Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2016-08-14, 01:00
  #29569
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av KlokOchSnygg
Att staten (USA) är korrupt och vad man bör fokusera på om man skall förstå är Clinton Foundation samt kopplingarna till Saudiarabien. Det nätverket verkar vara extremt omfattande och allt är till salu
Absolut. USA:s politiska och rättsliga system är genomkorrupt och det råder inget tvivel om att paret Clinton har del i den korruptionen. Man är allierade med en medeltida islamisk monarki på grund av deras billiga olja som de betalar med vapen. Med zionistiska judar/israeler för att de alltid har stöttat USA:s imperialistiska politik i regionen (och kamp mot kommunismen under Kalla kriget) och för att samma zionister har den enskilt mäktigaste lobbyn i Kongressen. Man är allierad med UK eftersom man värden över har axlat deras, den vite mannens börda (lol) och utgjort dess främsta bundsförvant under det Kalla kriget.

Jag förstår fortfarande inte hur EN helt amerikaniserad person som arbetar för Hillary, med släktingar i Saudiarabien, kan ha någon som helst betydelse för 9/11 och/eller dess efterverkningar. Det är inget konstigt med hennes ursprung, inte minst mot bakgrund av hur nära allierade de båda länderna är.

Hur såg det ut i Bushs administration? Det kryllade av Neo-cons/zionister med dubbelt amerikanskt/israeliskt medborgarskap varav en stor mängd var direkt inblandade i frågor som hade med 9/11 att göra. Är det något land som infiltrerat USA:s politiska elit så är det Israel.

Släpp stackars "Huma" nu och fokusera på 9/11 istället

Ok?
Citera
2016-08-14, 01:23
  #29570
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av onopono
Jag förstår fortfarande inte hur EN helt amerikaniserad person som arbetar för Hillary, med släktingar i Saudiarabien, kan ha någon som helst betydelse för 9/11 och/eller dess efterverkningar. Det är inget konstigt med hennes ursprung, inte minst mot bakgrund av hur nära allierade de båda länderna är.

Hon är en ögonöppnare. Det du skriver att USA är allierade med Saudiarabien, det är inte speciellt många som vet mer än de som är insatta. De flesta vet att andra länder säljer saker till Saudiarabien men man vet inte att USA och Saudiarabien samarbetar eller som jag tror, Saudiarabien styr mer över USA än vad USA gör själva.

Jo det är jättekonstigt att hon är där hon är med tanke på hennes ursprung och att USA för ett krig de kallar för "war on terror".

Du har däremot rätt i att hon har inte är involverad direkt i 9/11
Citera
2016-08-14, 08:13
  #29571
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av onopono
Det är full attack mot USA:s homeland med två kapade plan rakt in i WTC 1-2 och två andra kapade plan, varav ett som snabbt närmar sig landets huvudstad och mer bestämt dess två i särklass viktigaste militära mål, Vita huset och Pentagon.

Här måste de militära piloterna följa hastighetsgränsen samt spara på bränslet så att de inte riskerar att ha för lite kvar när de ska landa.

Grönköping?


Och, hur var det med alla startklara National Guard-plan på Andrew AFB? Ett stenkast från Vita huset och Pentagon? Glömde man bort dem?


Det är helt idiotiskt att som du gör nu, utgå från att man visste redan då vad som sedan skulle ske.
Man hade ingen som helst vetskap om att dessa fyra plan var kapade förrän det gått ett skapligt tag, plus att man då inte visste att det var nåt annat än en vanlig kapning och inte kunde vet att de avsiktligt skulle kraschas in några byggnader, eller vilka eller när.

Dina påståenden etc blir lika jubelkorkade som när folk efteråt när nån kört ihjäl sig, påstår att polisen skulle ha gjort si eller så istället, så hade allt gått bra. Men då sitter ju folk med facit. Men innan det verkligen skedde så kunde ju inte polisen veta vad som skulle ske. Och hade de då avbrutit jakten så kanske bilen kraschat in bland oskyldiga och skadat dödat ändå, eller så jagade de och den jagade körde ihjäl sig. I dessa situationer är det i princip alltid den jagades fel med ytterst få undantag.

Samma sak med 9/11, man visste inte där o då allt de vi idag vet. Om det nu gjorts som du tycker, man hade lyckats hunnit ikapp nåt av de kapade planen, och helt enkelt skjutit ner det och det störtat t ex rätt ner i en skola och dödad några hundra elever etc. Och sen hade det visat sig att det bara var en förvirrad stolle som antagligen gett upp om de väntat lite till. Hur hade det låtit då på dig och andra gnällkukar? Givetvis hade ni hävdat att man gjort fel för sådär kan man ju inte göra och orsaka en massa död, och sen hade det blossat upp en massa korkade konspirationsteorier om att man från myndigheter inte ville att denne kapare skulle överleva för han satt inne med låskombinationen till en kommunpolitikers cykel.... eller att det på planet var en passagerare som visste vilken färg på trosorna Clinton föredrar..... oooh så märkligt, måste vara en false flag hela rasket.....
Citera
2016-08-14, 14:55
  #29572
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Dr Tinnitus
Det är helt idiotiskt att som du gör nu, utgå från att man visste redan då vad som sedan skulle ske.
Man hade ingen som helst vetskap om att dessa fyra plan var kapade förrän det gått ett skapligt tag, plus att man då inte visste att det var nåt annat än en vanlig kapning och inte kunde vet att de avsiktligt skulle kraschas in några byggnader, eller vilka eller när.
Ännu en imbecill halmgubbe. Norman Mineta vittnar så här till Kommissionen:

“… during the time that the airplane coming into the Pentagon. There was
a young man who had come in and said to the vice president, "The plane is
50 miles out. The plane is 30 miles out." And when it got down to, "The
plane is 10 miles out," the young man also said to the vice president, "Do
the orders still stand?" And the vice president turned and whipped his neck
around and said, "Of course the orders still stand. Have you heard
anything to the contrary?"”


Ordern som "still stands" kan antingen vara en order om att skjuta ner planet eller att inte skjuta ner planet INNAN det är "0 miles out.". Min fråga är då varför denna nedräkning om det ändå inte fanns något att skjuta ner planet med INNAN det når Pentagon/WDC.

Här ser du andra möjliga tolkningar som minst lika rimliga?


Citat:
Ursprungligen postat av Dr Tinnitus
Dina påståenden etc blir lika jubelkorkade som när folk efteråt när nån kört ihjäl sig, påstår att polisen skulle ha gjort si eller så istället, så hade allt gått bra. Men då sitter ju folk med facit. Men innan det verkligen skedde så kunde ju inte polisen veta vad som skulle ske. Och hade de då avbrutit jakten så kanske bilen kraschat in bland oskyldiga och skadat dödat ändå, eller så jagade de och den jagade körde ihjäl sig. I dessa situationer är det i princip alltid den jagades fel med ytterst få undantag. Samma sak med 9/11, man visste inte där o då allt de vi idag vet.
Dina patetiska ad hominem-attacker funkar inte på mig, lille vän. Jag föreslår att du slutar upp med dem för din egen skull. Pubertalt.

Det man vet där och då är att USA är under attack. Två passagerarplan har störtat in i WTC 1-2 och ytterligare två kapade plan är i luften, varav ett snabbt närmar sig WDC, där landets två i särklass viktigaste militära installationer finns, Vita huset och Pentagon. Det är därför som Cheney befinner sig i Vita husets nationella sambandsbunker när han delar ut sina order.

Det här visste man alltså där och då.


Citat:
Ursprungligen postat av Dr Tinnitus
Om det nu gjorts som du tycker, man hade lyckats hunnit ikapp nåt av de kapade planen,
Jag tycker? Det är ju ni som menar att ordern var en nedskjutningsorder?! Jag ifrågarsätter det eftersom Kommissionen samtidigt påstår att det inte fanns något att skjuta ner det med.


Citat:
Ursprungligen postat av Dr Tinnitus
och helt enkelt skjutit ner det och det störtat t ex rätt ner i en skola och dödad några hundra elever etc. Och sen hade det visat sig att det bara var en förvirrad stolle som antagligen gett upp om de väntat lite till. Hur hade det låtit då på dig och andra gnällkukar? Givetvis hade ni hävdat att man gjort fel för sådär kan man ju inte göra och orsaka en massa död, och sen hade det blossat upp en massa korkade konspirationsteorier om att man från myndigheter inte ville att denne kapare skulle överleva för han satt inne med låskombinationen till en kommunpolitikers cykel.... eller att det på planet var en passagerare som visste vilken färg på trosorna Clinton föredrar..... oooh så märkligt, måste vara en false flag hela rasket.....
Här staplar du på sedvanligt sätt förvirrade personangrepp och halmgubbar på varandra och jag undrar fortfarande vilka du tror att du vinner över på din sida med dravlet. Mellanstadieelever?

Jag vet inte vilken order det var som "still stands", jag anser bara att den är minst sagt egendomlig om man inte hade något att skjuta ner planet med.

Det anser inte du?
Citera
2016-08-14, 14:56
  #29573
Medlem
Sticker ut hakan... I Oktober får vi veta vem de skyldiga är för 9/11. Möjligen inte vilka personer som varit med men vilken/vilka organisationer som ligger bakom
Citera
2016-08-14, 15:00
  #29574
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av KlokOchSnygg
Sticker ut hakan... I Oktober får vi veta vem de skyldiga är för 9/11. Möjligen inte vilka personer som varit med men vilken/vilka organisationer som ligger bakom
Varför då?
Citera
2016-08-14, 15:22
  #29575
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av onopono
Varför då?

Om min analys stämmer så kommer Wikileaks släppa en hel del information då som avslöjar rubbet. Antagligen kommer Edward Snowden hålla sig gömd tills dess. För han tog också med sig en hel del, mycket som aldrig visades och en anledning kan vara att man planerat det här i många år. Det Edward Snowden fick med sig kommer troligen också finnas med i Oktober.

Som Bonus verkar Wikileaks fått mig sig FBI och möjligen CIA, de har gjort myteri
Citera
2016-08-14, 15:33
  #29576
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av KlokOchSnygg
Om min analys stämmer så kommer Wikileaks släppa en hel del information då som avslöjar rubbet. Antagligen kommer Edward Snowden hålla sig gömd tills dess. För han tog också med sig en hel del, mycket som aldrig visades och en anledning kan vara att man planerat det här i många år. Det Edward Snowden fick med sig kommer troligen också finnas med i Oktober.

Som Bonus verkar Wikileaks fått mig sig FBI och möjligen CIA, de har gjort myteri
Länk?
Citera
2016-08-14, 15:38
  #29577
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av onopono
Länk?
Det här är alltså min egen slutsats så finns inga länkar. Slutsatsen baserar sig på mängder av händelser som inträffat senaste tiden. Jag tror till och med att Wikileaks fått med sig Trump, han är en ganska central figur i det hela. Att han skulle vilja bli president kan jag inte tänka mig, han gör det här för att rädda USA och bli inskriven i historieböckerna (de har troligen fått med honom på tåget för de vet hur mycket rubriker han kan skapa och vilken exhibitionist han är).

Edit: Det troliga är att FBI fått med Trumpen, han har ingen kontakt med wikileaks. Trumpens främsta uppgift är att se till att det är mediahype kring information som kommer komma
__________________
Senast redigerad av KlokOchSnygg 2016-08-14 kl. 15:50.
Citera
2016-08-14, 18:40
  #29578
Medlem
SnakePlissskens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av KlokOchSnygg
Det här är alltså min egen slutsats så finns inga länkar. Slutsatsen baserar sig på mängder av händelser som inträffat senaste tiden. Jag tror till och med att Wikileaks fått med sig Trump, han är en ganska central figur i det hela. Att han skulle vilja bli president kan jag inte tänka mig, han gör det här för att rädda USA och bli inskriven i historieböckerna (de har troligen fått med honom på tåget för de vet hur mycket rubriker han kan skapa och vilken exhibitionist han är).

Edit: Det troliga är att FBI fått med Trumpen, han har ingen kontakt med wikileaks. Trumpens främsta uppgift är att se till att det är mediahype kring information som kommer komma

Det där måste väl vara något av det mest förvirrade jag läst på länge...
Valet i USA är i november - du säger att informationen ska släppas i oktober - alltså kan inte Trump vara president då..
Varför skulle FBI vilja göra Trump till president och få honom att avslöja att de själva ljugit hela tiden (om nu så vore det osannolika fallet att dina teorier stämmer)?
Varför skulle inte en exhibitionist vilja bli president - det borde väl vara det ultimata uppmärksamhetsmålet..

Desto fler sådana här inlägg jag läser om Trump desto mer hoppas jag faktiskt att han ska vinna (gud förbjude) för då kommer ni bli så jävla långnästa så jag måste sy en ny skämskudde lika stor som månen när ni börjar pudla...
Citera
2016-08-14, 18:59
  #29579
Medlem
SnakePlissskens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av onopono
Ännu en imbecill halmgubbe. Norman Mineta vittnar så här till Kommissionen:

“… during the time that the airplane coming into the Pentagon. There was
a young man who had come in and said to the vice president, "The plane is
50 miles out. The plane is 30 miles out." And when it got down to, "The
plane is 10 miles out," the young man also said to the vice president, "Do
the orders still stand?" And the vice president turned and whipped his neck
around and said, "Of course the orders still stand. Have you heard
anything to the contrary?"”


Ordern som "still stands" kan antingen vara en order om att skjuta ner planet eller att inte skjuta ner planet INNAN det är "0 miles out.". Min fråga är då varför denna nedräkning om det ändå inte fanns något att skjuta ner planet med INNAN det når Pentagon/WDC.

Desto mer jag läser om Mineta desto troligare verkar det att han har blandat ihop tider/händelser och artplanet som avsågs var UA93 istället för flight 77 som kraschade i Pentagon...

Citat:
Mineta said that when he arrived people were "pouring out of the Executive Office building", "running out of the White House" and "running over towards Lafayette Park". This is a very accurate description of what happened after the Pentagon was hit, and precisely no-one describes it happening any earlier. It's clear evidence that Mineta arrived after the Pentagon was hit.
Mineta said that, before he left for the White House, "Jane Garvey had phoned to report that the CEO of Delta Airlines had called the FAA and said it could not yet account for all of its aircraft". Mineta places the event well before 9:20, then, yet Garvey only mentions issues with Delta planes as occurring after the Pentagon was hit.
Richard Clarke tells us Mineta wasn't at the White House when his teleconference begins. He puts this well before 9:28 in his book, but the content says it must have been later, most probably after the Pentagon was hit.
At least two media reports tell us that Mineta did not give the 9:45 ground stop order, and that he wasn't in contact with the FAA until some minutes later. This doesn't fit with his claims of a 9:20 PEOC arrival - it would mean he took 30 minutes or more to call the FAA - but makes sense if he did arrive after the Pentagon was hit.
Ben Sliney, the man who gave the ground stop order, said his recollection of events was different to Mineta's and Garvey's, yet an FAA official tried to persuade him support the story that Mineta ordered the ground stop, something he said would be to "go along with a fiction".
Mineta reportedly said that Lynn Cheney was in the PEOC when he arrived. The 9/11 Commission place her arrival at 9:52, though, and since 2001 she's consistently said she arrived after the Pentagon was hit. Another indication that Mineta did, too.
Dana Hyde's mention of the PEOC shelter log said Mineta didn't arrive until 10:07.
Peoclog.png
Mineta says Monte Belger provided positional information on Flight 77 as it approached the Pentagon. Belger's interviews contain no reference to any such incident, though, and only talk about getting on the phone to Mineta after he'd heard of the Pentagon crash.
And while Mineta claims he established a phone bridge with the FAA at 9:20/ 9:27, and issued the "bring all the planes down" order just before 9:45, Jane Garvey's 9/11 Commission interview reports that Mineta didn't call in until after Flight 93 had crashed (10:03), long after Ben Sliney had actually initiated the process.

Det verkar även vara kommissionens slutsats - samt att ordern var en order om att skjuta ner flygplanet:
Citat:
At 10:02, the communicators in the shelter began receiving reports from the Secret Service of an inbound aircraft—presumably hijacked—heading towardWashington.That aircraft was United 93.The Secret Service was getting this information directly from the FAA.The FAA may have been tracking the progress of United 93 on a display that showed its projected path to Washington, not its actual radar return.Thus, the Secret Service was relying on projections and was not aware the plane was already down in Pennsylvania.
At some time between 10:10 and 10:15, a military aide told the Vice President and others that the aircraft was 80 miles out. Vice President Cheney was asked for authority to engage the aircraft. His reaction was described by Scooter Libby as quick and decisive, “in about the time it takes a batter to decide to swing.” The Vice President authorized fighter aircraft to engage the inbound plane. He told us he based this authorization on his earlier conversation with the President. The military aide returned a few minutes later, probably between 10:12 and 10:18, and said the aircraft was 60 miles out. He again asked for authorization to engage.TheVice President again said yes.
At the conference room table was White House Deputy Chief of Staff Joshua Bolten. Bolten watched the exchanges and, after what he called “a quiet moment,”suggested that theVice President get in touch with the President and confirm the engage order. Bolten told us he wanted to make sure the President was told that the Vice President had executed the order. He said he had not heard any prior discussion on the subject with the President.
The Vice President was logged calling the President at 10:18 for a two minute conversation that obtained the confirmation. On Air Force One, the President’s press secretary was taking notes; Ari Fleischer recorded that at 10:20, the President told him that he had authorized a shootdown of aircraft if necessary.
Minutes went by and word arrived of an aircraft down in Pennsylvania. Those in the shelter wondered if the aircraft had been shot down pursuant to this authorization.
At approximately 10:30, the shelter started receiving reports of another hijacked plane, this time only 5 to 10 miles out. Believing they had only a minute or two, the Vice President again communicated the authorization to “engage or “take out” the aircraft. At 10:33, Hadley told the air threat conference call: “I need to get word to Dick Myers that our reports are there’s an inbound aircraft flying low 5 miles out.The Vice President’s guidance was we need to take them out.”
Citera
2016-08-14, 19:23
  #29580
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av SnakePlisssken
Det där måste väl vara något av det mest förvirrade jag läst på länge...
Tack! Om du säger så då har man skrivit något vettigt


Citat:
Ursprungligen postat av SnakePlisssken
Valet i USA är i november - du säger att informationen ska släppas i oktober - alltså kan inte Trump vara president då..
Varför skulle FBI vilja göra Trump till president och få honom att avslöja att de själva ljugit hela tiden (om nu så vore det osannolika fallet att dina teorier stämmer)?
Det handlar inte om presidentposten, har inte trott trump vill bli president och tror fortfarande inte han vill bli det. Från början trodde jag mest de var en marknadsföringsploj från honom. Han är ju en jäkel på att skapa rubriker. Och det tror jag iofs fortfarande det var, men så fick han så jävla mycket media. Troligen för att han gick ut och berättade hur mutade de andra var. Media var med på noterna och gjorde en björntjänst mot sig själva eftersom de också är korrupta.

Vid detta läget tror jag missnöjda inom FBI fick upp ögonen för honom. Jag tror det kryllar av missnöjda inom olika statliga sektorer i USA men då de måste tänka på lönen och att cheferna är korrupta håller de tyst. Nu såg man möjligen en chans, även att Bernie Sanders gjort en sådan enorm utbildnings insats. Han har lärt folket i USA hur systemet fungerar

Tror några inom FBI vet vad wikileaks planerar, finns säkert fler visseblåsare som mer agerar för att berätta. De vill inte lämna ifrån sig dokument och riskera livslånga fängelsestraff eller plötsliga självmord... Så troligen har Assange/wikileaks hyffsat bra koll på vad vad som händer internt.

Assange är en riktigt smart person och kylig, han lär sig snabbt. Möjligen kan han tipsat någon han har förtroende för inom FBI att börja läcka information till Trump. Trump har blivit anklagad en hel del för Confirmation bias. En del som kritiserar honom viftar bort det här med att han säger massor av dumt och sedan försöker han filtrera det som hänt. Det stämmer inte enligt mig för han har haft rätt mycket rätt, så mycket att han måste ha källor som ger honom information.
Jag vet också om att andelen Trump supporters på FBI är mycket högt.

Hans enorma självförtroende tyder också på att han vet mer än vad han säger.

Citat:
Ursprungligen postat av SnakePlisssken
Varför skulle inte en exhibitionist vilja bli president - det borde väl vara det ultimata uppmärksamhetsmålet..
Att vara president innebär en massa saker som man kanske inte tycker är kul, det är ett byråkratiskt och långtråkigt jobb. Trump har dessutom få runt honom, det är liksom knappt någon struktur runt hans kampanj utan han kör ju mer eller mindre solo. Så jävla dum är han inte att han tror det skall gå och vända alla mutade politiker i USA och plötsligt jobba för hans ideer.

Citat:
Ursprungligen postat av SnakePlisssken
Desto fler sådana här inlägg jag läser om Trump desto mer hoppas jag faktiskt att han ska vinna (gud förbjude) för då kommer ni bli så jävla långnästa så jag måste sy en ny skämskudde lika stor som månen när ni börjar pudla...
Absolut, jag kan ju ha fel här och få skämmas sedan Men jag tror inte det är så fel, jag kanske inte har det exakta förloppet men jag tror något åt det här hållet kommer att utspela sig. Jag tror iofs inte att någon involverade bland de som nu driver på mot Clinton Foundation vet hur det kommer sluta men jag tror de som är involverade upplever att det hela gått över förväntan. Att Trump och FBI är med på noterna är nog inget de räknat med även om de vetat att det finns folk inom organisationer som inte gillar korruptionen.

Så ologiskt är det inte heller. Om man jobbar för att tjäna USA och plötsligt upptäcker att man jobbar för något korrupt, där helt andra vinner på det arbete man gör. Ingen gillar det där
__________________
Senast redigerad av KlokOchSnygg 2016-08-14 kl. 19:28.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback