Mer om CleanIT-härvan som avslöjades vara EU:s hemliga arbetsgrupp med planer på hur privata Internetleverantörer skall spionera på och kartlägga sina kunder samt rapportera åsikter till myndigheterna. Raffinerat arbetspaket som ger
Kallocain en uppkoppling där naturligtvis judar är i framkanten, både i vad som skrivs och vad som inte skrivs. Fria Tider rapporterar:
Citat:
Formellt handlade arbetet endast om att rapportera sympatier för terrorism, men dokumenten visade att även antirasistiska grupper som International Network Against Cyber Hate och den kontroversiella Israel-närstående lobby*organisationen Ligue internationale contre le racisme et antisémitisme deltog i det hemliga lagstiftningsarbetet. Detta ledde till misstankar om att även antisemitiska och invandringskritiska åsikter skulle komma att kartläggas och rapporteras till myndigheterna i framtiden.
Anita Möllring, pressekreterare för det tyska Piratpartiet, varnar för att Clean-IT är ett ”Internetcensurpaket” och tar kraftigt avstånd från planerna. Även Berlinpolitikern Jonas Westphal från de tyska socialdemokraterna SPD är kritisk. På twitter kallar han projektet för ”ytterligare ett censurförslag av orwellska proportioner”, skriver Junge Freiheit.
Den judiske guldgossen Benjamin Katzeff Silberstein, som själv förärats en egen tråd på forumet, väljer att dagen efter (dokumenten läckte ut 23:e September) dokumentläckaget att skriva om just "Internetförtrycket": i stater som Bahrain, Pakistan och Etiopien, utan att nämna CleanIT vid namn. Ett märkligt sammanträffande:
Citat:
I Sverige har det talats tyst om förslaget, som förutom i IT-pressen endast har uppmärksammats i Fria Tider. Den 24 september skrev ledarskribenten Benjamin Katzeff Silberstein ett inlägg i SvD:s ledarblogg med rubriken ”Internetförtrycket på global frammarsch” där han ondgjorde sig över hur ”repressiva regeringar och diktaturer” som Bahrain, Pakistan och Etiopien fallit rejält i neokonservativa Freedom House rankning av internetfriheten i världen. Inte med ett ord nämnde Silberstein det då nyligen avslöjade CleanIT-projektet.
http://www.friatider.se/vag-av-ilska...t-natextremism