Citat:
Ursprungligen postat av
Gymjur
Tjena folket!
Jag börjar fjärde terminen nu till hösten och har fått en skvätt av betygsångest. Jag har väl ungefär BA i snitt efter mina tre avklarade terminer och efter lite bortförklaringar om varför, vill jag nu börja prestera bättre. Om jag, rent hypotetiskt, lyckas prestera (mycket) bättre i mina framtida kurser/terminer, finns det fortfarande en möjlighet för mig att landa "toppjobben"?
Delfråga 1: Om jag har tre B:n i betygen, men resterande är AB i majoritet, hur ser det ut för arbetsgivaren?
Delfråga 2: Var går betygsgränserna för respektive jobb. Jag har hört att det krävs 60% AB och resterande BA för affärsjuridiska byråer, men vad gäller för myndigheter, UD, mindre byråer med inriktning brottmål/annan humanrätt?
Tacksam för svar!
Vad är din definiton av toppjobb?
De affärsjuridiska byråerna skyltar ju ofta med att "du ska ha mycket goda betyg" och det är meriterande om du "egagerat dig i studentkåren" bla bla bla, men samtidigt är de ju lite av en fabrik som ständigt skriker efter folk. Eftersom många juniora jurister slutar efter sex månader - ett år för att gå vidare till tingstjänstgöring eller annat arbete. Så ta det där med 60 % AB och resten BA med en nypa salt.
Jag nojade förstås en hel del över mina betyg, framförallt efter att jag ungefär i mitten av juristutbildningen kom på att jag verkligen ville sitta ting. Hade då B i ett flertal stora civilrättskurser som ej får räknas bort vid ansökan till tingsmeritering. Men det gick vägen sen, med lite extrameriter.
Jag upplever att betygen främst är viktiga om du ska notarietjänstgöring eller söka till fiskal. Men har hört lagmän och rådmän diskutera efter genomförda intervjuer av sökande till fiskalstjänstgöring att det nästan är skrämmande när folk kommer med AB i alla ämnen och femhundraelva meriter på det.
I mångt och mycket kommer det handla om vem du är och vad du brinner för också. Sargon de Basso är ju en rätt känd advokat som började sin bana som biträdande jurist hos Peter Althin. Läste nån intervju med honom om att han hade genomgående B i betyg.
Jag har jobbat på flera myndigheter och har faktiskt rätt svårt att tro att myndigheter tittar nåt vidare värst mycket på betygen, mer än att se att man har tagit examen. Har aldrig fått frågor om mina betyg vare sig vid intervju eller senare. Det som är viktigare är förstås om du har visat nån typ av intresse för deras verksamhet, tex genom ett extrajobb (behöver inte vara juridiskt - du kan visa prov på eftertraktade egenskaper och förmågor genom andra typer av jobb också), uppsatspraktik eller att du läst vissa kurser.