Citat:
Ursprungligen postat av
rochstein
Du har rätt faktiskt men är det inte det som är grejen med filmen? En medelkass "Joe" (svensson) med slips o halvkass bil som flippar. Det är det som är roligt med filmen..
Ja, den snälle och lättlurade (Douglas) som inser att han blivit blåst och ger tillbaka men går över styr.
Jag brukar titta på filmen av den enkla anledningen att det är en så bra påminnelse om att inte låta sig luras att följa andra, såväl personer som företag. Att inte vara någon nyttig idiot och låta dem komma åt ens tillgångar och integritet. Du får sällan det du vill tillbaka och sedan känner du dig utnyttjad när det händer.
Det är istället du som ska styra ditt liv. Duval kommer till den insikten till sist och slutar vara mesen som låter alla andra ta plats på hans bekostnad.
Filmen är rolig men det är de underliggande konflikterna som gör filmen odödlig.