Citat:
Ursprungligen postat av alpha1
dricker man det? jag har ingen aning. blir man kolad?
fritt översatt, egen tolkning:
Laudanum, från Latinets "laudare" - tillbe
samt "labdanum" - växtextrakt
Laudanum intas oralt eller rökes, vet inte om det är lämpligt att ta det IV. Någon som provat det btw?
Effekten är detsamma som från övriga opiater
saxat från
http://sv.wikipedia.org/wiki/Opium
"Opium, mjölksaften från opievallmon (Papaver somniferum L., Papaveraceae).
Drogen har använts i tusentals år inom folkmedicinen för att lindra smärta, motverka diarré, dämpa ångest och ge sömn. Drogen ger en euforisk effekt. Opium innehåller ett 20-tal verksamma alkaloider bl.a. morfin, noskapin, kodein, papaverin och tebain. Alkaloider från plantan med smärtstillande och euforiska effekter kallas tillsammans med syntetiska ämnen som påverkar kroppen på liknande sätt för opiater eller opioider. Opium används huvudsakligen som råvara för framställning av morfin (som det består mest av, cirka 16%), kodein och andra opiumalkaloider. Opium är, som sina alkaloider tebain, morfin och kodein, narkotikaklassat i Sverige och odlas illegalt i delar av världen. Bland de mest kända semisyntetiska opiaterna finns heroin, även kallad för diacetylmorfin.
Under 1800-talet odlades opium i Brittiska Indien, bl.a. i Förenade provinserna Agra och Oudh, och exporterades därifrån till Kina, vilket utlöste opiumkrigen. De vikitigaste odlingsområdena idag är gyllene triangeln, som består av länderna Laos, Burma och Thailand och gyllene halvmånen, som består av länderna Afghanistan, Pakistan och Iran."
förslag på användning förutom alla de som finns i den eminenta tråden av Stormamma (en stor eloge för den!)
http://www.flashback.org/showthread...ighlight=opium
om någon har några andra förslag eller synpunkter så vore det intressant att da del av:
droppa under tungan, droppa i annan dryck/mat, sprinkla lite på ditt gräs, dra en sträng på ciggen osv. jag brukar droppa det i annan sprit (det har en mkt besk smak) och det räcker med några droppar om du har en potent Laudanum. Många 1800-tals filosofer, konstnärer, författare osv har nyttjat Absinthe och Laudanum i en varierande blandning (och med varierande resultat! Jag brukar göra egen Absinthe också och det är riktigt gott att spetsa festen med).
Poppie-the är också gott nu till hösten, bara att spetsa théet med några ml och njuta. Attans, nu blir jag sugen... hade dock tänkt att köra en annan blandning ikväll så jag får helt enkelt ta det imorgon när man behöver rening för själen