Citat:
Ursprungligen postat av niz
Jo precis! Vet inte hur man ska uttrycka det i text eller musiktermer, men det låter som du menar samma som jag tänker.
Jag tackar för all hjälp hittils, känns lite bättre nu när man fått lite respons på hur det låter innan man står där som en erigerad penis när väl tiden är inne! Nu har jag spelat ett tag här på vad ni två sagt mig, och måste säga att versen blev lite bättre än innan, men en sak är lite oklart, liksom refrängen jag spelar den lite mer steril än versen, men får det inte bra.
EDIT:
Jag spelar efter charmed's eftersom vi ska egentligen spela den i ett något lugnt tempo vad jag förstått, och då passade rytmen till G-ackordet perfekt, men någonting är mysko med det när man skall genomföra den enkla synkopövergången till G, det står:
Em: N NU
D : N NU*
G : N NU UNU
... men då är frågan, bör inte det sista uppslaget på D egentligen vara ett G, men det tycker jag låter helt vrickat när jag spelar, och det blir även svårt på något vis.