Citat:
Ursprungligen postat av timpaa_
hej , jag vill bara veta hur lång tid det kan ta för ett cannabis frö att växa upp till en stor planta ? alltså färdigväxt

..och hur mycket kostar det att köpa frön ?
Lowryder (värdelös skitstrain) = två månader från frö till skörd
Andra normala strains brukar man vegga i en månad och blomma i ca 2 (men blomtiden varierar från strain till strain)... Angående veggtiden kan man bestämma själv hur länge man tycker är rimligt och hur stort utrymme man har (tänk på att plantorna växer som in i helvete när du sätter dem i blom) dock borde man vegga dem i minst 1 månad då det kan anses lämpligast, men det finns strains som ska gå att sätta i blom redan efter en vecka.
läs på lite vet jag.
Frön finns från 200 SEK för 10 st till betydligt dyrare, beror på om du köper från privatperson på t.ex. swecan eller om du köper från internetbutiker i sverige (kraftiga överpriser) eller om du beställer från utlandet... Om du t.ex. köper femmade frön får du också räkna med att lägga ut lite extra pengar, men det är det nästan värt faktiskt.
Tråd låst
*klick*