Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2007-03-13, 17:26
  #1
Medlem
GreenSpirits avatar
Hej, tänkte det var vettigare att ställa denna frågan här än i cannabisforumet då det är odlingsrelaterat och vet att er kunskap här inne är värd mycket.

Fick hem buds jag inhandlat på grund av min sömnbrist (har använt mig av detta i 10 år) men undrar nu. Det är första gången jag fått ej färdigtorkade buds och undrar nu hur jag ska göra? Ska jag kurera själv? eller lägga upp dom för enbart torkning?. De är rökbara men känns inte helt genomtorkade alls när man meckar.

Tack på förhand!


Mvh GS

EDIT: särskrivning
Citera
2007-03-13, 17:28
  #2
Medlem
StorMammas avatar
Det är bara att lägga dem på ett fat på hushållspapper, så är de straxt torra.

Bättre det än att stresstorka med värme i ugn eller så.
Citera
2007-03-13, 17:29
  #3
Medlem
Smash3rs avatar
Kurera om du tycker att det behövs.
Citat:
Lägg nu ner budsen i lufttäta glasburkar (med gummipackning för locket). Stäng locket i ca 12 timmar. När du öppnar burken kommer budsen förmodligen att kännas våta igen, det beror på att de torkar utifrån och in när de ligger framme och inifrån och ut när de ligger i en stängd burk. Lägg ut budsen på faten igen i några timmar tills de känns torra, ner i burkarna igen i ca 12 tim, de är nu våta igen. Nu räcker det med att ha locket öppet, du behöver inte faten mer. Öppna och stäng burkarna med ca 12 tim mellanrum tills de känns torra efter att det varit stängt 12 tim. Ställ till sist in burkarna i kylen i ca 14 dagar, under den här tiden bör burkarna inte öppnas.Lägg nu ner budsen i lufttäta glasburkar (med gummipackning för locket). Stäng locket i ca 12 timmar. När du öppnar burken kommer budsen förmodligen att kännas våta igen, det beror på att de torkar utifrån och in när de ligger framme och inifrån och ut när de ligger i en stängd burk. Lägg ut budsen på faten igen i några timmar tills de känns torra, ner i burkarna igen i ca 12 tim, de är nu våta igen. Nu räcker det med att ha locket öppet, du behöver inte faten mer. Öppna och stäng burkarna med ca 12 tim mellanrum tills de känns torra efter att det varit stängt 12 tim. Ställ till sist in burkarna i kylen i ca 14 dagar, under den här tiden bör burkarna inte öppnas.
Citera
2007-03-13, 18:35
  #4
Medlem
Gonzo 1s avatar
Men det är inte bra om det är för torrt heller,ska vara så torrt att det brinner bra men inte så det smular sönder till damm..
så torka sakta och provrök ofta ..
Citera
2007-03-13, 21:47
  #5
Medlem
wellermans avatar
Själv tycker jag om när gräset är riktigt torrt så det blir till aska bara man har en tändare i samma rum. När jag snabbtorkar gräs brukar jag lägga gräset i ett tomt glas. Glaset ställer jag sedan i en vattenkokare/perkulator fylld med vatten. Tempraturen blir mycket hög i glaset och budsen torkar väldigt snabbt utan att bli för varma.
Citera
2007-03-14, 02:20
  #6
Medlem
Gonzo 1s avatar
Men om man skulle försöka sälja så torra buds så skulle det bara vara smulor i påsen när det kommer till konsument..
Sen så brinner det för fort, ett tomteblos i pipan bara..
Men smaken är som baken säger dom....
Citera
2007-03-16, 02:16
  #7
Medlem
Malakass avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Gonzo 1
Men om man skulle försöka sälja så torra buds så skulle det bara vara smulor i påsen när det kommer till konsument..
Sen så brinner det för fort, ett tomteblos i pipan bara..
Men smaken är som baken säger dom....

Det är en smaksak, men det ser ju klart mkt snyggare och proffsigare ut om man får fasta fina buds som blivit korrekt kurerade. Smakar bättre och lenare för halsen också...
Citera
2007-03-17, 21:39
  #8
Medlem
GreenSpirits avatar
Tack för era svar

Som sagt, tack.

De var hur fina som helst och var perfekt kurerade bara jag som var lite het på gröten och tänkte om jag skulle behöva vänta, men de var precis i rätt läge för inhalering kan jag meddela och praise jah all.
Citera
2007-03-22, 01:57
  #9
Avstängd
allan_the_ones avatar
Köpte gräs för några veckor sedan som fortfarande var fuktigt. Har alldrig rökt gräs så innan tyckte det var så jävla nice och fräsht att röka så.
Ingen annan som håller med?.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback