Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
Svara
2007-01-26, 12:44
  #1
Medlem
Hej,

Ska väl i sann ordentlig anda börja med att informera om att jag är på väg ner efter att i hygglig tur och ordning (dock utan inbördes rangordning- märk väl!) ha träffat:

1) Mr Psilocybe
2) Den smått fantastiske men ändå lurigt oberäkenliga herr (ja, vettefan om det är en herr men låt gå- även om djursnubbe är bättre passande) Peyote. Don meskalito, Don Juan, you name him..
3) Gud.

Som ni erfarna psykonauter säkert och garanterat vet så var det ju ingen enkel resa- och det är det fan aldrig!- att hitta fram. Turligt för mig nådde jag ända fram den här gången och det jag har lärt mig kommer jag bära med mig jämt. Ju. Har ju Hans ord på det (sic)

Men! Det är ju banne mig irriterande att typ halva trippen eller iallafall början av den går åt till att lokalisera sig, förstå grejen för att sedan bestämma väg. Eller bestämma? Hitta väg om det är en bättre formulering.

Under resan så fullkomligen haglar det ner diverse symboler, sanningar, ikoner som säkerligen skulle fungera som "hallelulja- låt oss fixa en ny kyrka!" för en mindre belevad psykonaut än Yours Truly.

Det jag menar är, för att undvika att fastna i:

"Symbol och kvasireligionsträsket"
"Den eviga dragkampen mellan intellekt och kropp"
"Förrviring a´la Alice i Underlandet"
"Den för eviga, inbjudande, smickrande men fullständigt ointressanta Satori"

Kan det inte vara en bra tanke att ha någon form av virtuell karta, där kartans symbolvärde samtidigt hjälper Sökaren att hålla sig a´jour och på rätt väg? Innan trådens femtielva hobbypsykologer, förståsigpåare och självutnämnda präster lite föraktfullt skrockar:

- Hehe, en tripp är ju personlig och din väktare är din egen, smartarse

..Så vill jag lika kärleksfullt slå hål på att motsatsen skulle omöjliggöra en kreativ samverkan. Det finns ju mängder med symboler och symboliker som kommunicerar till oss på olika nivår, oavsett vem Du Är från början. Exempel på detta är ju Lotusblomma, Korset för all del, en unik frågetes du alltid ställs inför, en Koan etc..

Eh.. *småflinar* För att göra någon form av relevant avslutning på det jag försöker kommunicera, kan det vara en bra idé? Pepp eller depp för den Virtuella Skattkartan För Psykonauter på Väg?
Citera
2007-01-26, 13:59
  #2
Medlem
Bullsquids avatar
Detta är väl ändå ingen tripprapport? ska den inte va i hallucinogen forumet?
Citera
2007-01-26, 14:17
  #3
Medlem
Bacc2Schools avatar
antar att denna helt enkelt hamnat fel
Citera
2007-01-26, 14:25
  #4
Medlem
My misstake, bröder!

Vi får hoppas på att någon välvillig moderator snällt flyttar denna till lämpligare plats..
Citera
2007-01-29, 17:31
  #5
Avstängd
Catclaws avatar
Typ som den här?
http://www.catclaw.reallybites.com/psykonaut.doc
Citera
2007-01-29, 17:45
  #6
Medlem
Ung Hårdrockares avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Catclaw
Typ som den här?
http://www.catclaw.reallybites.com/psykonaut.doc
Mycket intressant läsning Catclaw. Men det där är verkligen inget för mig inser jag nu Trivs så otroligt bra med mitt liv som det är, så jag föredrar nog att leva blind och döv.
Citera
2007-01-30, 20:09
  #7
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Catclaw
Typ som den här?
http://www.catclaw.reallybites.com/psykonaut.doc

Tjenare katten,

Detta ser spännande ut. Har dock bara som hastigast ögnat igenom det du skrivit, återkopplar så snart jag känner att jag kan det.

Peace
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback