Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2007-03-31, 16:26
  #25
Medlem
SpikeTVs avatar
En annan viktig sak att tänka på är tillgången till delar, Skyline och andra ovanliga bilar kommer ställa till problem när du skadar skärmar och annat.
Antingen du vill eller inte, det kommer gå åt bakskärmar och stötfångare.

Har kört en del AE86 och de är slöa som få, du behöver trimma en del för att få dem driftvänliga, finns ju inget ballare än att kunna gasa upp ställ på rakorna!
AE86:an är en drömbil tills man kört dem, de vi ser i tidningar och på film har är väldigt påkostade och långt ifrån så vassa som många tror.

Mina tips baserade på trimvänlighet och var vi bor:

*Volvo, bra turbomotorer och lätt/billigt att hitta delar.
*Nissan 200sx, bra balans och chassi, billiga trim/chassidelar.
*BMW, starka motorer och bra chassi.
Citera
2007-04-01, 17:46
  #26
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av SpikeTV
Har kört en del AE86 och de är slöa som få, du behöver trimma en del för att få dem driftvänliga, finns ju inget ballare än att kunna gasa upp ställ på rakorna!
AE86:an är en drömbil tills man kört dem, de vi ser i tidningar och på film har är väldigt påkostade och långt ifrån så vassa som många tror.

Precis, det är visserligen en lätt bil men med en liten motor med måttligt effektuttag orginal.
Då är ju en Volvo-motor bra mycket mera stryktålig och trimvänlig.
Såg i fredags en B23 med en slagvolym på 2,4l som gav 251 hk utan överladdning samt ett B23-block som gav 670 Nm och 680 hk, dock med 1,9 bars överladdning
Citera
2007-04-13, 09:33
  #27
Medlem
Har några tips och råd för dig/er som är intresserade av drifting.

Ta eran vanliga standardvagn (förutsatt att den är RWD) Kom sen till någon träning eller tävling och testa om drifting är nåt för dig!

Det finns idag tre klasser i drifting, det är Stock, Modified och Pro int.

Stock, är precis som det låter, det är för att kunna testa sporten, en så kallad inkörnings klass.

Modified, Det här är i princip samma som stock, fast din bil är för modifierad för att klassas som stock, dvs du kanske har bytt hjulupphängning, motor, monterat bur eller liknande.

Stokc och modified har en hastighetsbegränsning på 80 km/h, banorna läggs på så vis att man inte ska komma upp i mer än 80km/h.

Pro int, Det är det stora, här kör man twindrift, fri fart, bilen måste ha rätt skyddsutrustning i form av Bur (buren måste vara FIA godkänd)
Dessutom måste man börja i stock eller modified för att visa att man kan köra och klassa upp sig till pro int.

Nog om det.

En bra nybörjarbil är tyvärr en volvo 740, killarna som kört förra året, körde med blandannat en 116 hk 740 GL, 131 hk 740 GLE, och några med 740 turbo.
Däremot behöver man byta eller svetsa diffen (gäller iofs alla bilar som är odiffade)

Volvo 240 är mer svårkörd då den är tyngre över baken än 740

Nissan 200 sx är förhållandevis dyra fortfarande, och motorn är rent skräp.
(CA 18 DET) där vevlagerras sker dagligen, typ. om inte någon tidigare ägare vart förutseende och monterat oljekylare, för oljan bli för varm vid hård körning. Detsamma gäller på Toyota Supra MKIII med 3 liters 6:an.

en nissan 200 S14 med SR 20 DET motorn är betydligt bättre, iaf motormässigt, men tyvärr dyrare.

En Ford Sierra är också en skapligt bra nybörjarbil, framförallt billig.

Ska man sen satsa på sporten finns det mycket att välja på, där är det väl mest smaken som styr valet av bil.

en Toyota AE86 skulle jag inte rekommendera, motorerna är riktigt dåliga, den är ganska svårkörd utan att ha förbättrat större delen av bilen.... dessutom är den riktigt dyr i inköp!

så ett bra råd blir alltså att satsa på en 740 turbo, med rätt motor! jag kommer inte ihåg vilken det var, så har du ett bra utgångsläge om du vill fortsätta med sporten.
Citera
2007-04-13, 14:02
  #28
Medlem
locmans avatar
kan mycket stark rekomendera RX-7an haft ett par sådanna själv o kan inte komma på något att klaga på, vore väl utrymme men de e väl inte det du e ute efter skulle ja tro...
Citera
2007-04-13, 15:43
  #29
Medlem
MunchenCallings avatar
Tänk också på att det är svårare att drifta med en turbobil pga turbolagget. Med min bil är det nästan helt omöjligt då har jag fullt laddtryck först vid 3.800 rpm.

Satsa på en vanlig sugmotor med bakhjulsdrift.

Citat:
Ursprungligen postat av Micke13
Nu ska vi väl inte dra alla Skylines över en linje och påstå att alla dessa är bakhjulsdrivna. Är väl bara "värstingen" Gt-R som är det?

.

GTR är 4WD, de andra 2WD
Citera
2007-11-08, 00:30
  #30
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av GTAChrille
..............................................
en Toyota AE86 skulle jag inte rekommendera, motorerna är riktigt dåliga, den är ganska svårkörd utan att ha förbättrat större delen av bilen.... dessutom är den riktigt dyr i inköp!

...................

Corolla AE86 såldes aldrig i Sverige så det är lite svårt att finna en svensksåld.. just nu finns det kanske 5-7 bilar i landet varav minst 4 står på pallbockar.

Motorerna är jäkligt bra ur hållbarhetssynpunkt - min orginalmotorn varvade 9200 & höll för alla jag utsatta den för, inklusive 3 kokningar.
de fanns med mellan 75 & 127hk & en fabriksversion som hette APEX -GT med 194hk.

motorerna 4-age är kopior på engelska Lotus från 60-talet & ävar de första serietillverkade motorerna som hade variabelt insug.

bilarna dock, rostar & är mkt svårtkörda,jag vet, jag har tävlat med en i 3 år.
dock såld & krachad av nya ägaren numera.
Citera
2007-11-08, 07:07
  #31
Medlem
en tumregel är att bilar med lång hjulbas är bättre att drifta med, de är lättare att hålla balancen med.

Killen som vann Svenska drifting serien i år körde en turboladdad BMW 735!
Citera
2007-11-08, 11:42
  #32
Medlem
lindberg88s avatar
köp en bmw 535i E34!
Svetsdiffa (om du får tag på en utan diff. broms)
Lätta
Sen är de bara ut å leka
Citera
2007-11-08, 12:40
  #33
Medlem
Ozmeisters avatar
Skulle nog rekomendera en ford cosworth 4WD.
Citera
2007-11-09, 19:54
  #34
Medlem
hesons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ozmeister
Skulle nog rekomendera en ford cosworth 4WD.
Drifting i fyrhjulsdrivet är en helt annan gren. (för losers)
Citera
2007-11-13, 14:12
  #35
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av heson
Drifting i fyrhjulsdrivet är en helt annan gren. (för losers)
Du kör där då?
Citera
2007-11-13, 21:36
  #36
Medlem
SpikeTVs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ozmeister
Skulle nog rekomendera en ford cosworth 4WD.

Bättre med en RWD Sierra Cossie, ofta billigare oxå.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback