Citat:
Ursprungligen postat av Dekkers
Ja det har jag faktiskt, men det var lite annorlunda än det språk jag själv använder, därför var det lite svårt för mig att tolka
Men jag antar att det ovanstående svaret hjälpte mig en del, tack!
Nu är det ju bara frågorna som gäller hur lång tid det kan ta och liknande..
MVH.
Du säger att du blev släppt ur häktet, betyder det att åklagaren begärde dig häktad vid tingsrätten eller satt du bara i polisens arrest.
Du är delgiven om brott och har då haft både 24:8 förhör och 23:6 förhör, du kommer troligen få en delgivning inom en snar framtid, dock kan det ta ett tag beroende på prioriteringen i ditt fall. Kan ta allt från idag till några månader till.
Efter detta så lämnar åklagaren in en stämningsansökan till tingsrätten och när dom fått den så ska tingsrätten på den ort du bor på besluta om en tid för huvudförhandling, detta kan ta väldigt lång tid.
Finns dom som väntat flera år. Skall man sedan överklaga till Hovrätten så kan det ytterligare ta upp till högst 3 år och lägst 2 månader, allt är beroende på hur fallet är och hur många det är på "kö" dom brott som är prioriterade är dom som sitter häktade och ungdomsbrott, det vill säga unga personer som är misstänkta för någon form av brott, ungdom är man upp till 17-18.
Lycka till, se till att ordna upp ditt liv så gott som det bara går fram tills rättegången, har du haft det strulit innan och tex skaffat jobb och liknande så är chansen till mildare straff lite större, tingsrätten vill hjälpa personer i deras liv inte rasera. Och går det lång tid mellan brott och dagsläget och du har det bra socialt nu så finns det ingen anledning att förstöra det, då kan tex en påföljd som sammhälstjänst, skyddstillsyn eller böter utdömas.
Hoppas att detta var ett någorlunda bra svar, dock lite långt att orka läsa kanske men hoppas du tar dig tid.