Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2015-12-12, 03:45
  #1321
Medlem
Askenars avatar
Citat:
Ursprungligen postat av CygneRouge
Morsan lade aldrig någonsin i femman för då kunde man riskera att få i backen när man växlade ned.

Guilty as charged, är det en spärr?

På en 6-växlad bil så märkte jag det inte förrän jag klev ur bilen. Resten av dagen tänkte jag "vad skulle hända om jag la i sexan hårt?".
Citera
2015-12-12, 04:34
  #1322
Avstängd
nvm
Citera
2015-12-12, 08:13
  #1323
Medlem
AlphaXrays avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Askenar
Guilty as charged, är det en spärr?

På en 6-växlad bil så märkte jag det inte förrän jag klev ur bilen. Resten av dagen tänkte jag "vad skulle hända om jag la i sexan hårt?".

Finns en spärr som gör att det inte går med normal kraft att lägga in backen under färd. Visst om man tar i för kung och fosterland går det säkert att forcera spärren.

Då är det värre med bilar som har backen brediv ettan. Har hänt att man råkat lägga i backen vid rödljus, sjukt förvånad när bilen rör sig bakåt.
Citera
2015-12-12, 11:45
  #1324
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av CygneRouge
Syrran har en metod att utföra service på bilen: Hon kör till besiktningen och låter verkstan fixa tvåorna.

Om man inte kan laga bilen själv tycker jag att detta är en klok och smart metod som många borde anamma istället för att lämna in den på verkstaden först och låta dem fixa en massa onödigt och ta betalt i onödan.

Grattis till att ha en klok syster!
Citera
2015-12-12, 17:41
  #1325
Moderator
Arne.Ankas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av AlphaXray
Då är det värre med bilar som har backen brediv ettan. Har hänt att man råkat lägga i backen vid rödljus, sjukt förvånad när bilen rör sig bakåt.
Förra veckan hade jag en bilist framför mig som gjorde det 3ggr vid samma rödljus...
Citera
2015-12-12, 22:00
  #1326
Medlem
Kvinnliga förare?
Jo tack!

Blev nästan utputtad utav en kärring på motorvägen när hon tyckte att 50cm räcker utmärkt för att ta sig förbi en motorcykel!
Hade jag inte sett att hon körde av till McDonalds skulle jag släppt det, istället väntade jag tills hon stod i kassan vid Drive-Thru och satte mig i stort sett och skrek på henne inför en full restaurang och kök. (Givetvis på Motorcykeln).
Citera
2015-12-12, 22:06
  #1327
Medlem
gurkmajjas avatar
För att generalisera så har kvinnor ofta sämre uppmärksamhet på det som är relevant när man kör bil: trafiken. Påfallande ofta kan jag avgöra om det är en kvinna eller man som kör en bil om jag legat bakom den ett tag. Ingen regel utan undantag, men de tycks ha svårt att hålla fokus på bilkörningen. Är det två kvinnor i samma bil är det än värre, då tycks bilkörningen vara det de är minst intresserade av medan de irrar fram mellan filerna.
Citera
2015-12-12, 22:17
  #1328
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av samoht
Om man inte kan laga bilen själv tycker jag att detta är en klok och smart metod som många borde anamma istället för att lämna in den på verkstaden först och låta dem fixa en massa onödigt och ta betalt i onödan.

Grattis till att ha en klok syster!

Och hur ofta får man en tvåa på oljebyte eller byte multirem/kamrem? Hennes bil lär ju rasa för eller senare...
Citera
2015-12-12, 23:16
  #1329
Medlem
Låg bakom en ambulans i somras (med blåljus), när den kommer ifatt en Volvo som vägrar flytta sig. Mycket möten, men trots ordentlig väggren och fri sikt så ligger bilen kvar och blockar ambulans i ca en minut.
när jag kom upp bredvid så ser jag en Kärring, 40-50 nått med blicken låst rakt fram.
körde hoj och försökte ge henne lite feedback, men hon verkade vara helt omedveten om vad som skedde utanför den sektor som inte täcks av motorhuven.

Övriga exempel: kollegas fru kan inte köra in bilen i garagetbför att det är smalt...

Släktings fru kan inte tanka bilen...!!

Polarens flickvän totalvägra att bogsera sin egen bil ( vågade inte sitta i alltså), så jag fick masa mig ut en svinkall vinterkväll och dra hennes jävla skrotbil till garaget.

Syrran påpekade att hon hade lite obalans i bilen tyckte hon. Vid närmare syning så sitter det olika dimensioner på hjul på höger respektive vänster sida, men ena framhjulet är så havererat att det har börjat svälla upp på halva slitbanan och korden är genomsliten...
Hittade ett gammalt däck hemma som jag krängde på utan balansering så att hon kunde köra hem igen, men hon tyckte det blev så bra så hon bytte aldrig däck.
Bilen brann iof upp inte så långt efter det..

Fast min bror är nog ännu mer inkompetent när det kommer till bilar. En gång kom han upp med en bil för att jag skulle hjälpa han serva den. Fick börja honom 7 mil ifrån mig, sen typ renovera bilvägen för att få den igenom besiktningen, sälja den för att betala reparationen.
Under tiden jag lagade hans bil fick han låna en bil av mig, som han givetvis hade sönder så jag fick lägga en hel natt på att bogsera hem den också...

Men åter till fruntimmer; såg en kärring som svänger höger vid ett rödljus när hon får grönt. Att fotgängare (som också har grönt) får kasta sig ur vägen brydde hon sig inte om, men hon hissade ner rutan och skrek " Jag hade grönt!"

En annan kollega kan man direkt se på hans ansiktsfärg när han fått skjuts till jobbet av hans fru...

Han berättade även att han vet att när soppalampan tänds, då kommer han minst 6 mil innan det tar slut (det har han testat) vilket han upplyste sin fru om. Hon kom 3 mil och ringde sen och var förbannad för att det han sagt inte stämde..
Citera
2015-12-13, 03:20
  #1330
Medlem
Kom ikapp en bil sent en kväll på motorvägen som körde ryckigt och vingligt som fan i ungefär 50 km/h. Aha en sån där jävla rattyllerist tänkte jag och la mej bakom. Ju längre vi kom gick färden allt ryckigare och vingligare, föraren hade uppenbarligen fattat att han var påkommen och blev allt nervösare enligt körsättet. Till slut svängde bilen av motorvägen och färden fortsatte på allt mindre vägar ut i ett lite exklusivare område med sommarhus. Till slut stannar bilen (modell dyrare) utanför en fin kåk. Jag stannar strax bakom och slår på helljuset för att se vad det är för en fyllegubbe.
Då kommer en packad kärring i högklackat utraglandes och stirrar förvirrat mot mitt strålkastarsken som en skrämd harpalt. Jag vevar ned rutan och frågar om jag skrämde henne. Hörde inte vad hon sluddrade fram, men hennes grannar som stod i närheten skrattade åt det.
Den fina vid det här laget aningen bortgjorda damen tänker nog till nästa gång innan hon sätter sej bakom ratten efter lådvinet...
Citera
2015-12-13, 09:17
  #1331
Medlem
Kom på några till:

Frugans kompis när var unga kunde inte hoppa växlar, utan var alltid tvungen att gå igenom alla växlar från 5:an ner till ettan innan hon kunde köra iväg från tex en stopplikt.
Hon var riktigt kass allmänt på att köra och fick endast i undantagsfall köra det tjejgänget när de skulle nånstans.


Och hur många ggr har man inte sett en kärring som ska backa ut från en parkering som inte klarar att svänga och backa samtidigt, utan stannar med fullt rattutslag ( 1,5m från närmaste bil eftersom de inte har en aning om var hörnen på bilen är), sliter i ratten för att göra maximalt styrutslag åt andra hållet stillastående, och sen köra en halv meter framåt och göra om hela proceduren...

Men det finns undantag, min Svärfar är värdelös på att köra, speciellt på snö ( gasar fullt för att få bättre fäste), medans svärmor är riktigt bra, även på halt underlag. Och hon jobbar i hemtjänsten.

Min fru är bra i trafiken, men har touchat i stolpar i p-hus några ggr, samt vägrar backa med släp.
Citera
2015-12-13, 11:43
  #1332
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av 100kgpappa
Och hur ofta får man en tvåa på oljebyte eller byte multirem/kamrem? Hennes bil lär ju rasa för eller senare...

Förmodligen aldrig, eftersom det inte kollas, men om man inte kan något om bilar utgår jag från att man sköter service separat via verkstad och då byts olja, kamrem och liknande enligt schema. Det jag avser är folk som lämnar in bilen på verkstad för att "fixa det som behövs för besiktning".
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback