Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2007-01-14, 18:40
  #13
Medlem
Arthur Dents avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Evaristo
På engelska är Ten little niggers omdöpt två gånger redan. Först till Ten little indians, sedan And then there were none.
Hahaha! Är det sant? Man ville inte förolämpa negrerna så man valde att förolämpa indianerna istället? Fan vad kyligt i så fall.
Citera
2007-01-14, 18:45
  #14
Medlem
Senaste upplagan av "Nu ska vi sjunga" har också blivit förstörd av PK-maffian. Tänker på den klassiska visan om familjen krokodil som har blivit ändrad på tre ställen:

"I niggerland händer ibland... --> "I afrikaland händer ibland...

"Solen den skiner het på niggerlandet ned, ..."--> Minns ej den förstörda versionen

"niggerdoktor pillerman" --> "djungeldoktor pillerman
Citera
2007-01-14, 18:56
  #15
Medlem
Svampfests avatar
Haha sånt här är bara för sorgligt, ok att man tar hänsyn i nuläget och kanske inte döper en bok till just "10 små negerpojkar". Men vafan att dra igång nån sorts bokbrännarkorståg bakåt i tiden för att censurera? Hur långt ska man dra det? Var ska man stanna? Koranen och bibeln nästa?

Vi hade tjejens släkt över på middag här i torsdags då hon fyllt år och just detta om att döpa om 10 små negerpojkar kom upp på tal.

Självklart ställde sig tjejens kusin (allmän flummare som är vegeterian, har pluggat alldeles för länge etc etc) självklart på PK-idioternas sida.

Det var jättebra att man döpte om boken så att ingen skulle stöta sig på titeln, som exempel tog hon upp att "tänk om det hade funnits en nazistiskt bok som hette Judesvin!"

Jag blev vred och äcklad så jag gick ut för att diska medans kärringarna babblade på.
Citera
2007-01-14, 18:57
  #16
Medlem
Jaha Johoanssons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Evaristo
På engelska är Ten little niggers omdöpt två gånger redan. Först till Ten little indians, sedan And then there were none.

Den sistnämnda är faktiskt mycket bättre än originaltiteln. Men principen... Apropå det, får man fortfarande spela Povel Ramels "Naturbarn", eller tycka (asyl)turist trist?
Citera
2007-01-14, 19:03
  #17
Medlem
Ajajajs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Aake
Groteskt löjligt.
Instämmer till 200%!

Det är verkligen så skitnödnigt pinsamt löjligt att man skäms som människa över att behöva dela artsläkte med dessa korkskallar!


Nytt förslag, "10 små lakritstomtar"? Nej det går inte. "10 små PK-nötter".

Citera
2007-01-14, 19:15
  #18
Medlem
oh_shits avatar
Citat:
Ursprungligen postat av pöbeln
...samt bytt ut tre små grisarna mot tre små rävarna i nyare sagoböcker ...

Är detta sant? För att värna om muslimerna?!

Försök att hitta en artikel som styrker detta.

Och om "10 små negerpojkar":

Detta är såklart ytterst beklagligt, en bok från 30-talet blir cencurerad från ordet neger. Fyfan för PK-ism!
Citera
2007-01-14, 20:34
  #19
Moderator
Strix m/94s avatar
De blir...

...en del omdöpningar ju: http://websok.libris.kb.se/websearch...d=10190&page=1
Citera
2007-01-14, 20:54
  #20
Medlem
ayanamiis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Svampfest
Det var jättebra att man döpte om boken så att ingen skulle stöta sig på titeln, som exempel tog hon upp att "tänk om det hade funnits en nazistiskt bok som hette Judesvin!"

Ja tänk
Citera
2007-01-14, 20:57
  #21
Medlem
Ajajajs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Strix m/94
...en del omdöpningar ju: http://websok.libris.kb.se/websearch...d=10190&page=1
Citat:
- Du har tappat din förbindelse för sökning mot databasen. Försök igen!
Citera
2007-01-14, 21:01
  #22
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av begrundare
http://www.svd.se/dynamiskt/kultur/d...abuseid=723342

Själva ramsan tio små negerpojkar har förmodligen sitt ursprung i det brittiska kolonialväldets glansdagar. När Agatha Christie skrev boken på 1930-talet så finns det nog inte någon anledning att tro att hon tyckte svarta människor var mindre värda än vita. Hon ville applicera den grymma ramsan på en ondskefull verklighet. Ondskan var ett återkommande tema i hennes böcker. Glöm inte bort att hennes syfte i första hand var att bygga upp en spänning för läsaren. Hon hade ingen aning om att integrationsverket skulle byggas upp och rivas ner i landet sverige ett halvsekel senare.

Agatha Christie har skrivit en mycket intressant självbiografi, som heter "An autobiography". Hennes andre make var arkeolog som arbetade i Mellanöstern. Paret bodde där i många år, bl a i Bagdad. Det var efter tågresor dit och från som Agatha Christie kom på idén till Mordet på Orientexpressen.

Agatha Christie var väldigt förtjust i folket där, hur trevliga och gästfria och arbetsvilliga de var. Det är minst av allt fördomsfullt. Givetvis skriver hon utifrån en situation där de var engelsmän som arbetade i landet och anställde outbildade arbetare, men hon tyckte hur som helst mycket om dem.
Citera
2007-01-14, 21:46
  #23
Medlem
Jag kan inte förstå varför det finns de som ojjar sig över ord som neger, jag har bla. hört 10 små negerpojkar flera ånger som liten, och jag har då inte blivit främlingsfientlig eller rasist av det. För det verkar ju vara vad dessa censurpoliser verkar tro...
Citera
2007-01-14, 22:17
  #24
Moderator
Strix m/94s avatar
Jag ber...

Citat:
Ursprungligen postat av Ajajaj

...ursäkt. Av någon anledning går det inte att länka till sökresultat på Libris.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback