Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2007-02-20, 22:56
  #1
Medlem
BlackBeavers avatar
Kollar på på program om Sai baba sekten! Verkligen otäck typ den där ledaren!
Någon som vet mer om dessa gangsters!!
Citera
2007-02-21, 10:55
  #2
Medlem
quarks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BlackBeaver
Kollar på på program om Sai baba sekten! Verkligen otäck typ den där ledaren!
Någon som vet mer om dessa gangsters!!
Det finns en bok om Sai Baba av Conny Larsson, som var med i sekten i flera år:
http://www.saibabaexpose.com/menyvalkommen.htm

Renées program på TV3 handlade särskilt om 'Pilgrimsfamiljen Maria Emanuel'.

I google-cachen hittade jag bara följande från FRI:s websidor:
Citat:
UPPFÖLJNING AV TEMADAGEN OM BARN

Den 20 januari 2004 ordnade FRI ett uppföljningsmöte till temadagen "Manipulation som maktmedel", som hölls i november 2003.

...

Fall 3: En kvinna berättade om sin tid i Pilgrimsfamiljen, en liten Sai Baba-liknande sånggrupp med en tysk kvinna, Maria, som ledare. Ledaren definierade den äldre sonen som den onde och den yngre som den gode. Kvinnan tvingades under sin tid i sekten bl a gå runt och tigga med sina två barn i hand. Trots att hon var i sekten kände hon ett stöd från sin far och från vänner. Hon lyckades fly gruppen med den äldsta sonen men tvangs lämna den yngre, då fyra och ett halvt år gammal, kvar i sekten hos sin dåvarande man. Hon fick ingen nämnvärd hjälp av några myndigheter men har kämpat och med lagens hjälp lyckats rädda ut den kvarvarande sonen.
Citera
2007-02-21, 11:36
  #3
Medlem
BlackBeavers avatar
Det är sånt här som får en att undra om man inte skulle göra begränsningar i religionsfriheten! Uppenbart skojeri och vad värre är övergrepp mot barn, mord
ekonomisk brottslighet osv. Tack för infot.
Citera
2007-02-21, 15:03
  #4
Medlem
BlackMetals avatar
vet inte om jag har sett någonting av just denna men sett dokumentär om liknande sekter där allt detta är tillåtet. De får inte tala med folk utanför sekten för dom är "smutsiga". Extremkristna sekter typ
Citera
2007-07-01, 18:09
  #5
Medlem
Groutsides avatar
är tråden död? jag är med i "sekten", varit och träffat honom 2 gånger, och svarar gärna på alla möjliga frågor
Citera
2007-07-01, 18:25
  #6
Medlem
Ben Avrahams avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Groutside
är tråden död? jag är med i "sekten", varit och träffat honom 2 gånger, och svarar gärna på alla möjliga frågor
Jag har aldrig hört talas om denna sekt förut. Vilka är ni, hur många, vad står ni för?

Kan alltid googla, men det är mycket intressantare att få det förklarat för sig av en förstahandskälla.
Nå?
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback