken tycker jag att trippen är över men jag inser att jag kan höra hur en kille längst bort på på gatan tänder en cigg. Jag hör även varenda bil på två kvarters avstånd. Jag kan också med kraften av min egen hjärna få husväggarna att böja sig. Detta är i mina ögonen den häftigaste delen av trippen. Jag kan nu betee mig fullt normalt jag hör och ser bättre än vad jag någonsin gjort. Samtidigt som jag har förmågan att med min egen hjärna förvränga former och till viss del byta färg på saker. Anders och jag tar en promenad och Anders som nu är rejält tjackad pratar och pratar om hur han brukar var på en syratripp. Henrik som tidigare ringde ringer igen för att kolla hur det är med mig, vi bestämmer oss för att gå upp till Henrik och jag berättar lite om min underbara tripp innan jag lunkar hemmåt och vid kl 2.00 ligger jag i min säng och kan hyffsat enkelt somna.

Avslutande ord: En helt fantastisk upplevelse, men man inser hur fel en sån här tripp skulle kunna bli, jag minns starkt hur fort en otäck känsla kunde bygga upp sig i kroppen. Ett tag när Anders lämnade mig själv i vardags rummet minns jag hur ett eluttag började växa till en demon där stickkontakten var näsan. Men jag kunde hela tiden lugna ner mig och på någonvis kände jag att jag hade kontroll på ruser, jag minns även att jag en gång sade att jag hade partär läge på drogen. Om jag tog tag i något så kunde jag dra mig ut till verkligenheten en stund. Men väl där fick jag lite dåligt samvete att jag var elak mot ruset och släppte taget igen och fortsatte trippa.

Jag hoppas ni fått ut lite av denna läsning, jag kommer definitivt göra detta igen, jag inser att jag bara måste åka på rave någon gång. Det måste ju vara HUR häftigt som helst att dansa ihop med massa människor när detta slår. Om några är sugna på att sätta ihop en sådan FB rave så PM:a gärna mig så kommer jag.

Peace out!
Citera
2007-05-13, 13:08
  #3
Avstängd
Petarns avatar
Blir glad när jag läser rapporten. Den påminner mig starkt
om min första syratripp.

5/5
Citera
2007-05-13, 14:06
  #4
Avstängd
Sprutochists avatar
Skön rapport. Blir lite småsugen måste jag erkänna.
Citera
2007-05-14, 11:09
  #5
Medlem
seloots avatar
3/5, berätta mer om vad du känner och inte vad alla andra gör, fast det är inte så lätt att beskriva eller få upp så mycket konstiga tankebanor heller när det är så många folk med i trippen...
Citera
2007-05-14, 11:24
  #6
Medlem
retardos avatar
4/5 Kul läsning du verkar ha haft mysigt!
Citera
2007-05-14, 18:34
  #7
Medlem
Roygbivs avatar
4/5
Låter som en helskön kväll, jag känner igen mig själv väldigt mycket i ditt beteende och hur du tänker, det där med att verkligen uppskatta när folk gör snälla saker mot en när man är trippad är så himla underbart.

ps. rave låter som en grym idé, jag kommer
Citera
2007-05-14, 19:31
  #8
Medlem
RoLLiTs avatar
Haha låter som du haft kanonkul! 5/5
Citera
2007-05-14, 20:13
  #9
Medlem
Jugzs avatar
Grym rapport!
Citera
2007-05-14, 20:47
  #10
Medlem
Derisions avatar
Mycket bra rapport, tycker man blev väl insatt i hur du upplevde saker och ting, att du dessutom fick med klockslag och liknande är ännu bättre.
Men som seelot sade, vore kul att höra mer hur du kände dig.
5/5 iallafall.

Jag tycker dessutom inte alls att du har ett dåligt språk.
Citera
2007-05-14, 22:05
  #11
Medlem
Ah, gud så härligt det låter. Det är inte utan att jag blir en aning sugen. Fint skrivet!
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback