Citat:
Ursprungligen postat av Mr.Presley
Och med det vill du säga att man på basis av kön direkt kan avgöra kompetens? Think again.
Eh..Va?
Det var ju en lustig slutsats. Det jag säger är att man på basis av UTBILDNING kan avgöra kompetens.
Jag räknar ganska iskallt med att en utbildad gynekolog, man som kvinna, träsktroll eller hobbit, klarar av att utföra en vanlig gynundersökning.
Citat:
Ursprungligen postat av JLPicard
Intressant att se kvinnor försvara rätten att könsdiskriminera så ivrigt.
Med exakt samma iver jag försvarar en mans rätt att få sin kuk undersökt av det kön han själv önskar
Och med samma iver jag försvarar företagares rätt att anställa den etnicitet dom vill. Och med samma iver jag anser att företagre ska få anställa personer av det kön dom vill.
Manliga gynekologer har funnits en tid - och de har inte blivit arbetslösa eftersom det finns kvinnor som endera inte bryr sig om könet, eller föredrar en manlig gynekolog framför en kvinnlig.
Sedan kan vi komma in på specialister. Tror inte att speciellt många ens skulle komma på tanken att ifrågasätta könet på den som ska behandla ens livmodercancer.