Citat:
Ursprungligen postat av eddiepeddie
Konstigt att många som går på programmet här är skit sura över att dom bytt ut subutexen mot dom här nya mindre tabletterna. Om det är samma verksamma ämne, i samma dos så borde det väl inte göra allt för stor skillnad?
Kan det vara så att i dagsläget är det svårare att sälja dom nya pga av många inte ännu vet vad det är.
Sen undrar jag om ändå inte morfin och heroin är att föredra framför syntetiska droger som subutex, suboxone, temgesic och metadon?
Mycket har säkerligen med placebo, psykologiska effekter att göra.
Dom är vana vid just SIN medicin så byts den ut mot en ny för dom okänd och detta kan få den effekten att man inbillar sig att den fungerar sämre.
Sedan kan bindemedlen spela in, vet inte hur mycket det skiljer i bindemedel mellan Subutex och de nya.
Men endel reagerar bättre på en viss medicin än dess generiska variant och vice versa.
Och precis som antialias skriver, det går inte jämnföra Buprenorfin med morfin eller heroin.
Heroin är den ultimata opioiden, speciellt om du tar den intravenöst.
Dock är inte Metadon fy skam det heller.