Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2002-03-06, 15:37
  #1
Medlem
Vågar du läsa sanningen!?
Sveriges i särklass mest politiskt inkorrekta nyhetsmedium på internet www.info14.com

Nu med dagliga uppdateringar, avslöjande reportage och artiklar rörande den folkförrädiska regimens alla försök att tysta och fängsla dess kritiker!

Nu har vi även sparkat igång nyhetsbrevet som utkommer varje vecka, där kan du ta del utav intressanta krönikor och reportage!

Räds du sanningen? Om inte skriv upp dig till Nyhetsbrevet IDAG!!!!
2002-03-06, 20:03
  #2
Medlem
www.info14.com

Sluta spamma nassejävel!
2003-07-29, 21:38
  #3
Medlem
Kristjans avatar
Har suttit och läst genom lite av det som står skrivet på www.info14.com.

Måste ju säga att det mesta är ganska patetiskt och missvisande.
Är inte på något sätt varken vänster eller något liknande.
Men vafan, detta är löjligt!
2003-09-25, 17:32
  #4
Medlem
Psykozs avatar
http://www.nmr.nu/menyer/info14meny.hmtl

Jag tror inte på er.
2003-09-26, 02:55
  #5
Medlem
Deannas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av www.info14.com (old)
Vågar du läsa sanningen!?
Sveriges i särklass mest politiskt inkorrekta nyhetsmedium på internet www.info14.com

Nu med dagliga uppdateringar, avslöjande reportage och artiklar rörande den folkförrädiska regimens alla försök att tysta och fängsla dess kritiker!

Nu har vi även sparkat igång nyhetsbrevet som utkommer varje vecka, där kan du ta del utav intressanta krönikor och reportage!

Räds du sanningen? Om inte skriv upp dig till Nyhetsbrevet IDAG!!!!

Sanning?

Din sanning? Min sanning? eller den verkliga sanningen?

Det som skrivs på info14 är iallafall inte den verkliga sanningen!
2003-09-27, 08:07
  #6
Medlem
MooGyMaNs avatar
info för lättpåverkade vilsna 14-åringar? historien om aftonbladets bög-reporter var iofs läsvärd.
2003-09-27, 08:23
  #7
Medlem
Sigrids avatar
Det verkar som det är 14 åriga nationalsocialister som skriver artiklarna på sajten info14.
Är man på dåligt humör någon dag och vill ha sig ett riktigt gott skratt är det bara att besöka ovanstående sajt.
2003-09-28, 18:18
  #8
Medlem
Ibland är info14 riktigt trovärdiga men tyvärr lyser det alltför tydligt igenom att man inte alls är neutrala och att det som påstås vara "sanningen" egentligen är samma sak som "deras sanning".

Men å andra sidan är detta ingenting som inte svensk dagspress också håller på med så de är ju i alla fall inte sämre än AB och Exp.

Fast om info14 skulle sluta använda alla typiska höger-ord i sina texter så skulle deras icke-neutralitet inte vara lika uppenbar och då skulle nog en del börja tro på dem i alla fall.

En ÄKTA neutral nyhetsorganisation vågar vara kritisk mot BÅDA sidor inblandade i en nyhet. En ÄKTA neutral nyhetsorganisation väljer ALDRIG sida oavsett vems fel det är.

Det är det som innebär NEUTRALITET. Att vara NEUTRAL!

/D
2003-10-01, 01:48
  #9
Medlem
Psykozs avatar
Riktigt bra ord, Word Duckman.

Info 14 skyller på massmedian, Alltid den som ska ha fel, men JUST info14 är sanning, sanningensvapen. Allt som skrivs dära är sant. Njaa.. Tror inte det.

Om detta sannings medium ska vara sant och neutralt, varför så mycket höger?

*väntar tills info14 skrivet tillbaka*

2003-10-01, 08:31
  #10
Medlem
Jag upplever det inte som att info14 ens utger sig för att vara neutrala. Det är fakta blandat med spekulationer och ibland rena lögner för de redan frälsta. Därför förefaller det lätt humoristiskt när debattörer på FB hänvisar till sajten som "bevis" för sina påståenden.
2003-10-07, 13:42
  #11
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av esping
Jag upplever det inte som att info14 ens utger sig för att vara neutrala. Det är fakta blandat med spekulationer och ibland rena lögner för de redan frälsta.

Naturligtvis är inte Info-14 neutrala, det är inget nyhetsmedium. Även de etablerade medierna och främst då kvällstidningarna blandar friskt mellan fakta, spekulationer och lögner.

Jag tycker det är bedrägligt att tro att medier som Info-14 skulle vara mindre pålitliga än andra medier. Denna tro beror nog på det hat som många känner mot allt som kan betraktas som nationalsocialism.

Men visst, många gånger är det svårt att bena ut vad som verkligen hänt vid exempelvis en demonstration där det varit konfrontationer med meningsmotståndare. Info-14 skriver sin version där de hånar vänstermedian och menar att de skriver verklighetsfrånvarande sagor, går man sedan in på exempelvis socialism.nu och läser om vad vänsterextremisterna skriver om händelsen tornar sig en helt annorlunda bild upp där de hånskrattar åt Info-14 och menar att Info-14 bara fabulerar.

Kontentan är att vi har två motpoler där jag som utomstående har svårt att få en sanningsenlig bild om var som hänt (visserligen är sanningen abstrakt och subjektiv och man kan fråga sig vad som egentligen är "sanning", men det är en filosofisk fråga som jag inte tar här och nu).
2003-10-21, 06:34
  #12
Medlem
MooGyMaNs avatar
snygg grekiskantik gudakonst och tysk frakturskrift som estetikt stilmedel. skriker ju bara objektivitet...
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback