2007-05-02, 22:09
#25
Citat:
Ursprungligen postat av AnL
Ps: Det står ingenstans i bibeln att judarna byggde pyramiderna. Bara att dom var slavar och utförde slavarbete.
Just det och slavarbete innebar oftast att man arbetade som tjänare hos egypterna,
Jag vet inte varför folk fått för sig att israeliterna byggde pyramider och sånt men för att få bygga pyramiderna var man tvungen att vara "invigd". Dvs inte vem som helst fick bygga en helig byggnad som tex pyramiderna var. Vi kan ta ett annat arkeologiskt och historiskt belagt bygge som krävde att man var "invigd". Det är Salomos tempel i Jerusalem.
Templet var givetvis en helig byggnad och de enda som fick vistas där och bygga på templet var präster.
Hur gjorde man då, gav man överstepräster och leviter var sin murslev och en hink murbruk och sa åt dem att bygga templet?
Nä man gjorde så att man lät byggnadsarbetarna läsa en "snabbkurs" i judisk teologi så att de kunde prästvigas och därmed fick de bygga templet.
Nu tror ni förståss att detta händer bara inom de abrahamitiska religionerna men där bet ni er i tummen
När man ska bygga buddist eller hindu-tempel är det nämligen samma sak, fast där är det munkarna själva som bygger det heliga templet och det är så i många religioner att inte vem som helst får bygga heliga byggnader utan att vara "invigda" eftersom man ofta utför olika heliga ritualer i samband med bygget.