Citat:
Ursprungligen postat av MrNoOne
Minns jag fel eller har inte den kvinnan varit med i Debatt när det snackades just invandare och religion samt möjlighet och förtryck att bära slöja? Hon var ju som vanligt en svensk KONVERTIT som sa att slöjan var ett val och att kvinnoförtryck inte finns inom Islam. På andra sidan tv golvet stod 3 kvinnor, alla invandrare ifrån muslimska länder som tvingats fly ifrån det förtryck och förföljelse de dragit på sig pga. sin religion och hur de betett sig i sina forna hemländer. Det snackades även hedersmord och annat den gången.
Detta har jag tyvärr missat. Hade varit väldigt intressant att se.
Citat:
Det är alltid lika patetiskt att se en svensk kvinna som verkar tro att hon har hela sanningen i hur denne religion står för och praktiseras, speciellt då dessa argument och förskönanden många gånger står i kollision med kvinnor som LEVT med denna religion i hela sitt liv och som gör allt de kan för att fly ifrån det.
Som någon var inne på, så tenderar konvertiter att bli mer extrema i sin tro och utövande.
Jag undrar om det inte finns några stänk av revanschlystnad i detta också?
”Misslyckade individer som känner sig åsidosatta eller för udda i det gängse samhället.
Finner genom islam en plattform att slå tillbaka ifrån”.
Och ser man ut som en gravid Michelingubbe i kroppen så är det nog skönt att kunna gömma sig i ett gammalt armétält. Så långt hänger jag med.
Men visst måste det vara en spottloska i ansiktet på dom kvinnor som levt i det muslimska förtrycket, att få läsa sådana här förskönande utlägg i ett land som dom sökt sig en fristad i.
Undrar när man får läsa en artikelserie om hur dessa kvinnor ser på islam?