Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 4
  • 5
2007-04-20, 17:33
  #49
Medlem
Citat:
Ja men du kommer fortfarande inte från att det är i grund och botten en egoistisk handling med liknande motiv. För som du säger om man trampar på deras tro tillräckligt mycket för att dom måste slå tillbaka äer ju en handling som grundar sig i att dom vill freda sig och vill ha Islam kvar och stark. Varför det då? Jo för det är just deras tro och gå på den är att gå på deras personlige intregitet.

Ja det är en intressant fråga, kan självmord vara egoistiskt? Om man är mycket plågad kan det väl ses så kanske. Men det kan också vara att man känner så starkt att detta samhälle är helt fel och vill protestera mot det och vara övertygad om att man hjälper sina medmänniskor genom sin terrorism. Problemet är om man inte ger muslimerna något vettigt alternativ. De troende behöver bara peka på väst och allt som kommer härifrån och säga vill ni ha det så, ett totalt trolöst samhälle? Jag tror definitivt att det finns en poäng i att visa att vårt samhälle fortfarande är väldigt kristet om det nu är det.

Men om man ska vara ärlig så handlar det nog mest om att alla ska kunna finna sig till ro i den globaliserade världen som ännu är i sin linda.

Jag skrev:

Citat:
Så länge som islam finns kommer nog religionen vara stark i världen och konflikten kommer vara mellan islam och resten samtidigt kan ju andra religioner dra nytta av islamistisk aggressivitet för att flytta fram sina positioner.
Citera
  • 4
  • 5

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback