Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 7
  • 8
2020-08-24, 10:14
  #85
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av rochstein
Du har rätt faktiskt men är det inte det som är grejen med filmen? En medelkass "Joe" (svensson) med slips o halvkass bil som flippar. Det är det som är roligt med filmen..

Ja, den snälle och lättlurade (Douglas) som inser att han blivit blåst och ger tillbaka men går över styr.

Jag brukar titta på filmen av den enkla anledningen att det är en så bra påminnelse om att inte låta sig luras att följa andra, såväl personer som företag. Att inte vara någon nyttig idiot och låta dem komma åt ens tillgångar och integritet. Du får sällan det du vill tillbaka och sedan känner du dig utnyttjad när det händer.

Det är istället du som ska styra ditt liv. Duval kommer till den insikten till sist och slutar vara mesen som låter alla andra ta plats på hans bekostnad.

Filmen är rolig men det är de underliggande konflikterna som gör filmen odödlig.
__________________
Senast redigerad av Mafia 2020-08-24 kl. 10:21.
Citera
2020-08-24, 10:37
  #86
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av T-bone-
Den är bra förutom han som spelar polisen som är så jävla irriterande, klarar inte av att se den pga han.
Kan inte sätta fingret på exakt va det är som gör honom så jobbig bara.
Jag tycker det är hysteriskt när han frågar sin japanske kollega vad koreanen säger.
Citera
2020-09-04, 23:56
  #87
Medlem
Kolgrill-ftws avatar
Citat:
Ursprungligen postat av yatzy_winner
Varför kan man se denna film om och om igen, utan att tröttna? Vilken är er favoritsekvens? Min är utan tvekan på hamburgeresturangen, för där visar man tydligt hur stor bluff dessa hamburgare är.
Filmen visar så bra hur mycket som är fel.
Och det är lite befriande att från soffan få se någon göra det man tänkt själv så många ggr.
Det är inte svårare än så.
Citera
2021-06-02, 12:53
  #88
Medlem
explorerss avatar
En av många filmklassiker, gillar skarpt karaktären
som börja lägga ribban i samhället (Michael Douglas)

Överskottsbutiken - Sköna repliker (nazi)
https://www.youtube.com/watch?v=0jSVwZ8w3C4
Citera
2021-06-02, 16:17
  #89
Medlem
Mysteriousstrangers avatar
Därför att det är en riktigt bra film. Finns många favoritscener som de Latinamerikanska gänget, restaurangscenen, men favoritscenen är ändå Nick Nazisten. Riktigt bra skådespelare i filmen också.
Citera
  • 7
  • 8

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback