2024-11-15, 07:48
  #157
Avstängd
GhostofDemocracys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av pn222jw
Ofattbar dynasti egentligen... vad jag förstått "dealade" dom friskt med både London och Berlin under andra världskriget. Har också hört att dom fick köpa resterna av Kreuger & Toll imperiet billigt i början på 1930-talet. Dom är väl något så ovanligt som en svensk bankir-släkt...som var med redan från början när Sverige blev rikare i slutet på 1800-talet. Dom är nog bra som väldigt strategiska investerare - inte spekulativa riskkapitalister.

Vet du vad jag tror då?
Att allt ev. kritiskt, som skrivs eller sägs om den dynastin tenderar att på olika vis tystas ned och försvinna i mediebruset. Även om det skulle skrivas eller sägas något kritiskt, vilket de facto sker här och var/där, så spelar det ingen som helst roll, d.v.s. ingen negativ roll, med negativa konsekvenser för dynastin.

Jag tror även att den dynastin, med sin makt och allt, har betalda, ja avlönade, nättroll.
Citat:
Har också hört att dom fick köpa resterna av Kreuger & Toll imperiet billigt i början på 1930-talet.
Var har du hört det och hur mycket kostade det imperiet?
Citat:
Dom är väl något så ovanligt som en svensk bankir-släkt...som var med redan från början när Sverige blev rikare i slutet på 1800-talet.
På vilket sätt är det ovanligt och vad jämför du med?
Citat:
Dom är nog bra som väldigt strategiska investerare - inte spekulativa riskkapitalister.
Jaha men när gick de från det ena till det andra då?
Citera
2024-11-15, 07:51
  #158
Avstängd
GhostofDemocracys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mogren
Wallenbergarna köpte inte Kreugerimperiet. Man stal det.
Enligt vem?
Citera
2024-11-15, 14:52
  #159
Moderator
Meijis avatar
Tråd om samma ämne tillfogad.

/Moderator
__________________
Senast redigerad av Meiji 2024-11-15 kl. 14:55.
Citera
2025-03-17, 14:24
  #160
Jacob Wallenberg: ”Rätt tidpunkt” – så förbereds nästa maktgeneration

Familjen Wallenberg tar ett historiskt steg i förberedelserna för ett kommande generationsskifte när medlemmar i den sjätte generationen för första gången tar plats i bland annat börsbolagsstyrelser och i den viktigaste ägarstiftelsen.

I intervjun svarar han också på frågor om:

• Vad som avgör vilka i sjätte generationen som lyfts fram.

• Vad som talar för att den sjätte generationen blir lika framgångsrik som den femte.

• Hur länge den femte generationen ska styra sfären.

• Nyckelpersoner utanför familjen under successionsprocessen.

https://www.di.se/nyheter/jacob-wall...aktgeneration/
__________________
Senast redigerad av anwe8 2025-03-17 kl. 14:29.
Citera
2025-03-17, 14:27
  #161
Nya generationen Wallenberg väljs in in styrelser

Fred Wallenberg, född 1990 tillika son till Marcus Wallenberg, föreslås bli ny styrelseledamot i Investor.

– Detta är naturligtvis en markering, säger Wallenbergkännaren Roger Fagerfjäll.

Samtidigt föreslås Jacob Wallenberg Jr, född 1992 tillika son till Jacob Wallenberg, föreslås bli ny ledamot i EQT:s styrelse.

I en längre intervju med Di säger Jacob Wallenberg:

– Vi har jobbat för det här under lång tid så det känns jätteroligt att ta det här steget. Den sjätte generationen har varit observatörer i olika styrelser under ett antal år och nu tror vi att det är rätt tidpunkt att ta nästa steg. Det är inte längre unga människor och för att fortsätta bygga erfarenhet och kunskap måste man någon gång sätta sig vid bordet och dela ansvaret på riktigt.

https://efn.se/fred-wallenberg-fores...mot-i-investor
Citera
2025-05-27, 08:02
  #162
Wallenbergsfären vill starta krutfabrik i Sverige med Wallenbergsägda investmentbolaget FAM.

Om det blir någon produktion kommer den att ske i Sverige, enligt vd:n. Håkan Buskhe
Några detaljer om investeringar eller platsen för en tänkt fabrik är dock inget han går in på.
Betalvägg: https://www.di.se/nyheter/di-avsloja...ar-krutfabrik/
https://www.expressen.se/ekonomi/upp...ta-krutfabrik/
Citera
2025-05-29, 01:45
  #163
35-årige Fred Wallenberg, son till Marcus "Husky" Wallenberg, hade en lön förra året på 1.571.900 sek samt kapitalintäkter på runt 300k. Han är tillsammans med adelskvinnan Sophie von Rosen som hade 764.200 sek i inkomst.

35-åriga Martina Wallenberg, bosatt i Sthlm, hade en lön förra året på 1.226.300 samt kapitalintäkter på 674.855 sek.

35-åriga Alice Wallenberg, bosatt i Sthlm, hade en kapitalinkomst på 3.483.178 sek.

37-åriga Elsa Wallenberg håvade hem 1.160.000 msek.

Peter Wallenbergs barnbarn Andrea Gandet och Jacob Wallenbergs son Jacob Wallenberg Jr. har framgångsrika karriärer utomlands.

Däremot har Marc Wallenberg, 39 år, nolltaxerat förra året. Marcs lön var med andra ord 0. Varför? Han är fortfarande bosatt i en välrenommerad bostad på Östermalm, men förmodar att familjen investerar sina aktier i andra personer än Marc och att dennes karriär är på dekis? Enligt SVD så är Marc "adjungerad i styrelsen för Affibody (huvudägs av Patricia/Investor) och Ekon. dr Peter Wallenbergs Stiftelse för Ekonomi".

Gissar oavsett att Marc inte behöver gå lottlös i livet och ruvar på "trust funds" som gör att han på laglig basis kan leva förhållandevis flott utan att dra alltför många spadtag i livet. Men bristen på redovisad inkomst ger väl en fingervisning om att den äldre generationen inte ser honom som ett framtidsämne.
__________________
Senast redigerad av anwe8 2025-05-29 kl. 02:09.
Citera
2025-05-30, 18:22
  #164
Avstängd
senhackarens avatar
Rika som troll och givetvis på borgarnas sida. Ren och skär ondska. Men vad kan man förvänta sig?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in